united kingdom
ukraine

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy

(2015/C 101/02)

(Dz.U.UE C z dnia 26 marca 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 5 listopada 2013 r. Komisja przekazała Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek dotyczący dyrektywy zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w celu zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, oparty na art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
2.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny głosował nad swoją opinią w dniu 26 lutego 2014 r., a Komitet Regionów głosował nad swoją opinią w dniu 3 kwietnia 2014 r.

Parlament Europejski głosował nad rezolucją ustawodawczą w pierwszym czytaniu w dniu 16 kwietnia 2014 r. 1 i przyjął 43 poprawki.

3.
Rada i Parlament Europejski rozpoczęły negocjacje z myślą o osiągnięciu porozumienia w drugim czytaniu. Negocjacje zakończono w dniu 17 listopada 2014 r.
4.
W dniu 25 listopada 2014 r., przewodniczący parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wysłał pismo do prezydencji, w którym stwierdził, że gdyby Rada przesłała formalnie Parlamentowi Europejskiemu swoje uzgodnione stanowisko w wersji zweryfikowanej przez prawników lingwistów, zaleci on wraz ze sprawozdawcą, aby na sesji plenarnej stanowisko Rady zostało przyjęte bez poprawek w drugim czytaniu Parlamentu.
5.
W dniu 17 grudnia 2014 r. Rada potwierdziła swoje porozumienie polityczne w sprawie tekstu przedmiotowej dyrektywy w brzmieniu uzgodnionym przez obie instytucje.
II.
CEL

Dyrektywa skupia się na lekkich plastikowych torbach na zakupy o grubości materiału poniżej 50 mikronów, które stanowią większość plastikowych toreb na zakupy używanych w UE i są rzadziej używane ponownie niż torby o większej grubości. Dyrektywa ma na celu ograniczenie negatywnych skutków używania tych toreb dla środowiska, wsparcie zapobiegania powstawaniu odpadów i uzyskanie efektywniejszego wykorzystania zasobów.

III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne

W następstwie głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, które Parlament był w stanie zatwierdzić w jego brzmieniu. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty między tymi dwoma współprawodawcami.

B.
Główne kwestie

Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim to:

1)
Środki, jakie mają zostać przyjęte z myślą o zmniejszeniu zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, muszą obejmować jedno z poniższych podejść lub oba z nich:
-
przyjęcie środków zapewniających, by do dnia 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do dnia 31 grudnia 2025 r. - 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę (lub określenie podobnych celów wyrażonych w wadze),
-
przyjęcie środków zapewniających, by do dnia 31 grudnia 2018 r. te plastikowe torby nie były oferowane za darmo konsumentom, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty.

Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych środków. Są one zdefiniowane jako plastikowe torby na zakupy o grubości materiału poniżej 15 mikronów wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu jedzenia.

2)
Informacja dla opinii publicznej - Komisja i państwa członkowskie, co najmniej w ciągu pierwszego roku wdrażania przedmiotowej dyrektywy, aktywnie wspierają publiczne kampanie informacyjne i kampanie zwiększające świadomość dotyczące negatywnych dla środowiska skutków nadmiernego korzystania z lekkich plastikowych toreb.
3)
Przyszłe kroki - dwa lata po wejściu w życie przedmiotowej dyrektywy Komisja przedstawi sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, w którym dokona analizy wpływu używania oksydegradowalnych toreb plastikowych na środowisko, oraz sprawozdanie na temat różnych możliwości zmniejszenia zużycia bardzo lekkich plastikowych toreb. Sześć i pół roku po wejściu w życie dyrektywy Komisja przedstawi sprawozdanie oceniające skuteczność środków na szczeblu UE pod względem zwalczania śmiecenia, zmieniania zachowań konsumenckich i promowania zapobiegania odpadom. Jeśli ocena wykaże, że przyjęte środki nie są skuteczne, Komisja przeanalizuje inne możliwe sposoby osiągnięcia zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb, w tym ustanowienie realistycznych i osiągalnych celów na szczeblu UE. W razie potrzeby wszystkim tym sprawozdaniom towarzyszyć będą wnioski ustawodawcze.
IV.
PODSUMOWANIE

Stanowisko Rady w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczącego parlamentarnej komisji ENVI do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli z dnia 25 listopada 2014 r.

1 Dok. 9044/14.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.101.6

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.
Data aktu: 26/03/2015
Data ogłoszenia: 26/03/2015