Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 7/02)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2014 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013, zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Agriculture and Rural development

Directorate M2

Building/Office L130 5/138

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: 00 32 2 29 67672

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niemieckim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

I.

 PROCEDURA

W pismach z dnia 28 listopada 2011 r. do dnia 27 lutego 2012 r. Komisja zwróciła się do władz niemieckich o udzielenie dodatkowych informacji dotyczących sprawozdania rocznego za 2010 r. w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym, które Niemcy złożyły zgodnie z art. 21 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (obecnie art. 108 TFUE (rozporządzenie (WE) nr 659/1999) 1 . Niemcy odpowiedziały na te pytania w pismach z dnia 16 stycznia 2012 r. i 27 kwietnia 2012 r. Z odpowiedzi Niemiec wynika, że Niemcy przyznały pomoc państwa dla niemieckiego sektora mleczarskiego w oparciu o Gesetz über den Verkehr mit milch und fetten, milcherzeugnissen (w skrócie: Milch- und Fettgesetz, czyli ustawy w sprawie mleka i tłuszczu) z 1952 r.

Pismem z dnia 2 października 2012 r. Komisja poinformowała Niemcy, że przedmiotową pomoc zarejestrowano jako pomoc niezgłoszoną pod numerem SA.35484 (2012/NN). Pismem z dnia 16 listopada 2012 r. Niemcy przekazały uwagi związane ze wspomnianą rejestracją niezgłoszonej pomocy. Władze niemieckie przekazały dodatkowe informacje za pośrednictwem różnych komunikatów przekazanych w dniach 7, 8, 11, 13, 14, 15 i 19 lutego, 21 marca i 8 kwietnia 2013 r.

II.

 OPIS

Ustawą ramową regulującą omawiane wsparcie finansowe jest ustawa w sprawie mleka i tłuszczu. Jest to ustawa federalna, która obowiązuje od 1952 r. Od tamtej pory wprowadzono do niej szereg zmian, ostatnio z dniem 31 października 2006 r.

Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - jako niemiecka ustawa federalna - upoważnia niemieckie kraje związkowe do nakładania opłaty wyrównawczej ("milchumlage" = "opłaty za mleko") na poziomie mleczarni, w oparciu o ilości mleka dostarczane przez rolników do tych mleczarni. Z informacji przekazanych przez władze niemieckie wynika, że dziewięć (z szesnastu) niemieckich krajów związkowych korzysta z tego uprawnienia, tj. Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Brandenburgia, Hessen, Dolna Saksonia, Północna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary i Turyngii. Opłaty stosowane przez kraje związkowe sięgają do 0,0.015 EUR za kg mleka.

Z dochodów z opłaty za mleko niemieckie kraje związkowe finansują szeroką gamę środków wsparcia, w tym obowiązkowe testy jakości mleka oraz inne kontrole jakości, gromadzenie danych dotyczących cen mleka, badania i projekty pilotażowe, składki na krajowe stowarzyszenie mleczarzy (VDM), szkolenia zawodowe, pomoc na dostarczanie mleka i niektórych przetworów mlecznych uczniom placówek oświatowych, wsparcie dla sektora zwierząt gospodarskich i wsparcie techniczne.

Niemcy twierdziły jak dotąd, że większość tych środków nie stanowi pomocy. W odniesieniu do niektórych projektów badawczych realizowanych przez Bayern, wsparcia dla sektora zwierząt gospodarskich oraz niektórych środków wsparcia technicznego, Niemcy utrzymywały, że środki te stanowią pomoc państwa zgodną z rynkiem wewnętrznym.

III.

 OCENA

Po tym, jak Komisja zarejestrowała wszelkie formy pomocy udzielonej na podstawie ustawy w sprawie mleka i tłuszczu jako pomoc niezgłoszoną, władze niemieckie poinformowały o zastosowaniu do niektórych innych środków zasad dotyczących pomocy de minimis na mocy rozporządzenia (WE) nr 1998/2006.

Jeśli chodzi o kilka działań finansowanych w ramach ustawy w sprawie mleka i tłuszczu, a mianowicie pomoc w zakresie szkoleń zawodowych i pomoc na dostarczanie mleka i niektórych przetworów mlecznych uczniom placówek oświatowych, Komisja stwierdza, że nie stanowią one pomocy, gdyż nie obejmują żadnej formy działalności gospodarczej.

W odniesieniu do wszystkich pozostałych środków wspieranych w ramach ustawy w sprawie mleka i tłuszczu wstępne dochodzenie Komisji wykazało, że na pierwszy rzut oka wszystkie warunki dotyczące istnienia pomocy zgodnie z art. 107 ust. 1 TFUE, zostały spełnione. W szczególności finansowanie z wykorzystaniem opłat za mleko uznaje się za finansowanie parafis-kalne, a zatem należy je uważać za pochodzące z zasobów państwa.

Zgodność pomocy została oceniona w świetle art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE w oparciu o zasady mające zastosowanie w chwili przyznania pomocy.

Na podstawie wstępnej oceny niektóre środki można już uznać za zgodne z rynkiem wewnętrznym, w szczególności pomoc na rzecz niektórych wstępnych projektów badawczych w Bayern, wsparcie dla sektora zwierząt gospodarskich i wsparcie techniczne.

Jeśli chodzi o inne środki, w tym obowiązkowe testy jakości mleka oraz inne kontrole jakości, gromadzenie danych dotyczących cen mleka, badania i projekty pilotażowe oraz składki na krajowe stowarzyszenie mleczarzy, Komisja ma wątpliwości, czy są one zgodne z rynkiem wewnętrznym.

W odniesieniu do parafiskalnego finansowania środków, Komisja uważa, że metoda finansowania, tzn. w oparciu o dochody z opłat nałożonych ustawą federalną, stanowi integralną część środka pomocy, że wysokość opłaty ma bezpośredni wpływ na kwotę pomocy państwa oraz że pobieranie tej opłaty nie jest sprzeczne z celami odpowiedniej wspólnej organizacji rynku. Ponadto Komisja stwierdza, że opłata za mleko nie wprowadza dyskryminacji między produktami przywożonymi a produktami krajowymi, ani między wywożonymi produktami krajowymi a produktami krajowymi wprowadzanymi do obrotu na rynku krajowym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta. Ponadto wydatki z tytułu środków krajowych wpływających bezpośrednio na środki Unii mogą nie kwalifikować się do finansowania w ramach budżetu EFRG.

PISMO

grafika

1 Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.7.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 10/01/2014
Data ogłoszenia: 10/01/2014