Zaproszenie otwarte - Europejska współpraca naukowo-techniczna (COST).

ZAPROSZENIE OTWARTE

Europejska współpraca naukowo-techniczna (COST)

(2014/C 6/05)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2014 r.)

Nawiązywanie bliższych kontaktów pomiędzy badaczami europejskimi ma ogromne znaczenie dla stworzenia europejskiej przestrzeni badawczej (EPB). COST łączy badaczy i ekspertów z różnych krajów, prowadzących badania w różnych dziedzinach (w sposób oddolny). COST nie finansuje badań, ale wspiera działania sieciowe, takie jak spotkania, konferencje, krótkoterminowe misje naukowe, ośrodki szkoleniowe i działania upowszechniające. Obecnie COST wspiera około 300 sieci naukowych (działań).

COST stymuluje nowe, innowacyjne, interdyscyplinarne i szerokie sieci badawcze oraz zachęca do składania wniosków dotyczących działań, które przyczynią się do rozwoju naukowego, technicznego, gospodarczego, kulturowego lub społecznego Europy. Szczególnie mile widziane są wnioski składane przez naukowców na wczesnym etapie kariery.

Struktura COST obejmuje dziewięć szeroko pojętych dziedzin (biomedycyna i biologia molekularna; chemia oraz nauki i technologie molekularne; nauka o Ziemi i kształtowanie środowiska; żywienie i agronomia; leśnictwo, funkcja produkcyjna i usługowa lasów; człowiek, społeczeństwo, kultura i zdrowie; technologie informacyjne i telekomunikacyjne; nauka o materiałach, nauki fizyczne i nanonauki; transport i urbanistyka). Zakresy przewidziane dla poszczególnych dziedzin określono na stronie internetowej COST (http://www. cost.eu/domains_actions).

Wnioskodawcy proszeni są o przyporządkowanie swojego zagadnienia do jednej z tych dziedzin. Jednak kompleksowe wnioski interdyscyplinarne niemieszczące się jednoznacznie w jednej dziedzinie powinny być składane jako wnioski przekrojowe, które będą rozpatrywane oddzielnie.

Wnioski powinny być składane przez badaczy pochodzących z co najmniej pięciu państw uczestniczących w COST. Wysokość pomocy finansowej na rzecz działania realizowanego przez 19 państw uczestniczących - zazwyczaj przyznawanej na okres czterech lat - wynosi około 130.000 EUR rocznie, z zastrzeżeniem dostępnych środków budżetowych.

Wnioski będą oceniane w dwóch etapach (z wyjątkiem wniosków przekrojowych - zob. poniżej). Wnioski wstępne (do 10 000 znaków/3-4 stron), składane przy użyciu odpowiedniego szablonu na stronie internetowej (zob. http://www.cost.eu/opencall), powinny zawierać krótkie streszczenie i opisywać spodziewany efekt działań. Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione - zgodnie z opublikowanymi kryteriami - przez komitety zajmujące się poszczególnymi dziedzinami. Autorzy wybranych wniosków wstępnych zostaną zaproszeni do złożenia pełnych wniosków. Pełne wnioski będą podlegać ocenie ekspertów zgodnie z kryteriami oceny. Decyzja jest zwykle podejmowana w ciągu 8 miesięcy od terminu zgłoszenia wniosków, a działania powinny rozpocząć się w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Szczegółowe informacje i kryteria dostępne są na stronie http://www.cost.eu/download/COST-Action-Proposal-SESA-guidelines.pdf

Termin zgłaszania wniosków wstępnych upływa w piątek, dnia 28 marca 2014 r. o godzinie 17.00 czasu brukselskiego. Około 20 % wnioskodawców zostanie zaproszonych do złożenia pełnych wniosków, które przekazane zostaną do ostatecznej selekcji; w wyniku tej selekcji wybranych zostanie około 40 nowych działań, z zastrzeżeniem dostępnych środków budżetowych. Prośby o przedstawienie pełnych wniosków zostaną przesłane do dnia 2 czerwca 2014 r., a termin zgłaszania pełnych wniosków upływa dnia 25 lipca 2014 r.

Wnioski zgłoszone jako wnioski przekrojowe podlegają specjalnej pilotażowej procedurze oceny wymagającej przedłożenia jednego wniosku i muszą zostać zarejestrowane do dnia 7 marca 2014 r. do godziny 17.00 czasu brukselskiego. Termin zgłaszania wniosków przekrojowych upływa dnia 11 kwietnia 2014 r. o godzinie 17.00 czasu brukselskiego. Wniosek ten będzie zdalnie oceniany w dwóch etapach, po czym odbędą się posiedzenia przekrojowe, pod nadzorem panelu ds. wniosków przekrojowych. Ogólny opis procedury oceny znajduje się na stronie http://www.cost.eu/domains_actions/TDP, natomiast szczegółowe informacje na temat składania i oceny wniosków zawarto w Wytycznych dotyczących zaproszenia otwartego do składania wniosków przekrojowych (http://www.cost.eu/download/TDP_guidelines).

Decyzje w sprawie zatwierdzenia działań są spodziewane w listopadzie 2014 r.

Wnioskodawcy mogą skontaktować się z krajowymi koordynatorami COST (CNC) w celu uzyskania informacji i wskazówek (zob. http://www.cost.eu/cnc).

Wnioski należy składać przez Internet na stronie internetowej biura COST.

Wsparcie finansowe przeznaczone dla COST na działalność koordynacyjną pochodzi z programu ramowego UE w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Biuro COST, zorganizowane przez Europejską Fundację Naukową, działa jako jednostka odpowiedzialna za realizację programu COST i zapewnia prowadzenie sekretariatu administracyjnego, naukowego i technicznego obsługującego program COST, komitety zajmujące się poszczególnymi dziedzinami programu oraz działania COST.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.6.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie otwarte - Europejska współpraca naukowo-techniczna (COST).
Data aktu: 10/01/2013
Data ogłoszenia: 10/01/2014