united kingdom
ukraine

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na jego posiedzeniu w sprawie projektu decyzji dotyczącej sprawy M.6166 - Deutsche Börse/NYSE Euronext - Sprawozdawca: Zjednoczone Królestwo.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na jego posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2012 r. w sprawie projektu decyzji dotyczącej sprawy M.6166 - Deutsche Börse/NYSE Euronext
Sprawozdawca: Zjednoczone Królestwo

(2014/C 254/04)

(Dz.U.UE C z dnia 5 sierpnia 2014 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych, określonych w projekcie decyzji.
4.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja nie spowodowałaby znacznego zakłócenia efektywnej konkurencji na odnośnych rynkach w obszarach: 1) instrumentów pieniężnych; 2) danych rynkowych i licencjonowania indeksów; 3) produktów i usług technologii informacyjnej; 4) zarządzania zabezpieczeniem.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja w formie pierwotnie zaproponowanej przez strony zgłaszające spowodowałaby znaczne zakłócenie efektywnej konkurencji na następujących rynkach, niezależnie od ich zakresu geograficznego:
-
na rynku istniejących i nowych europejskich giełdowych transakcji typu future i opcji na stopy procentowe, niezależnie od tego, czy wyniki transakcji są analizowane na jednym ogólnym rynku transakcji typu future i opcji na stopy procentowe, czy też na oddzielnych rynkach krótkoterminowych lub długoterminowych transakcji typu future i opcji, w tym na oddzielnych rynkach stóp procentowych według waluty (euro i funt szterling),
-
na rynku istniejących i nowych europejskich giełdowych transakcji typu future i opcji na akcje, niezależnie od tego, czy wyniki transakcji są analizowane na podstawie indywidualnych aktywów bazowych, wszystkich aktywów bazowych danego pochodzenia, czy też wszystkich aktywów bazowych w EOG,
-
na rynku nowych europejskich giełdowych transakcji typu future i opcji związanych z indeksem akcyjnym,
-
na rynku usług poza arkuszem zleceń w zakresie europejskich kontraktów pakietowych na giełdowe instrumenty pochodne (niezależnie od tego, czy rynek ten dzieli się dalej na linie uwzględniane w obrocie w ramach arkusza zleceń),
-
na rynku rejestracji obrotu, usług potwierdzania warunków transakcji i usług systemu rozliczeniowego opartego na partnerach centralnych w odniesieniu do elastycznych wersji europejskich kapitałowych pozagiełdowych transakcji typu future i opcji.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z przeprowadzoną przez Komisję analizą efektywności i z wnioskiem, że efektywność ta nie może przeciwdziałać znaczącemu zakłóceniu efektywnej konkurencji wynikającemu ze zgłoszonej transakcji.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania przedstawione przez strony zgłaszające w dniu 14 grudnia 2011 r. nie rozwiązują w wystarczający sposób problemów w zakresie konkurencji zidentyfikowanych przez Komisję i w związku z tym nie wyeliminują znaczącego zakłócenia efektywnej konkurencji wynikającego ze zgłoszonej transakcji.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja musi zatem zostać uznana za niezgodną ze wspólnym rynkiem oraz z funkcjonowaniem Porozumienia EOG. Jedno państwo członkowskie wstrzymuje się od głosu.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.254.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na jego posiedzeniu w sprawie projektu decyzji dotyczącej sprawy M.6166 - Deutsche Börse/NYSE Euronext - Sprawozdawca: Zjednoczone Królestwo.
Data aktu: 17/08/2012
Data ogłoszenia: 05/08/2014