z dnia 3 czerwca 2014 r.
ustanawiająca grupę ekspertów Komisji ds. walki z rakiem oraz uchylająca decyzję 96/469/WE
(2014/C 167/05)
(Dz.U.UE C z dnia 4 czerwca 2014 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z art. 168 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej państwa członkowskie, w porozumieniu z Komisją, mają obowiązek koordynacji swoich strategii i programów w obszarach, o których mowa w ust. 1, Komisja w bliskim porozumieniu z państwami członkowskimi może podjąć wszelkie użyteczne działania na rzecz promowania takiej koordynacji, a w szczególności inicjatywy, których celem jest ustanowienie wytycznych i wskaźników, organizowanie wymiany najlepszych praktyk i przygotowanie elementów niezbędnych dla okresowego monitorowania i oceny.
(2) W białej księdze Komisji "Razem na rzecz zdrowia: strategiczne podejście dla UE na lata 2008-2013" 1 , przyjętej przez Komisję w dniu 23 października 2007 r. i przedstawiającej strategię UE w zakresie zdrowia, choroby nowotworowe wskazano jako priorytetowy obszar działań.
(3) W dniu 2 grudnia 2003 r. Rada przyjęła zalecenie w sprawie badań przesiewowych pod kątem nowotworów 2 .
(4) W dniu 10 czerwca 2008 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie ograniczenia obciążenia związanego z chorobą nowotworową 3 , a w dniu 13 września 2010 r. - w sprawie walki z rakiem 4 .
(5) W dniu 24 czerwca 2009 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów pt.: "Walka z rakiem: partnerstwo europejskie" 5 .
(6) Komunikat Przewodniczącego do Komisji z dnia 10 listopada 2010 r., zatytułowany "Ramy działalności grup ekspertów Komisji: zasady horyzontalne i rejestr publiczny" 6 (zwany dalej "ramami działalności grup ekspertów Komisji"), zawiera znowelizowany zbiór zasad dotyczący wszystkich grup ekspertów Komisji.
(7) Przygotowanie i realizacja działań w dziedzinie chorób nowotworowych wymagają bliskiej współpracy z wyspecjalizowanymi organami w państwach członkowskich i zainteresowanymi stronami. Działania takie byłyby odpowiedzią na wnioski przedstawicieli państw członkowskich i zainteresowanych stron o lepszą koordynację w związku z coraz większą skalą badań nad nowotworami. Ponadto dzielenie się wiedzą i informacjami może pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów, na które napotykają państwa członkowskie w walce z rakiem, i ułatwi współpracę z innymi ważnymi podmiotami, takimi jak organizacje pacjentów.
(8) Doradztwo ze strony wysokiej klasy ekspertów europejskich w dziedzinie chorób nowotworowych powinno być stale dostępne w formie grupy ekspertów ustanowionej przez Komisję. Grupa ekspertów ds. walki z rakiem powinna na wniosek Komisji wspierać ją radami i wiedzą specjalistyczną w formułowaniu i wprowadzaniu w życie działań Unii w dziedzinie chorób nowotworowych oraz wspomagać wymianę doświadczeń, strategii i praktyk między państwami członkowskimi i różnymi zaangażowanymi stronami.
(9) Aby umożliwić szeroką reprezentację zainteresowanych stron i ekspertów w dziedzinie chorób nowotworowych, grupa ta powinna składać się z przedstawicieli państw członkowskich, przedstawicieli organizacji pacjentów chorych na raka, przedstawicieli europejskich stowarzyszeń działających w dziedzinie profilaktyki nowotworów, europejskich stowarzyszeń zawodowych lub naukowych w obszarze chorób nowotworowych, przedstawiciela producentów produktów lub dostawców usług związanych z nowotworami oraz przedstawiciela Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem.
(10) Grupa ekspertów ds. walki z rakiem nie jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającego przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję 7 .
(11) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 8 .
(12) Należy zatem uchylić decyzję Komisji 96/469/WE z dnia 30 lipca 1996 r. 9 ustanawiającą Komitet Doradczy ds. Zapobiegania Rakowi,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2014.167.4 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Ustanowienie grupy ekspertów Komisji ds. walki z rakiem oraz uchylenie decyzji 96/469/WE. |
Data aktu: | 03/06/2014 |
Data ogłoszenia: | 04/06/2014 |
Data wejścia w życie: | 03/06/2014 |