(2012/C 9/10)
(Dz.U.UE C z dnia 11 stycznia 2012 r.)
KOMITET REGIONÓW - Zwraca uwagę na swe zdecydowane zaangażowanie na rzecz swojej propozycji dotyczącej ustanowienia terytorialnego paktu władz lokalnych i regionalnych na rzecz strategii "Europa 2020" w celu zapewnienia wielopoziomowej odpowiedzialności za realizację tej strategii poprzez skuteczne partnerstwo pomiędzy władzami publicznymi na poziomie Unii Europejskiej oraz na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Propozycję tę popiera Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Europejska. Pakty terytorialne powinny koncentrować się na kilku indywidualnych priorytetach o szczególnym znaczeniu dla danego regionu. - Dostrzega ogromną lukę pomiędzy najnowszą wiedzą naukową a praktyką życiową. Aby przekształcić wyniki badawcze na innowacje, dostosowane do warunków lokalnych i mające zastosowanie w całej Europie, należy podjąć zdecydowane działania na szczeblu regionalnym. - Podkreśla znaczenie rozwoju innowacyjności lokalnej w oparciu o inteligentną specjalizację i uzupełnianie się z sąsiadującymi regionami. - Zachęca pionierskie regiony do tworzenia europejskich konsorcjów łączących różne zdolności w celu opracowywania nowatorskich innowacji społecznych o zastosowaniu ogólnoeuropejskim. Za pośrednictwem różnych podmiotów działających na jego terenie każdy region może stać się pionierem w oparciu o własne potrzeby i mocne strony. - Zachęca regiony do dążenia do otwartych innowacji w ramach zorientowanej na człowieka wizji partnerstw między podmiotami sektora publicznego i prywatnego a uniwersytetami i innymi ośrodkami wiedzy, które odgrywają kluczową rolę, tj. do unowocześnienia koncepcji "potrójnej spirali". |
Sprawozdawca | Markku MARKKULA (FI/PPE), członek Rady Miasta Espoo, członek Rady Regionu Helsinki-Uusimaa |
Dokument źródłowy | / |
Najważniejsze przesłania: w odniesieniu do roli regionalnych decydentów jako inicjatorów zmian i rzeczników innowacji społecznych
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Unia innowacji" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Mobilna młodzież" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Europejska agenda cyfrowa" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Europa efektywnie korzystająca z zasobów" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Polityka przemysłowa w erze globalizacji" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia" uznaje szczególną potrzebę:
W odniesieniu do inicjatywy przewodniej "Europejski program walki z ubóstwem" uznaje szczególną potrzebę:
Przesłania dotyczące wielopoziomowego sprawowania rządów: w odniesieniu do decydującej roli wdrożenia strategii
Przesłania dotyczące finansowania: w odniesieniu do potrzeby synergii pomiędzy różnymi źródłami finansowania
Przesłania dotyczące finansowania: w odniesieniu do otwartych innowacji i zamówień publicznych sprzyjających efektywnemu wykorzystaniu zasobów
(1) Europejski semestr i roczna wizja wzrostu gospodarczego, COM(2011) 11.
(2) Komisja Europejska, strategia "Europa 2020", COM(2010) 2020 wersja ostateczna, oraz pismo Sekretarza Generalnego do Komitetu Regionów z dnia 19 lipca 2010 r.
(3) Rezolucja Komitetu Regionów "Większe zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w strategię »Europa 2020« ", CdR 199/2010 fin.
(4) Oświadczenie Prezydium Komitetu Regionów na wiosenne posiedzenie Rady Europejskiej 2011 r., CdR 73/2011.
(5) Rezolucja Komitetu Regionów "Większe zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w strategię »Europa 2020« ", CdR 199/2010 fin.
(6) W tym celu na stronie internetowej Platformy Monitorowania Strategii "Europa 2020" KR-u uruchomiona została specjalna podstrona.
(7) Opinia "Projekt przewodni strategii »Europa 2020«: Unia innowacji", CdR 373/2010 rev. 2.
(8) Opinia "Europejska agenda cyfrowa", CdR 104/2010 fin.
(9) Przegląd budżetu UE - COM(2010) 700.
(10) Przedstawionymi również w przeglądzie budżetu UE - COM(2010) 700.
(11) Opinia "Wkład polityki spójności w strategię »Europa 2020« ", CdR 223/2010 fin.
(12) Opinia "Pomiar postępu: wyjść poza PKB", CdR 163/2010 fin.
(13) Opinia "Piąte sprawozdanie w sprawie spójności", CdR 369/2010 fin.
(14) Ibid.
(15) Opinia "Modernizacja polityki UE w dziedzinie zamówień publicznych", CdR 70/2011 fin.
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2012.9.53 |
Rodzaj: | Opinia |
Tytuł: | Opinia "Rola władz lokalnych i regionalnych w realizacji celów strategii 'Europa 2020'". |
Data aktu: | 12/10/2011 |
Data ogłoszenia: | 11/01/2012 |