united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam – Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - NIDERLANDY

Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 86/05)

(Dz.U.UE C z dnia 23 marca 2012 r.)

Pismem z dnia 25 stycznia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niderlandy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

Rue Joseph II/Jozef II-straat 70

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niderlandzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

W dniu 19 września 2007 r. Komisja otrzymała skargę w sprawie domniemanej pomocy państwa w kontekście projektu Damplein dotyczącego nieruchomości, zainicjowanego przez gminę Leidschendam we współpracy z szeregiem podmiotów prywatnych.

II. OPIS ŚRODKA

Środek, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna procedurę przewidzianą w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczy sprzedaży gruntów przez partnerstwo publiczno-prywatne ("PPP") utworzone przez gminę Leidschendam i Schoutende Jong Bouwfonds ("SJB") na rzecz SJB. SJB jest partnerstwem pomiędzy Schouten & De Jong projectontwikkeling B.V. oraz Bouwfonds ontwikkeling B.V. PPP przygotowuje grunty pod prace budowlane i sprzedaje je podmiotom prywatnym (przy czym jednym z nich jest SJB), a podmiotyprywatne prowadzą następnie na tych gruntach prace budowlane.

W 2004 r. PPP sprzedało SJB działkę budowlaną. Jednocześnie ustalono, że SJB uiści opłatę od eksploatacji gruntu oraz opłatę jakościową. Na posiedzeniu rady gminy Leidschendam w marcu 2009 r. uzgodniono, że z powodu zmienionych warunków rynkowych PPP może obniżyć pierwotnie uzgodnione ceny sprzedaży o ponad 50 %. PPP wyraziło również zgodę na odstąpienie od pobierania opłaty od eksploatacji gruntu i opłaty jakościowej uiszczanej przez SJB.

III. OCENA ŚRODKA

Większość warunków, o których mowa w art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wydaje się być spełniona: SJB, potencjalny beneficjent domniemanej pomocypaństwa, jest przedsiębiorstwem, 50 % upust cenowy, na który przystało PPP, obciąża państwo, a więc dotyczy zasobów państwowych, a omawiany środek ma charakter selektywny i może zakłócić konkurencję oraz ma wpływ na obrót handlowy wewnątrz UE. Ponadto Komisja musi również ustalić, czy dana transakcja przynosi korzyść beneficjentowi.

Umowa sprzedaży gruntów została zawarta w 2004 r. Zgodnie z komunikatem Komisji w sprawie elementów pomocy państwa w sprzedaży gruntów i budynków przez władze publiczne(1) wartość gruntu należy ustalić przed tą datą, co w tym przypadku miało miejsce. Upust cenowy ustalony z mocą wsteczną, pomimo że w 2009 r. potwierdzono, że stanowi on cenę rynkową, nie wydaje się spełniać wymogów testu prywatnego inwestora, który stosowany jest przez Komisję w celu oceny istnienia pomocy lub jej braku, jeśli państwo było zaangażowane w transakcje. Zgodnie z tą zasadą państwo powinno działać jako podmiot prywatny.

Komisja ma wątpliwości, czy upust cenowy dotyczący sprzedaży gruntów ustalony z mocą wsteczną oraz opłaty eksploatacji gruntów i opłaty jakościowe spełniają wymogi testu prywatnego inwestora, ponieważ Komisja jest zdania, że sprzedawca działający zgodnie z warunkami gospodarki rynkowej nie zgodziłby się na zmiany z mocą wsteczną. Ponadto Komisja ma wątpliwości, czy ewentualna pomoc państwa byłaby zgodna z rynkiem wewnętrznym.

Komisja przypomina, że zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc niezgodna z prawem może podlegać odzyskaniu od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 209 z 10.7.1997, s. 3.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.86.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam – Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 23/03/2012
Data ogłoszenia: 23/03/2012