united kingdom
ukraine

Powołanie grupy ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 stycznia 2011 r.
powołująca grupę ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych

(2011/C 24/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 stycznia 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Komisji 2007/75/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. powołującą grupę ekspertów ds. cen transferowych(1) ustanowiono grupę ekspertów zwaną "Wspólnym Forum UE ds. Cen Transferowych". Decyzja ta traci moc w dniu 31 marca 2011 r.

(2) W roku 2002 ustanowiono nieformalnie "Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych". Od czasu ustanowienia stało się ono użytecznym forum do dyskusji między państwami członkowskimi i sektorem prywatnym, które skłoniło Komisję do zaproponowała trzech kodeksów postępowania, przyjętych następnie przez państwa członkowskie w Radzie. Ponadto Komisja przyjęła kilka dokumentów w oparciu o prace "Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych".

(3) Ze względu na znaczenie w kontekście rynku wewnętrznego kwestii podatkowych związanych z cenami transferowymi, pozytywne doświadczenia z działalności "Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych" obejmującej pomoc i doradztwo dla Komisji, oraz ze względu na fakt, że Komisja stale potrzebuje takiego organu, należy powołać nową grupę ekspertów "Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych" w celu kontynuacji prac forum oraz określić jej zadania i strukturę.

(4) "Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych" powinno pomagać i doradzać Komisji przy rozwiązywaniu problemów podatkowych związanych z cenami transferowymi.

(5) W skład "Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych" powinni wejść rządowi i pochodzący z sektora prywatnego eksperci w dziedzinie cen transferowych. Wskazane jest także wprowadzenie możliwości zastępowania członków w celu zachowania proporcjonalnej reprezentacji właściwych dziedzin specjalizacji i obszarów zainteresowania.

(6) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(2), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3).

(8) Należy uchylić decyzję 2007/75/WE.

(9) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów "Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych", zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadanie

Do zadań grupy należy:

1) stworzenie platformy do dyskusji między przedsiębiorcami i specjalistami reprezentującymi krajowe administracje podatkowe na temat problemów związanych z cenami transferowymi, które stanowią przeszkodę dla transgranicznej działalności handlowej wewnątrz Unii;

2) doradzanie Komisji przy rozwiązywaniu problemów podatkowych związanych z cenami transferowymi;

3) pomaganie Komisji w znajdowaniu praktycznych rozwiązań, zgodnych z wytycznymi OECD dotyczącymi cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych, w celu doprowadzenia do bardziej jednolitego stosowania zasad dotyczących cen transferowych w całej Unii.

Artykuł  3

Konsultacje

1.
Komisja może konsultować się z grupą we wszystkich kwestiach związanych z cenami transferowymi.
2.
Przewodniczący grupy może doradzić Komisji skonsultowanie się z grupą w sprawie konkretnego zagadnienia.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Grupa składa się z:

a) jednego przedstawiciela każdego państwa członkowskiego;

b) 16 przedstawicieli sektora prywatnego;

c) przewodniczącego.

2.
Członkowie reprezentujący państwa członkowskie wyznaczani są przez odpowiednie władze krajowe. Są oni urzędnikami służby cywilnej zajmującymi się zagadnieniami dotyczącymi cen transferowych.
.
Członkowie z sektora prywatnego są wyznaczani przez Dyrektora Generalnego DG ds. Podatków i Unii Celnej spośród ekspertów posiadających doświadczenie i kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i art. 3 ust. 1, i którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.
4.
Nazwiska kandydatów, uznanych za odpowiednich, ale niepowołanych, mogą zostać umieszczone na liście rezerwowej, z której Komisja może korzystać w celu zastąpienia członków grupy.
5.
Okres kadencji członków wynosi dwa lata. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji. Kadencja jest odnawialna.
6.
Członkowie mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji, w następujących przypadkach:

a) jeżeli członek złoży rezygnację;

b) jeżeli członek utraci zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy;

c) jeżeli członek nie spełnia warunków określonych w art. 339 Traktatu;

d) jeżeli członek nie jest niezależny od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych;

e) jeżeli członek nie poinformował Komisji w odpowiednim czasie o wszelkich konfliktach interesów;

f) jeżeli jest to pożądane w celu zachowania proporcjonalnej reprezentacji właściwych dziedzin specjalizacji i obszarów zainteresowania.

7.
Członkowie z sektora prywatnego są powoływani do działania we własnym imieniu i działają w sposób niezależny, w interesie publicznym.
8.
Nazwiska członków grupy powołanych jako osoby prywatne są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów, dalej zwanym "rejestrem".
9.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie grupy

1.
Dyrektor Generalny DG ds. Podatków i Unii Celnej wyznacza przewodniczącego grupy.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji grupa może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wygaśnięciu ich mandatu.
3.
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać osobom fizycznym i organizacjom status obserwatora zgodnie z przepisem 8 ust. 3 zasad horyzontalnych dotyczących grup ekspertów, agencji UE i krajów przystępujących. Jako obserwatorzy mogą być zaproszeni w szczególności przedstawiciele krajów przystępujących i sekretariatu OECD.
4.
Członkowie grup eksperckich i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom. W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
5.
Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zazwyczaj w siedzibie Komisji. Komisja zapewnia grupie obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy lub jej podgrup mogą uczestniczyć inni, zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności grupy w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i, w stosownych przypadkach, koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Uchylenie

Decyzja 2007/75/WE traci moc.

Artykuł  8

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 marca 2015 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 stycznia 2011 r.

W imieniu Komisji
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 32 z 6.2.2007, s. 189.

(2) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.24.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Powołanie grupy ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych.
Data aktu: 25/01/2011
Data ogłoszenia: 26/01/2011
Data wejścia w życie: 25/01/2011