Konkluzje w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010: "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?".

Konkluzje Rady w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010:

"Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?"

(2011/C 22/01)

(Dz.U.UE C z dnia 22 stycznia 2011 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

UWZGLĘDNIAJĄC konkluzje Rady w sprawie lepszej analizy sprawozdań specjalnych sporządzanych przez Trybunał Obrachunkowy w kontekście procedury udzielania absolutorium(1),

PRZYPOMINAJĄC, że program Leonardo da Vinci jest elementem programu Uczenie się przez całe życie (2007-2013), za którego wdrażanie i monitorowanie zasadniczo odpowiada Komisja Europejska we współpracy z organami krajowymi,

ORAZ UZNAJĄC, że projekty mobilności stanowią największą część programu Leonardo da Vinci,

1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE sprawozdanie specjalne Trybunału Obrachunkowego nr 4/2010 oceniające strukturę projektów mobilności w programie Leonardo da Vinci i zarządzanie nimi w ramach programu Uczenie się przez całe życie(2).

2. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI odpowiedzi Komisji Europejskiej towarzyszące sprawozdaniu.

3. Z UZNANIEM PRZYJMUJE działania już podjęte, by usprawnić podejście Komisji do zarządzania programem Leonardo da Vinci.

4. AKCEPTUJE ogólne stwierdzenie Trybunału Obrachunkowego, że choć istnieje potrzeba dalszych starań, by ulepszyć funkcjonowanie projektów mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci, to ich struktura i zarządzanie nimi faktycznie mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów.

5. MIMO TO POPIERA zalecenia zawarte w sprawozdaniu Trybunału i ZWRACA SIĘ DO KOMISJI, by w odniesieniu do obecnego programu i do programów przyszłych:

a) usprawniła system opracowywania sprawozdań dotyczących rezultatów programu Leonardo da Vinci i utworzyła kompleksowy system pomiaru jego oddziaływania, a jednocześnie ograniczyła do minimum ogólne obciążenia administracyjne, zwłaszcza niezwłocznie kończąc prace nad stosownymi aplikacjami i narzędziami;

b) zapewniła organom krajowym więcej jakościowych informacji zwrotnych, pokrótce przedstawiających realizację programu w danym kraju i akcentujących jej słabe i mocne strony;

c) usprawniła procedurę oceny wniosków, na przykład dopracowując podręcznik oceny dla ewaluatorów i oceniając opłacalność kontroli ocen wniosków podczas wizyt monitorujących jakość i oddziaływanie programu w krajach uczestniczących;

d) usprawniła system monitorowania jakości i oddziaływania programu i skoordynowała ten system z rocznym cyklem opracowywania sprawozdań z działalności realizowanym obecnie przez agencje krajowe, a jednocześnie postarała się nie nakładać na nie większych obciążeń;

e) powiązała strukturę planu pracy z rocznym sprawozdaniem, tak by można było porównać osiągnięte rezultaty z rezultatami planowanymi;

f) zbadała możliwość zapewnienia przyjaznego użytkownikowi i skutecznego narzędzia do wyszukiwania partnerów, które ułatwiłoby organizację staży dla uczestników z zagranicy;

g) nie później niż w czerwcu 2012 r. poinformowała Radę o postępach we wdrażaniu niniejszych zaleceń.

6. ZWRACA SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH I KOMISJI, by wzięły pod uwagę zalecenia zawarte w sprawozdaniu specjalnym, przygotowując i omawiając kolejne edycje programów UE w dziedzinie kształcenia i szkolenia.

______

(1) Dok. 7515/00 FIN 127 z dnia 3 kwietnia 2000 r. + COR 1 z dnia 12 kwietnia 2000 r.

(2) Sprawozdanie specjalne nr 4/2010 pt. "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?" (dok. 14619/10 FIN 452 EDUC 160 SOC 624 z dnia 7 października 2010 r.).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.22.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010: "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?".
Data aktu: 22/01/2011
Data ogłoszenia: 22/01/2011