Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 15 marca 2011 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Cour d'appel - Luksemburg) - Heiko Koelzsch przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga(Sprawa C-29/10)(1)
(Konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych - Umowa o pracę - Wybór dokonany przez strony - Bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa mającego zastosowanie w przypadku braku wyboru prawa - Określenie tego prawa - Pojęcie państwa, w którym pracownik "zazwyczaj świadczy pracę" - Pracownik świadczący pracę w więcej niż jednym umawiającym się państwie)
(2011/C 139/14)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 7 maja 2011 r.)
Sąd krajowy
Cour d'appel
Strony w postępowaniu przed sądem krajowym
Strona skarżąca: Heiko Koelzsch
Strona pozwana: Wielkie Księstwo Luksemburga
Przedmiot
Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Cour d'appel - Wykładnia art. 6 ust. 2 lit. a) Konwencji o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, otwartej do podpisu w Rzymie dnia 19 czerwca 1980 r. (Dz.U. L 266, s. 1) - Określenie prawa mającego zastosowanie do powództwa wniesionego z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia w braku wyboru prawa dokonanego przez strony indywidualnej umowy o pracę - Pojęcie miejsca, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę - Pracownik wykonujący pracę w kilku państwach, ale powracający regularnie do jednego z nich
Sentencja
Artykuł 6 ust. 2 lit. a) Konwencji o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, otwartej do podpisu w Rzymie w dniu 19 czerwca 1980 r., należy interpretować w ten sposób, że w przypadku gdy pracownik wykonuje działalność w więcej niż jednym umawiającym się państwie, państwem, w którym zazwyczaj świadczy pracę w wykonaniu umowy, w rozumieniu tego przepisu jest państwo, w którym lub z którego - przy uwzględnieniu ogółu elementów cechujących wspomnianą działalność - pracownik wywiązuje się z zasadniczej części swoich obowiązków wobec pracodawcy.
______
(1) Dz.U. C 80 z 27.3.2010.