united kingdom
ukraine

Podkomitet II ds. swobodnego przepływu kapitału i usług - Grupa robocza ds. usług finansowych - Opatrzone komentarzem zestawienie rynków regulowanych zgodnie z art. 47 dyrektywy 2004/39/WE w sprawie rynków instrumentów finansowych.

PODKOMITET II DS. SWOBODNEGO PRZEPŁYWU KAPITAŁU I USŁUG - GRUPA ROBOCZA

DS. USŁUG FINANSOWYCH

Opatrzone komentarzem zestawienie rynków regulowanych zgodnie z art. 47 dyrektywy 2004/39/WE w sprawie rynków instrumentów finansowych

(2010/C 277/05)

(Dz.U.UE C z dnia 14 października 2010 r.)

Artykuł 47 dyrektywy 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych upoważnia każde z państw członkowskich do nadania statusu "rynku regulowanego" tym rynkom utworzonym na jego terytorium, które spełniają wymogi określone w odpowiednich przepisach krajowych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 14 dyrektywy 2004/39/WE "rynek regulowany" oznacza wielostronny system realizowany i/lub zarządzany przez podmiot gospodarczy, który kojarzy lub ułatwia kojarzenie wielu transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych - w systemie i zgodnie z regułami innymi niż uznaniowe - w sposób skutkujący zawarciem kontraktu dotyczącego instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na podstawie reguł i/lub systemów oraz które są uprawnione i funkcjonują w sposób systematyczny, zgodnie z przepisami tytułu III dyrektywy.

Artykuł 47 dyrektywy 2004/39/WE nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek opracowania i aktualizowania wykazu rynków regulowanych uznawanych przez to państwo członkowskie. Wykaz ten powinien zostać przekazany pozostałym państwom członkowskim oraz Komisji. Na mocy tego samego artykułu Komisja ma obowiązek corocznego ogłaszania wykazu rynków regulowanych, o istnieniu których została poinformowana, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zgodnie z ust. 6 lit. b) protokołu 1 do Porozumienia EOG wymagane jest, by w przypadku, gdy zgodnie z aktem prawnym określone dane, procedury, sprawozdania i tym podobne mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, to odpowiednie informacje dotyczące Państw EFTA należy opublikować w jego oddzielnej sekcji.

Niniejszy wykaz został sporządzony przez Stały Komitet Państw EFTA na podstawie informacji dostarczonych przez państwa EFTA, których to dotyczy. Wykaz zawiera nazwy poszczególnych rynków uznanych przez właściwe władze krajowe za zgodne z definicją "rynku regulowanego" na dzień 31 grudnia 2009 r. Wskazano w nim także podmiot odpowiedzialny za zarządzanie tymi rynkami oraz właściwy organ odpowiedzialny za wydawanie bądź zatwierdzanie regulaminu rynku.

Państwo Nazwa rynku regulowanego Podmiot zarządzający Właściwy organ zatwierdzający rynek i sprawujący nad nim nadzór
Islandia 1. Kauphöll Íslands (Islandzka Giełda Papierów Wartościowych) (rynek regulowany)

First North (wielostronna platforma obrotu)

Nasdaq OMX Fjármálaeftirlitið (Urząd Nadzoru Finansowego)
Liechtenstein nie dotyczy(*) nie dotyczy(*) nie dotyczy(*)
Norwegia 1. Oslo Stock Exchange (Giełda Papierów Wartościowych w Oslo - notowania urzędowe) Oslo Børs ASA Finanstilsynet (Norweski Urząd Nadzoru Finansowego)
- rynek akcji
- rynek finansowych instrumentów pochodnych
- rynek obligacji
2. Oslo Axess Oslo Børs ASA
- rynek akcji
3. Nord Pool (notowania urzędowe) Nord Pool ASA
- rynek towarowych instrumentów pochodnych
4. Imarex Imarex ASA
- rynek towarowych instrumentów pochodnych
5. Fish Pool Fish Pool ASA
- rynek towarowych instrumentów pochodnych
(*) W Liechtensteinie nie ma rynku ani giełdy papierów wartościowych.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.277.16

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Podkomitet II ds. swobodnego przepływu kapitału i usług - Grupa robocza ds. usług finansowych - Opatrzone komentarzem zestawienie rynków regulowanych zgodnie z art. 47 dyrektywy 2004/39/WE w sprawie rynków instrumentów finansowych.
Data aktu: 14/10/2010
Data ogłoszenia: 14/10/2010