united kingdom
ukraine

Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 223/05)

(Dz.U.UE C z dnia 18 sierpnia 2010 r.)

Komunikat Zjednoczonego Królestwa w sprawie oferty specjalnej dotyczącej obszaru morskiego 103/1

Departament ds. Energii i Zmiany Klimatu

Ustawa "Petroleum Act 1998"

Możliwość uzyskania zezwoleń na obszarach morskich

1. Sekretarz Stanu ds. Energii i Zmiany Klimatu zaprasza zainteresowane podmioty do składania wniosków o zezwolenia na produkcję węglowodorów na morzu w odniesieniu do obszaru 103/1 położonego w obrębie szelfu kontynentalnego Zjednoczonego Królestwa.

2. Obszar ten zaznaczono na mapie, która znajduje się w Departamencie ds. Energii i Zmiany Klimatu (DECC). Mapa jest dostępna do wglądu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (Tel. +44 3000686042) w godzinach od 9.15 do 16.45, od poniedziałku do piątku w okresie ważności niniejszego ogłoszenia.

3. Dokładne informacje na temat zaproszenia, w tym mapa obszaru, którego zaproszenie to dotyczy, wytyczne dotyczące zezwoleń oraz warunków, jakie zezwolenia te będą zawierać, jak również wskazówki dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie internetowej Energy Development Unit (EDU) (zob. poniżej).

4. Wszystkie wnioski zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria zawarte w Hydrocarbons Licensing Directive Regulations 1995 (S.I. 1995 nr 1434) oraz w kontekście stałej potrzeby prowadzenia w sposób sprawny, gruntowny, skuteczny i bezpieczny poszukiwań, które mają na celu określenie zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Zjednoczonego Królestwa przy należytym uwzględnieniu zagadnień z zakresu ochrony środowiska.

Wnioski

5. Przyjmowane są wyłącznie wnioski o zezwolenia tradycyjne. Wnioski zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria:

a) zdolność finansowa wnioskodawcy i jego możliwości finansowe w zakresie przeprowadzenia działań, które będą objęte zezwoleniem w okresie początkowym, łącznie z programem prac przedłożonym w celu oceny pełnego potencjału obszaru w ramach terenu objętego wnioskiem;

b) możliwości techniczne wnioskodawcy w zakresie prowadzenia działań, które będą objęte zezwoleniem w początkowym okresie, w tym poszukiwania węglowodorów na obszarze objętym wnioskiem. Możliwości techniczne zostaną poddane ocenie częściowo na podstawie jakości analizy związanej z obszarem, w odniesieniu do którego złożono wniosek;

c) sposób, w jaki wnioskodawca proponuje prowadzić działalność, która będzie dozwolona na podstawie zezwolenia, w tym jakość programu prac przekazanego w celu dokonania oceny pełnego potencjału obszaru objętego wnioskiem;

d) w przypadku gdy wnioskodawca posiada lub posiadał zezwolenie udzielone lub traktowane jako udzielone na podstawie "Petroleum Act 1998", jakikolwiek brak efektywności lub odpowiedzialności wnioskodawcy wykazany podczas prowadzenia działalności na mocy tego zezwolenia.

6. Zaproponowany wykonawca w ramach każdej grupy wnioskodawców (w tym każda spółka będąca jedynym wnioskodawcą) musi przedstawić zaświadczenie o ogólnej polityce w dziedzinie ochrony środowiska w celu prowadzenia działań na morzu w zakresie objętym zezwoleniem.

7. Sekretarz stanu udzieli zezwolenia jedynie w przypadku, gdy jednocześnie zatwierdzi wybór operatora dokonany przez wnioskodawcę. Przed zatwierdzeniem wykonawcy sekretarz stanu musi upewnić się, że wyznaczony podmiot jest w stanie planować działania wiertnicze i zarządzać nimi, biorąc pod uwagę liczbę członków personelu, jego doświadczenie i przeszkolenie, proponowane metody i procedury, strukturę zarządu, kontakty z wykonawcami oraz ogólną strategię przedsiębiorstwa. Przy wyborze wykonawcy sekretarz stanu uwzględni nowe informacje przedstawione we wniosku oraz przebieg dotychczasowej działalności proponowanego wykonawcy w Zjednoczonym Królestwie i za granicą.

Wskazówki

8. Szczegółowe informacje dotyczące niniejszego ogłoszenia można znaleźć na stronie internetowej EDU: http://www.og.decc.gov.uk/

Zezwolenia

9. O ile nie jest wymagana ocena oddziaływania na środowisko w odniesieniu do konkretnego terenu (zob. pkt 12 poniżej), udzielenie zezwolenia przez sekretarza stanu na podstawie niniejszego zaproszenia do składania wniosków nastąpi w ciągu dwunastu miesięcy od daty niniejszego ogłoszenia.

10. Sekretarz stanu nie ponosi odpowiedzialności za koszty poniesione przez wnioskodawcę w związku z przygotowaniem lub złożeniem wniosku.

Ocena oddziaływania na środowisko

11. Sekretarz Stanu dokonał strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu, między innymi, do obszaru będącego przedmiotem zaproszenia, zgodnie z dyrektywą 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko.

Wyniki tej oceny są dostępne na stronie internetowej DECC dotyczącej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w kontekście energii morskiej: http://www.offshore-sea.org.uk/consultations/Offshore_Energy_SEA/index.php

12. Zezwolenia związane z niniejszym ogłoszeniem będą przyznawane tylko w przypadku gdy: a) jest mało prawdopodobne, by działania przeprowadzane na podstawie zezwolenia wywarły istotny wpływ na zarządzanie specjalnym obszarem ochrony (SOO) i obszarem specjalnej ochrony (OSO); albo b) odpowiednia ocena dokonana na podstawie dyrektywy siedliskowej pozwoli stwierdzić, że działania te nie wywrą negatywnego wpływu na specjalny obszar ochrony (SOO) i obszar specjalnej ochrony (OSO); albo c) uznano, że działania te mogą spowodować tego rodzaju negatywne skutki, o ile: (i) istnieją powody o charakterze zasadniczym związane z przeważającym interesem publicznym dotyczącym przyznania zezwolenia, (ii) powzięto odpowiednie środki wyrównawcze; oraz (iii) nie istnieją żadne alternatywne rozwiązania.

13. Wydawanie zezwoleń: Energy Development Unit (EDU), Department for Energy and Climate Change, 3 Whitehall Place, London SW1A 2AW, UNITED KINGDOM (Tel. +44 3000686042, Faks +44 3000685129).

Strona internetowa EDU: http://www.og.decc.gov.uk/

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.223.15

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 18/08/2010
Data ogłoszenia: 18/08/2010