(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2010/C 211/02)
(Dz.U.UE C z dnia 4 sierpnia 2010 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA, zwana dalej "Komisją", oraz
ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZWIERZĄT, zwana dalej "OIE"
zwane dalej łącznie "Stronami",
ZDECYDOWANE
– Komisja i OIE mają zamiar nadal pogłębiać swą współpracę, ustanowioną formalnie w wymianie pism między Komisją a OIE w 2004 r. i rozwijaną w ostatnich latach.
ZWAŻYWSZY
– Ramowe porozumienie mające na celu dostosowanie standardowego porozumienia i uproszczenie negocjacji umownych w sprawie pojedynczych umów dotyczących wkładu finansowego zostało zawarte między Komisją a OIE w 2010 r.
– W 2011 r. obchodzona będzie 250 rocznica utworzenia zawodu weterynarza, jak również pierwszego systemu świadczenia usług weterynaryjnych. Należy wykorzystać tę rocznicę, aby podnieść wiedzę społeczeństwa na temat zdrowia i dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego oraz kluczowej roli weterynarzy w społeczeństwie odnośnie do tych kwestii.
– Komisja i OIE podzielają ten wspólny cel komunikacyjny i zgadzają się, że ich współpraca korzystnie przyczyniłaby się do jego osiągnięcia. Uznają one zatem konieczność zdefiniowania sprzyjających warunków pogłębiających ich współpracę.
UZNAJĄC
Role odpowiednio obu współpracujących Stron w wyżej wymienionym obszarze komunikacji, które wzajemnie się uzupełniają,
UZGADNIAJĄ, CO NASTĘPUJE:
1. Strony współpracują, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, aby osiągnąć wspólne cele komunikacyjne. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.
2. Strony, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, wzmacniają i rozwijają dialog i wzajemną wymianę informacji związanych z działaniami komunikacyjnymi.
3. Przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, ram instytucjonalnych i operacyjnych, Strony konsultują się oraz informują się wzajemnie, w stosownych przypadkach, o kwestiach komunikacyjnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
4. Strony zamierzają współpracować, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, w zakresie podnoszenia wiedzy społeczeństwa na temat zdrowia i dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego oraz kluczowej roli weterynarzy w społeczeństwie odnośnie do tych kwestii. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.
5. Strony współpracują, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, aby zwiększyć widoczność i uznanie weterynarzy i usług weterynaryjnych, stanowiących wspólne światowe dobro publiczne ze względu na prawdziwie centralną rolę, którą odgrywają w zapobieganiu chorobom zwierzęcym i ich kontroli, w zapewnianiu dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.
6. Punkty kontaktowe i mechanizmy komunikacji ustanowione są tak, aby osiągnąć cele przewidziane w niniejszym protokole ustaleń.
7. Strony zobowiązują się do regularnych spotkań w celu analizy dokonanych postępów, zwłaszcza związanych z realizacją wspólnych działań komunikacyjnych oraz omówienia dalszych sposobów wzmacniania wzajemnej współpracy, w tym również wspólnych działań, lub analizy potencjalnych synergii.
8. Sporządzony zostanie dokument programowy, w którym zostaną wyszczególnione wspólne działania komunikacyjne oraz role i zadania każdej ze Stron.
9. Strony osiągną porozumienie w odniesieniu do kwestii związanych z interpretacją i realizacją niniejszego protokołu ustaleń.
10. Niniejszy protokół obowiązuje od daty jego podpisania i wygaśnie po zakończeniu uzgodnionych w nim działań, najpóźniej dnia 1 lipca 2012 r.
Sporządzono w Brukseli w dwóch egzemplarzach dnia 14 czerwca 2010 r.
W imieniu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt | W imieniu Komisji Europejskiej |
Bernard VALLAT | John DALLI |
Dyrektor generalny | Członek Komisji |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.211.3 |
Rodzaj: | Porozumienie |
Tytuł: | Protokół ustaleń w sprawie wspólnych działań komunikacyjnych na rok 2011. |
Data aktu: | 14/06/2010 |
Data ogłoszenia: | 04/08/2010 |
Data wejścia w życie: | 14/06/2010 |