z dnia 25 lipca 2007 r.(1)
(2010/C 177/03)
(Dz.U.UE C z dnia 2 lipca 2010 r.)
Niniejszy tekst skonsolidowany uwzględnia:
regulamin postępowania przed Sądem do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej z dnia 25 lipca 2007 r. (Dz.U. L 225 z 29.8.2007, s. 1, ze sprostowaniem w Dz.U. L 69 z 13.3.2008, s. 37), jak również zmiany wynikające z następujących aktów:
1. Zmian do regulaminu postępowania przed Sądem do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej z dnia 14 stycznia 2009 r. (Dz.U. L 24 z 28.1.2009, s. 10),
2. Zmian do regulaminu postępowania przed Sądem do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej z dnia 17 marca 2010 r. (Dz.U. L 92 z 13.4.2010, s. 17).
Niniejszy tekst skonsolidowany nie posiada mocy wiążącej. W związku z powyższym pominięto preambułę.
Definicje
– postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wskazuje się przez podanie numeru danego artykułu tego traktatu i następującego po nim oznaczenia "TFUE";
– postanowienia Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej wskazuje się przez podanie numeru artykułu i następującego po nim oznaczenia "TEWEA";
– przez "statut" rozumie się Protokół w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
– przez "regulamin pracowniczy" rozumie się rozporządzenie ustanawiające regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej.
– przez "Sąd" rozumie się Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej oraz - w odniesieniu do spraw rozpoznawanych przez izbę lub Sąd w składzie jednego sędziego - tę izbę lub tego sędziego;
– przez "prezesa Sądu" rozumie się wyłącznie prezesa tej instytucji; "prezes" oznacza przewodniczącego składu orzekającego;
– przez "instytucję" lub "instytucje" rozumie się instytucje Unii oraz organy lub jednostki organizacyjne ustanowione na mocy traktatów lub na mocy aktu przyjętego w celu ich wykonania, które mogą występować jako strony postępowania przed Sądem.
ORGANIZACJA SĄDU
PREZES I CZŁONKOWIE SĄDU
Kadencja sędziów
Ślubowanie
"Ślubuję obowiązki swe wykonywać bezstronnie i sumiennie; ślubuję utrzymać w tajemnicy treść obrad Sądu".
Odwołanie sędziego z urzędu i inne przypadki utraty mandatu
Pierwszeństwo
Wybór prezesa Sądu
Kompetencje prezesa Sądu
– pełnego składu Sądu;
– izby obradującej w składzie pięciu sędziów;
– każdej izby obradującej w składzie trzech sędziów, do której został przydzielony.
Zastępowanie prezesa Sądu
Jeżeli prezes Sądu jest nieobecny lub odnosi się do niego inna przeszkoda w wykonywaniu obowiązków albo jeżeli stanowisko prezesa Sądu pozostaje nieobsadzone, obowiązki prezesa wykonywane są zgodnie z porządkiem pierwszeństwa ustanowionym na podstawie art. 5.
SKŁADY ORZEKAJĄCE SĄDU
Składy orzekające
Zgodnie z art. 4 ust. 2 załącznika I do statutu Sąd orzeka w pełnym składzie, w izbie złożonej z pięciu sędziów, izbach złożonych z trzech sędziów lub w składzie jednego sędziego.
Tworzenie izb
Prezesi izb
Podstawowy skład orzekający - Przydzielanie spraw izbom
Przekazanie sprawy pełnemu składowi Sądu lub izbie obradującej w składzie pięciu sędziów
Przekazanie sprawy Sądowi w składzie jednego sędziego
Wykluczone jest przekazanie Sądowi w składzie jednego sędziego spraw, w których podniesiono kwestie legalności aktów o zasięgu ogólnym.
SEKRETARIAT I POZOSTAŁE SŁUŻBY
Mianowanie sekretarza
Zakończenie wykonywania funkcji sekretarza
Zastępca sekretarza
Sąd może, zgodnie z procedurą przewidzianą w odniesieniu do sekretarza, mianować zastępcę sekretarza, którego zadaniem jest współpraca z sekretarzem oraz zastępowanie go w zakresie przewidzianym w instrukcjach dla sekretarza, o których mowa w art. 19 § 4.
Nieobecność sekretarza lub odnosząca się do niego inna przeszkoda w wykonywaniu obowiązków
Jeżeli odpowiednio sekretarz i jego zastępca są nieobecni, odnoszą się do nich inne przeszkody w wykonywaniu obowiązków albo ich stanowiska pozostają nieobsadzone, prezes Sądu wyznacza urzędników lub innych pracowników do wykonywania zadań sekretarza.
Zadania sekretarza
Prowadzenie rejestru
Sekcja druga - Pozostałe służby
Urzędnicy i inni pracownicy
"Przysięgam, że powierzone mi przez Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej obowiązki wykonywać będę w sposób lojalny, roztropny i sumienny".
Administracja Sądu i prowadzenie jego spraw finansowych
Za administrację Sądu, prowadzenie jego spraw finansowych oraz księgowość odpowiada sekretarz, działający z upoważnienia prezesa Sądu i z pomocą służb Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Unii Europejskiej.
FUNKCJONOWANIE SĄDU
Daty, godziny i miejsce posiedzeń Sądu
Kworum
Obrady Sądu są ważne wyłącznie w przypadku zachowania następującego kworum:
– pięciu sędziów w odniesieniu do pełnego składu Sądu;
– trzech sędziów w odniesieniu do izby obradującej w składzie pięciu sędziów i izb obradujących w składzie trzech sędziów.
Nieobecność sędziego lub odnosząca się do niego inna przeszkoda w wykonywaniu obowiązków
Nieobecność sędziego izby obradującej w składzie pięciu sędziów lub odnosząca się do niego inna przeszkoda w wykonywaniu obowiązków - przed rozprawą
Jeżeli - przed rozprawą - w izbie obradującej w składzie pięciu sędziów sędzia jest nieobecny lub odnosi się do niego inna przeszkoda w wykonywaniu obowiązków, prezes Sądu wyznacza innego sędziego zgodnie z kolejnością ustanowioną w art. 5. Jeżeli liczba pięciu sędziów nie może zostać osiągnięta, rozprawa może zostać przeprowadzona pod warunkiem zebrania kworum.
Narada
Jeżeli w izbie obradującej w składzie pięciu sędziów lub w Sądzie w pełnym składzie sędziowie, z powodu nieobecności lub innych przeszkód w wykonywaniu obowiązków, są obecni w liczbie parzystej, sędzia ostatni w porządku pierwszeństwa ustanowionym na podstawie art. 5 nie uczestniczy w naradzie, chyba że jest on sędzią sprawozdawcą. W takim przypadku w naradzie nie uczestniczy sędzia kolejno ostatni w porządku pierwszeństwa ustanowionym na podstawie art. 5.
Na żądanie sędziego każda kwestia, przed poddaniem jej pod głosowanie, podlega sformułowaniu w wybranym przez niego języku i jest podawana do wiadomości pozostałych sędziów w formie pisemnej.
Wnioski przyjęte przez większość sędziów w wyniku ostatecznej dyskusji stanowią podstawę rozstrzygnięcia Sądu. Głosy oddaje się w porządku odwrotnym do ustanowionego na podstawie art. 5.
Rozbieżności co do przedmiotu, brzmienia i kolejności rozstrzyganych kwestii lub co do interpretacji wyników głosowania rozstrzyga Sąd.
Wakacje sądowe
– od dnia 18 grudnia do dnia 10 stycznia,
– od niedzieli przed Wielkanocą do drugiej niedzieli po Wielkanocy,
– od dnia 15 lipca do dnia 15 września.
W nagłych wypadkach prezes Sądu może zwołać sędziów podczas wakacji sądowych.
SYSTEM JĘZYKOWY
System językowy
Na podstawie art. 257 akapit szósty TFUE, art. 64 statutu i art. 7 ust. 2 załącznika I do tego statutu przepisy regulaminu Sądu Unii Europejskiej dotyczące systemu językowego mają zastosowanie do Sądu.
PRAWA I OBOWIĄZKI OSÓB REPREZENTUJĄCYCH STRONY
Przywileje, immunitety i ułatwienia
a) pisma i dokumenty dotyczące postępowania nie podlegają przeszukaniu ani zajęciu. W razie zakwestionowania takich pism lub dokumentów funkcjonariusze służb celnych lub policji mogą je zapieczętować; podlegają one niezwłocznemu przekazaniu do Sądu i zbadaniu w obecności sekretarza oraz osoby zainteresowanej;
b) osoby reprezentujące strony mają prawo do otrzymania waluty obcej niezbędnej do wykonywania swoich obowiązków;
c) osoby reprezentujące strony korzystają ze swobody podróżowania przy wykonywaniu swoich obowiązków.
Status osób reprezentujących strony
Korzystanie z przywilejów, immunitetów i ułatwień określonych w art. 30 wymaga przedstawienia następujących dowodów umocowania:
a) w przypadku osób reprezentujących strony - dokumentu urzędowego wystawionego przez ich mocodawcę, którego odpis niezwłocznie przekazywany jest sekretarzowi;
b) w przypadku doradców i adwokatów lub radców prawnych - zaświadczenia podpisanego przez sekretarza. Ważność tego zaświadczenia jest ograniczona do określonego okresu, który może być przedłużony lub skrócony w zależności od czasu trwania postępowania.
Wykluczenie z postępowania
Z tych samych powodów Sąd może w każdym czasie, po wysłuchaniu zainteresowanego, na podstawie postanowienia wykluczyć go z postępowania. Postanowienie to podlega natychmiastowemu wykonaniu.
PROCEDURA
PROCEDURA PISEMNA
Przepisy ogólne
Wnoszenie dokumentów procesowych
Dokument procesowy, wraz ze wszystkimi powołanymi w nim załącznikami, wnosi się razem z pięcioma odpisami przeznaczonymi dla Sądu i dodatkowym odpisem dla każdej z pozostałych stron postępowania. Odpisy uwierzytelnia strona je składająca.
Skarga
a) nazwisko oraz miejsce zamieszkania skarżącego;
b) zawód i adres składającego podpis;
c) oznaczenie strony, przeciwko której wnoszona jest skarga;
d) przedmiot sporu oraz żądania skarżącego;
e) powołane zarzuty i argumenty co do prawa i stanu faktycznego;
f) w stosownym przypadku - wnioski dowodowe.
a) akt, o którego stwierdzenie nieważności się wnosi;
b) zażalenie w rozumieniu art. 90 ust. 2 regulaminu pracowniczego oraz decyzję w sprawie tego zażalenia wraz ze wskazaniem dat, w których zażalenie zostało wniesione, a decyzja podana do wiadomości.
– adres do doręczeń w miejscu, w którym ma siedzibę Sąd, oraz nazwisko osoby, która została upoważniona i która wyraziła zgodę na odbieranie doręczanych dokumentów;
– techniczny środek komunikacji dostępny w Sądzie, za którego pośrednictwem osoba reprezentująca stronę zgadza się odbierać doręczane dokumenty;
– lub obie wymienione powyżej metody dokonywania doręczeń.
Poprawienie skargi
Jeżeli skarga nie spełnia wymagań wymienionych w art. 35 § 1 lit. a), b) i c), lub w art. 35 § 2 lub 5, sekretarz wyznacza rozsądny termin na jej poprawienie. Jeżeli skarżący nie poprawi skargi w wyznaczonym terminie, Sąd decyduje, czy niespełnienie tych wymagań pociąga za sobą niedopuszczalność skargi.
Doręczenie skargi i komunikat w Dzienniku Urzędowym
Pierwsze przydzielenie sprawy składowi orzekającemu
Niezwłocznie po wniesieniu skargi prezes Sądu przydziela sprawę izbie obradującej w składzie trzech sędziów, zgodnie z kryteriami, o których mowa w art. 12 § 2.
Prezes tej izby proponuje prezesowi Sądu, w odniesieniu do każdej sprawy przydzielonej izbie, wyznaczenie sędziego sprawozdawcy; decyzja należy do prezesa Sądu.
Odpowiedź na skargę
a) nazwę oraz siedzibę strony pozwanej;
b) zawód i adres składającego podpis;
c) żądania strony pozwanej;
d) powołane zarzuty i argumenty co do prawa i stanu faktycznego;
e) w razie potrzeby wnioski dowodowe.
Stosuje się przepisy art. 35 § § 3 i 4.
Adwokat lub radca prawny strony pozwanej ma obowiązek złożyć w sekretariacie Sądu dokument poświadczający, że jest on uprawniony do występowania przed sądami jednego z państw członkowskich lub innego państwa będącego stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Przekazanie Radzie i Komisji Europejskiej
Jeżeli Rada lub Komisja Europejska nie są stroną w sprawie, Sąd przesyła im odpisy skargi oraz odpowiedzi na nią bez załączników do nich, umożliwiając im stwierdzenie, czy w sprawie powołano się, na podstawie art. 277 TFUE, na niemożność stosowania jednego z ich aktów.
Druga wymiana pism procesowych
Zgodnie z art. 7 ust. 3 załącznika I do statutu Sąd może zdecydować, z urzędu lub na uzasadniony wniosek skarżącego, że w celu uzyskania dodatkowych informacji w sprawie niezbędna jest druga wymiana pism procesowych.
Nowe dowody
Strony mogą wskazać nowe dowody na poparcie swojej argumentacji aż do zamknięcia rozprawy, pod warunkiem że uzasadnią odpowiednio opóźnienie w ich wskazaniu.
Nowe zarzuty
Rozstrzygnięcie w przedmiocie dopuszczalności zarzutu następuje w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.
Dokumenty i materiały - Poufność - Anonimowość
Sprawozdanie wstępne
Powiązanie między sprawami - Połączenie spraw
Kolejność rozpoznawania spraw
PROCEDURA USTNA
Przeprowadzenie rozprawy
Termin rozprawy
Prezes wyznacza termin rozprawy.
Nieobecność stron na rozprawie
Jeżeli osoby reprezentujące strony, które zostały prawidłowo wezwane na rozprawę, nie wyrażają woli uczestniczenia w niej, powinny poinformować o tym w odpowiednim czasie sekretariat.
Jeżeli osoby reprezentujące wszystkie strony oświadczą, że nie będą uczestniczyć w rozprawie, Sąd może zdecydować o zamknięciu procedury ustnej.
Przebieg rozprawy
a) zadawać pytania osobom reprezentującym strony;
b) wezwać strony do wypowiedzenia się w przedmiocie niektórych aspektów sporu.
Zamknięcie procedury ustnej
Protokół z rozprawy
ŚRODKI ORGANIZACJI POSTĘPOWANIA I ŚRODKI DOWODOWE
Przepisy ogólne
Środki te mogą być podejmowane lub zmienione na każdym etapie postępowania.
Sekcja pierwsza - Środki organizacji postępowania
Cel i rodzaje
a) zapewnienie właściwego przebiegu procedury pisemnej lub ustnej oraz usprawnienie przeprowadzania dowodów;
b) określenie kwestii, w odniesieniu do których argumentacja stron wymaga uzupełnienia lub które wymagają przeprowadzenia środka dowodowego;
c) wyjaśnienie zakresu żądań stron, ich zarzutów i argumentów oraz wyjaśnienie istniejących między nimi kwestii spornych.
a) zadawanie pytań stronom;
b) wzywanie stron do składania oświadczeń ustnych lub pisemnych, dotyczących niektórych aspektów sporu;
c) żądanie od stron postępowania lub osób trzecich przedstawienia informacji lub złożenia wyjaśnień;
d) żądanie przedstawienia przez strony dokumentów i innych materiałów dotyczących sprawy;
e) wzywanie stron na posiedzenia.
Procedura
Nie uchybiając przepisom art. 44 § 2, o środkach organizacji postępowania decyduje sędzia sprawozdawca, chyba że ze względu na zakres zamierzonych środków lub ich znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu przekazuje on podjęcie decyzji Sądowi. Sekretarz odpowiada za powiadomienie stron o podjętych środkach organizacji postępowania.
Sekcja druga - Środki dowodowe
Rodzaje środków dowodowych
Nie uchybiając przepisom art. 24 i 25 statutu, można stosować następujące środki dowodowe:
a) stawiennictwo samych stron;
b) wezwanie podmiotów trzecich do udzielenia informacji lub złożenia wyjaśnień;
c) wezwanie podmiotów trzecich do przedstawienia dokumentów lub wszelkich innych materiałów związanych ze sprawą;
d) zeznania świadków;
e) opinie biegłych;
f) oględziny.
Procedura
Sekretarz odpowiada za powiadomienie stron o decyzji w przedmiocie środków wskazanych w art. 57 lit. a), b) i c).
Sekcja trzecia - Wzywanie i przesłuchiwanie świadków i biegłych
Wzywanie świadków
Wniosek strony o przesłuchanie świadka powinien określać dokładnie fakty, na okoliczność których ma on zostać przesłuchany, oraz powody uzasadniające przesłuchanie go.
a) nazwisko, imiona, zawód lub stanowisko i adres świadka;
b) termin i miejsce rozprawy;
c) wskazanie faktów, na okoliczność których świadek będzie przesłuchiwany;
d) w stosownym przypadku wzmiankę o ustaleniach Sądu dotyczących zwrotu kosztów poniesionych przez świadka, a także o karach pieniężnych, jakie mogą zostać nałożone w przypadku niestawiennictwa świadka.
Świadek wezwany przez Sąd z urzędu na przesłuchanie otrzymuje z kasy Sądu niezbędne zaliczki.
Przesłuchiwanie świadków
Świadek składa zeznania przed Sądem, po uprzednim wezwaniu stron. Po złożeniu przez świadka zeznań prezes oraz każdy z sędziów może, na wniosek stron lub z urzędu, skierować do niego pytania.
Prezes może zezwolić osobom reprezentującym strony na zadawanie świadkowi pytań.
"Przysięgam mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę".
Sąd może, po wysłuchaniu stron, zwolnić świadka od złożenia przysięgi.
Protokół podpisuje prezes lub sędzia sprawozdawca odpowiedzialny za przeprowadzanie przesłuchania świadka, a także sekretarz. Przed podpisaniem protokołu przez wyżej wymienione osoby świadkowi umożliwia się sprawdzenie jego treści i podpisanie go.
Protokół jest dokumentem urzędowym.
Obowiązki świadków
Taka sama kara może zostać nałożona na świadka, który bez uzasadnionego powodu odmawia składania zeznań lub złożenia przysięgi albo - stosownie do okoliczności - uroczystego oświadczenia równoważnego przysiędze.
Opinia biegłego
Sąd może zażądać od stron lub jednej z nich złożenia zabezpieczenia wystarczającego na pokrycie kosztów sporządzenia opinii przez biegłego.
Prezes może zezwolić osobom reprezentującym strony na zadawanie biegłemu pytań.
"Przysięgam, że wykonałem swoje zadanie sumiennie i bezstronnie".
Sąd, po wysłuchaniu stron, może zwolnić biegłego od składania przysięgi.
Przysięga
Jeżeli prawo krajowe nie przewiduje możliwości składania przysięgi lub uroczystego oświadczenia równoważnego przysiędze, stosuje się § 1.
Fałszywe zeznania - Fałszywe oświadczenie biegłego
Sprzeciw
Zwrot kosztów - Wynagrodzenie
Pomoc prawna
Organ, wyznaczony zgodnie z akapitem pierwszym, przekazuje postanowienie sądowi właściwemu według jego prawa wewnętrznego.
Właściwy sąd udziela pomocy prawnej zgodnie ze swoim prawem krajowym. Po udzieleniu pomocy właściwy sąd przekazuje organowi wymienionemu w akapicie pierwszym postanowienie wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej, dokumentację związaną z udzieloną pomocą prawną oraz zestawienie kosztów. Powyższe dokumenty przesyłane są do sekretarza.
Sekretarz zapewnia dokonanie przekładu dokumentów na język postępowania.
POSTĘPOWANIE UGODOWE
Zasady
Sąd może w szczególności:
– wezwać strony lub podmioty trzecie do przedstawienia informacji lub złożenia wyjaśnień;
– wezwać strony lub podmioty trzecie do przedstawienia dokumentów;
– wezwać na posiedzenia osoby reprezentujące strony, same strony lub jakichkolwiek urzędników lub innych pracowników instytucji umocowanych do prowadzenia negocjacji w przedmiocie ewentualnej ugody.
Ugoda między stronami
Sprawa jest wykreślana z rejestru na podstawie wydanego przez prezesa postanowienia z uzasadnieniem.
Prezes stwierdza, na wniosek skarżącego i strony pozwanej, postanowienia ugody w postanowieniu o wykreśleniu sprawy.
Postępowanie ugodowe i postępowanie sądowe
W toku postępowania sądowego Sąd ani strony nie mogą posługiwać się opiniami, sugestiami, propozycjami, ustępstwami lub dokumentami wyrażonymi, poczynionymi lub sporządzonymi do celów postępowania ugodowego.
ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA, STWIERDZENIE PRZEZ SĄD JEGO NIEWŁAŚCIWOŚCI I PRZEKAZANIE SPRAWY DO ROZPOZNANIA TRYBUNAŁOWI SPRAWIEDLIWOŚCI I SĄDOWI UNII EUROPEJSKIEJ
Przypadki i tryb, w jakich następuje zawieszenie postępowania
a) jeśli w Sądzie oraz, odpowiednio, Sądzie Unii Europejskiej lub Trybunale Sprawiedliwości są zawisłe sprawy dotyczące tej samej kwestii wykładni lub dotyczące ważności tego samego aktu, aż do czasu wydania wyroku przez Sąd Unii Europejskiej lub Trybunał Sprawiedliwości;
b) w przypadku wniesienia do Sądu Unii Europejskiej odwołania od orzeczenia Sądu, które rozstrzyga tylko częściowo o istocie sporu, rozstrzyga kwestie formalne związane z zarzutem niewłaściwości lub niedopuszczalności lub odrzuca wniosek o dopuszczenie do sprawy w charakterze interwenienta;
c) na wspólny wniosek stron;
d) w innych szczególnych przypadkach, gdy wymagają tego względy prawidłowego administrowania wymiarem sprawiedliwości.
Czas trwania i skutki zawieszenia
Z chwilą podjęcia postępowania bieg terminów procesowych liczy się od początku.
Stwierdzenie przez Sąd jego niewłaściwości
COFNIĘCIE SKARGI, UMORZENIE POSTĘPOWANIA I KWESTIE INCYDENTALNE
Cofnięcie skargi
Jeżeli skarżący zawiadomi Sąd o cofnięciu skargi na piśmie lub w trakcie rozprawy, prezes wydaje postanowienie o wykreśleniu sprawy z rejestru i rozstrzyga o kosztach zgodnie z art. 89 § 5.
Umorzenie postępowania
Jeżeli Sąd stwierdzi, że skarga stała się bezprzedmiotowa i że nie ma potrzeby jej rozpatrywania, może w każdym czasie, z urzędu i po wysłuchaniu stron, wydać postanowienie z uzasadnieniem.
Skarga, która nie może zostać uwzględniona
Jeżeli Sąd jest oczywiście niewłaściwy do rozpoznania skargi lub niektórych jej żądań lub jeżeli skarga jest, w całości lub w części, oczywiście niedopuszczalna albo oczywiście pozbawiona podstawy prawnej, Sąd może, bez dalszych czynności procesowych, orzec postanowieniem z uzasadnieniem.
Bezwzględne przeszkody procesowe
Sąd może w każdym czasie z urzędu badać, czy skarga jest niedopuszczalna ze względu na bezwzględne przeszkody procesowe. Jeżeli Sąd uzna, że znajduje się w posiadaniu wystarczających informacji, może, bez dalszych czynności procesowych, orzec postanowieniem z uzasadnieniem.
Wniosek o orzeczenie bez rozpatrywania istoty sprawy
Wniosek, poza określeniem żądań strony, zawiera uzasadnienie faktyczne i prawne; do wniosku załącza się dokumenty powołane na jego poparcie.
Jeżeli Sąd nie zadecyduje inaczej, pozostała część postępowania w przedmiocie wniosku odbywa się ustnie.
Jeżeli Sąd odrzuca wniosek albo pozostawia kwestię do rozstrzygnięcia w wyroku, prezes wyznacza nowe terminy dalszych czynności procesowych.
WYROKI I POSTANOWIENIA
Wyrok
Wyrok zawiera:
– stwierdzenie, iż został wydany przez Sąd,
– datę ogłoszenia wyroku,
– nazwiska prezesa i sędziów uczestniczących w jego wydaniu, ze wskazaniem sędziego sprawozdawcy,
– nazwisko sekretarza,
– oznaczenie stron,
– nazwiska osób reprezentujących strony,
– żądania stron,
– zwięzłe przedstawienie stanu faktycznego,
– motywy,
– sentencję wraz z rozstrzygnięciem w przedmiocie kosztów.
Ogłoszenie wyroku
Postanowienie
– stwierdzenie, iż zostało wydane przez Sąd, prezesa Sądu lub przewodniczącego składu orzekającego,
– datę jego wydania,
– nazwisko prezesa oraz ewentualnie sędziów uczestniczących w jego wydaniu, ze wskazaniem sędziego sprawozdawcy,
– nazwisko sekretarza,
– oznaczenie stron,
– nazwiska osób reprezentujących strony,
– sentencję wraz z ewentualnym rozstrzygnięciem w przedmiocie kosztów.
– żądania stron,
– zwięzłe przedstawienie stanu faktycznego,
– motywy.
Wydanie postanowienia
Oryginał postanowienia podpisany przez prezesa zostaje opieczętowany i złożony w sekretariacie; sekretarz zapewnia doręczenie uwierzytelnionych odpisów postanowienia stronom.
Nabycie mocy wiążącej przez orzeczenie
Sprostowania orzeczeń
Pominięcie rozstrzygnięcia w przedmiocie kosztów
KOSZTY
Rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów
Sąd rozstrzyga o kosztach w wyroku lub postanowieniu kończącym postępowanie.
Rozdział kosztów - Zasady ogólne
Koszty, które w rezultacie działania jednej strony, niemającego uzasadnionego powodu lub podjętego w złej wierze, poniosła druga strona
Niezależnie od wyniku sprawy Sąd może nałożyć na stronę obowiązek zwrotu części, a nawet całości kosztów, jeżeli jest to uzasadnione jej postawą, również przed wniesieniem skargi; odnosi się to w szczególności do kosztów, które w rezultacie jej działania, niemającego uzasadnionego powodu lub podjętego w złej wierze, poniosła druga strona.
Rozdział kosztów - Przypadki szczególne
Koszty postępowania egzekucyjnego
Niezbędne koszty postępowania egzekucyjnego poniesione przez stronę zwraca strona przeciwna według stawek opłat obowiązujących w państwie, na którego terytorium prowadzono egzekucję.
Koszty podlegające zwrotowi
Z zastrzeżeniem przepisów art. 94 do kosztów podlegających zwrotowi zalicza się:
a) kwoty należne świadkom i biegłym na podstawie art. 66;
b) niezbędne wydatki poczynione przez strony w związku z postępowaniem, w szczególności koszty podróży i pobytu, a także wynagrodzenia osób reprezentujących strony, jeżeli były konieczne.
Spór dotyczący kosztów
Zgodnie z art. 11 ust. 2 załącznika I do statutu postanowienie to nie podlega zaskarżeniu.
Wypłata
Koszty sądowe
Postępowanie przed Sądem jest wolne od opłat z zastrzeżeniem poniższych wyjątków:
a) jeżeli Sąd poniósł koszty, których można było uniknąć, zwłaszcza jeżeli skarga stanowi oczywiste nadużycie, może zasądzić od strony, która je spowodowała, zwrot całości lub części tych kosztów, przy czym kwota zwrotu nie może przekraczać 2.000 euro;
b) strona, na której wniosek sporządzono odpisy i przekłady, których koszty sekretarz uzna za nadmierne, zwraca koszty ich sporządzenia zgodnie ze stawką opłat określoną w art. 20.
POMOC W ZAKRESIE KOSZTÓW POSTĘPOWANIA
Przesłanki materialne
Pomoc w zakresie kosztów postępowania obejmuje, w całości lub w części, koszty związane z doradztwem i reprezentowaniem przed Sądem. Koszty te pokrywa kasa Sądu.
Sytuację materialną ocenia się w oparciu o czynniki obiektywne, takie jak dochody, posiadany majątek i sytuacja rodzinna.
Przesłanki formalne
Wniosek nie jest objęty przymusem adwokackim.
Jeżeli wniosek składany jest przed wniesieniem skargi, we wniosku należy zwięźle przedstawić przedmiot skargi, stan faktyczny sprawy i argumentację powoływaną na poparcie skargi. Do wniosku należy załączyć dokumenty dowodzące powołanych w nim twierdzeń.
Procedura
Postanowienie o odmowie przyznania pomocy w zakresie kosztów postępowania musi zawierać uzasadnienie.
Jeżeli zainteresowany nie dokona wyboru adwokata lub radcy prawnego lub jeżeli Sąd uzna, że jego wybór jest nie do przyjęcia, sekretarz wysyła postanowienie o przyznaniu pomocy w zakresie kosztów postępowania i kopię wniosku o jej przyznanie do właściwego organu zainteresowanego państwa, o którym mowa w załączniku II do regulaminu dodatkowego do regulaminu Trybunału Sprawiedliwości. Adwokata lub radcę prawnego, który będzie reprezentował zainteresowanego, wyznacza się z uwzględnieniem sugestii przekazanych przez ten organ.
Postanowienie dotyczące przyznania pomocy w zakresie kosztów postępowania może określać kwotę, która zostanie wypłacona adwokatowi lub radcy prawnemu wyznaczonemu do reprezentowania zainteresowanego, albo określać górną granicę, której, co do zasady, koszty i wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego nie mogą przekroczyć. Postanowienie to może przewidywać udział zainteresowanego w kosztach, o których mowa w art. 94 § 1, z uwzględnieniem jego sytuacji materialnej.
Postanowienie o cofnięciu pomocy w zakresie kosztów postępowania musi zawierać uzasadnienie.
Zaliczki - Pokrycie kosztów
W razie sporu lub jeżeli strona nie stosuje się do wezwania sekretarza do zwrotu tych kwot, prezes orzeka w drodze postanowienia zawierającego uzasadnienie i niepodlegającego zaskarżeniu. Prezes może przekazać tę kwestię Sądowi.
DORĘCZENIA
Doręczenia
– w przypadku wskazania adresu do doręczeń w miejscu, w którym znajduje się siedziba Sądu - poprzez wysłanie odpisu dokumentu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru albo przekazanie go za potwierdzeniem odbioru bezpośrednio adresatowi lub
– jeżeli zgodnie z art. 35 § 3 lub art. 39 § 1 akapit drugi adresat wyraził zgodę na dokonywanie doręczeń za pośrednictwem technicznego środka komunikacji dostępnego w Sądzie - za pośrednictwem tego środka.
Sekretarz przygotowuje i uwierzytelnia odpisy dokumentów do doręczenia, z wyjątkiem przypadków, gdy odpisy doręczane są przez strony, zgodnie z art. 34 § 1 akapit drugi.
TERMINY
Obliczanie terminów - Przedłużenie terminu o termin uwzględniający odległość
a) jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach jest pewne zdarzenie lub czynność, przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie to nastąpiło lub czynność została podjęta;
b) termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach upływa tego dnia w ostatnim tygodniu, miesiącu lub roku, który nazwą lub cyfrą odpowiada temu dniowi, w którym stanowiące początek jego terminu zdarzenie nastąpiło lub czynność została podjęta. Jeżeli w okresie oznaczonym w miesiącach lub latach dzień, w którym powinien upłynąć termin, w ostatnim miesiącu nie występuje, termin ten upływa ostatniego dnia tego miesiąca;
c) jeżeli termin oznaczony jest w miesiącach i dniach, oblicza się najpierw pełne miesiące, a następnie dni;
d) do biegu terminów wlicza się święta urzędowe, niedziele i soboty;
e) wakacje sądowe nie wstrzymują biegu terminów.
Wykaz świąt urzędowych, sporządzony przez Trybunał Sprawiedliwości i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma zastosowanie również do Sądu.
Przedłużenie - Upoważnienie sekretarza do wyznaczania lub przedłużania określonych terminów
PROCEDURY SZCZEGÓLNE
ZAWIESZENIE WYKONANIA I INNE ŚRODKI TYMCZASOWE
Wniosek o zastosowanie środków tymczasowych
Wniosek dotyczący innego środka tymczasowego, o którym mowa w art. 279 TFUE, jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy zostaje złożony przez stronę występującą w sprawie toczącej się przed Sądem i odnosi się do tej sprawy.
Wnioski te mogą być składane od chwili wniesienia zażalenia, o którym mowa w art. 90 ust. 2 regulaminu pracowniczego, na zasadach określonych w art. 91 ust. 4 regulaminu pracowniczego.
Kompetencje prezesa Sądu
Postępowanie w przedmiocie wniosku
Decyzja w przedmiocie zastosowania środków tymczasowych
Zmiana okoliczności
Na wniosek strony postanowienie może w każdym czasie zostać zmienione lub uchylone ze względu na zmianę okoliczności.
Nowy wniosek
Oddalenie wniosku o zastosowanie środka tymczasowego nie zamyka stronie, która z nim wystąpiła, możliwości ponownego złożenia wniosku w razie pojawienia się nowych okoliczności.
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do wniosków o zawieszenie postępowania egzekucyjnego dotyczącego aktów instytucji, złożonych na podstawie art. 280 i 299 TFUE oraz art. 164 TEWEA.
Postanowienie uwzględniające wniosek określa, w stosownym przypadku, dzień wygaśnięcia środka tymczasowego.
INTERWENCJA
Wniosek o dopuszczenie do sprawy w charakterze interwenienta
a) oznaczenie sprawy;
b) oznaczenie głównych stron sporu;
c) nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę interwenienta;
d) adres do doręczeń dla interwenienta w miejscu, w którym znajduje się siedziba Sądu lub wskazanie technicznego środka komunikacji dostępnego w Sądzie, za którego pośrednictwem osoba go reprezentująca zgadza się otrzymywać wszelkie doręczenia;
e) stanowisko interwenienta popierające uwzględnienie albo odrzucenie żądań skarżącego;
f) wskazanie okoliczności uzasadniających prawo wstąpienia do sprawy w charakterze interwenienta zgodnie z art. 40 akapit drugi statutu lub na podstawie przepisu szczególnego.
Przesłanki interwencji
a) jego stanowisko;
b) wskazanie zarzutów i argumentów uzasadniających żądania interwenienta;
c) w stosownym przypadku wskazanie dowodów na poparcie żądań interwenienta.
Powiadomienie o możliwości przystąpienia do sprawy w charakterze interwenienta
Stosuje się przepisy art. 110 § 2.
Stosuje się przepisy art. 34, 35, 109 § 2 lit. a)-e) i art. 109 § 4 oraz art. 110 § § 3-6.
ODWOŁANIA I SPRAWY PRZEKAZANE DO PONOWNEGO ROZPOZNANIA PO UCHYLENIU ORZECZENIA SĄDU
Zasady odwołania od orzeczeń Sądu
Na zasadach określonych w art. 9-12 załącznika I do statutu od wyroków i postanowień Sądu można wnieść odwołanie do Sądu Unii Europejskiej.
Przekazanie Sądowi spraw do ponownego rozpoznania po uchyleniu jego orzeczeń - Przydzielenie sprawy przekazanej do ponownego rozpoznania
Jeżeli jednak uchylone orzeczenie zostało wydane przez Sąd w składzie jednego sędziego, prezes Sądu przydziela sprawę izbie obradującej w składzie trzech sędziów, której członkiem nie jest ten sędzia.
Procedura rozpoznania sprawy przekazanej do ponownego rozpoznania
Koszty postępowania
Sąd orzeka o kosztach postępowania przed nim oraz postępowania odwoławczego przed Sądem Unii Europejskiej.
WYROKI ZAOCZNE I SPRZECIWY
Procedura
Wniosek ten doręcza się stronie pozwanej. Sąd może zdecydować o otwarciu procedury ustnej w przedmiocie wniosku.
Sąd może jednakże zawiesić wykonanie wyroku aż do wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie sprzeciwu wniesionego na podstawie § 4 albo uzależnić wykonanie wyroku od złożenia zabezpieczenia, którego wysokość i sposób złożenia określane są stosownie do okoliczności; zabezpieczenie podlega zwrotowi w razie braku sprzeciwu albo jego odrzucenia.
Sprzeciw wnosi się w terminie miesiąca od doręczenia wyroku.
Sprzeciw wnosi się w sposób określony w art. 34 i 35.
Postępowanie prowadzi się zgodnie z przepisami tytułu drugiego niniejszego regulaminu.
NADZWYCZAJNE ŚRODKI ZASKARŻENIA
Powództwo osoby trzeciej przeciwko prawomocnemu orzeczeniu
Jeżeli zaskarżone orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, powództwo wnosi się w terminie dwóch miesięcy od publikacji orzeczenia.
a) oznaczenie zaskarżonego orzeczenia;
b) wskazanie, w jaki sposób orzeczenie to narusza prawa osoby trzeciej wnoszącej powództwo przeciwko prawomocnemu orzeczeniu;
c) wskazanie powodów, dla których osoba trzecia wnosząca powództwo przeciwko prawomocnemu orzeczeniu nie mogła wziąć udziału w postępowaniu przed Sądem, który wydał zaskarżone orzeczenie.
Powództwo skierowane jest przeciwko wszystkim stronom postępowania przed Sądem, który wydał zaskarżone orzeczenie.
Rozpoznanie powództwa osoby trzeciej przeciwko prawomocnemu orzeczeniu przydziela się składowi orzekającemu, który wydał zaskarżone orzeczenie.
Oryginał wyroku wydanego w rezultacie uwzględnienia powództwa osoby trzeciej przeciwko prawomocnemu orzeczeniu dołącza się do oryginału zaskarżonego orzeczenia. Wzmiankę o wydanym wyroku umieszcza się na marginesie oryginału zaskarżonego orzeczenia.
Wykładnia orzeczeń Sądu
Złożenie wniosku o wykładnię nie jest ograniczone żadnym terminem.
a) oznaczenie orzeczenia;
b) wskazanie części orzeczenia, które mają podlegać wykładni.
Wniosek skierowany jest przeciwko wszystkim stronom postępowania, w którym zostało wydane orzeczenie mające podlegać wykładni.
Wniosek przydziela się składowi orzekającemu, który wydał orzeczenie mające podlegać wykładni.
Oryginał wyroku interpretacyjnego załącza się do oryginału orzeczenia interpretowanego. Wzmiankę o wyroku interpretacyjnym umieszcza się na marginesie oryginału orzeczenia interpretowanego.
Wznowienie postępowania
Bez uchybienia terminowi dziesięciu lat, określonemu w art. 44 akapit trzeci statutu, skarga o wznowienie postępowania powinna zostać złożona w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym wnoszący skargę powziął wiadomość o okolicznościach faktycznych, które stanowią jej podstawę.
a) oznaczenie zaskarżonego orzeczenia;
b) wskazanie części orzeczenia, w odniesieniu do których składana jest skarga o wznowienie postępowania;
c) wskazanie okoliczności faktycznych, stanowiących podstawę skargi;
d) wskazanie środków dowodowych na potwierdzenie istnienia okoliczności faktycznych uzasadniających wznowienie postępowania oraz dotrzymania terminu przewidzianego w § 1 niniejszego artykułu.
Skarga jest skierowana przeciwko wszystkim stronom zaskarżonego orzeczenia.
Rozpoznanie skargi o wznowienie postępowania przydziela się składowi orzekającemu, który wydał zaskarżone orzeczenie.
Jeżeli Sąd uzna skargę za dopuszczalną, pozostała część postępowania w przedmiocie skargi odbywa się ustnie, z zastrzeżeniem odmiennej decyzji Sądu. Sąd orzeka wyrokiem.
Oryginał wyroku załącza się do oryginału orzeczenia wydanego w postępowaniu, którego wznowienie dotyczy. Wzmiankę o wyroku umieszcza się na marginesie oryginału orzeczenia wydanego w postępowaniu, którego wznowienie dotyczy.
PRZEPISY KOŃCOWE
Opracowane przez Sąd instrukcje praktyczne
Sąd może wydać praktyczne instrukcje odnoszące się w szczególności do przygotowania i prowadzenia posiedzeń, postępowania ugodowego oraz do przygotowania i składania pism procesowych lub uwag na piśmie.
Publikacja regulaminu
Niniejszy regulamin, którego tekstami autentycznymi są wersje językowe sporządzone w językach określonych w regulaminie Sądu Unii Europejskiej, zostaje opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wchodzi w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po jego opublikowaniu.
Przepisy przejściowe dotyczące kosztów
Przepisy rozdziału ósmego tytułu drugiego dotyczącego kosztów postępowania przed Sądem stosują się tylko do spraw wniesionych do Sądu po dniu wejścia w życie niniejszego regulaminu.
Istotne w tym zakresie przepisy regulaminu Sądu Unii Europejskiej znajdują nadal zastosowanie odpowiednio do spraw zawisłych przed Sądem przed tą datą.
______
(1) Dz.U. L 225 z 29.8.2007, s. 1, ze sprostowaniem w Dz.U. L 69 z 13.3.2008, s. 37; ze zmianami z dnia 14 stycznia 2009 r. (Dz.U. L 24 z 28.1.2009, s. 10) i z dnia 17 marca 2010 r. (Dz.U. L 92 z 13.4.2010, s. 17).
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
Robert Horbaczewski 17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak 11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak 11.04.2025500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 10.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.177.71 |
Rodzaj: | Zawiadomienie |
Tytuł: | Wersja skonsolidowana regulaminu postępowania przed Sądem do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej z dnia 25 lipca 2007 r. |
Data aktu: | 25/07/2007 |
Data ogłoszenia: | 02/07/2010 |