Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 15 kwietnia 2010 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Verwaltungsgerichtshof - Austria) - Friedrich G. Barth przeciwko Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung(Sprawa C-542/08)(1)
(Swobodny przepływ osób - Pracownicy - Równość traktowania - Dodatek specjalny za wysługę lat dla profesorów uniwersyteckich przewidziany przez przepis krajowy, którego niezgodność z prawem wspólnotowym została stwierdzona na mocy wyroku Trybunału - Termin przedawnienia - Zasady równoważności i skuteczności)
(2010/C 148/12)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 5 czerwca 2010 r.)
Sąd krajowy
Verwaltungsgerichtshof
Strony w postępowaniu przed sądem krajowym
Strona skarżąca: Friedrich G. Barth
Strona pozwana: Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung
Przedmiot
Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Verwaltungsgerichtshof - Wykładnia art. 39 WE oraz art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1612/68 z dnia 15 października 1968 r. w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty (Dz. U. L 257, s. 2) - Przepis krajowy, przewidujący dodatek specjalny za wysługę lat dla profesorów uniwersyteckich, który w dawnym brzmieniu został uznany za niezgodny z prawem wspólnotowym na mocy wyroku Trybunału z dnia 30 września 2003 r. w sprawie C-224/01 Köbler - Przepis zmieniony, przewidujący termin przedawnienia dla celów uwzględnienia praw do rozpatrywanego dodatku dopiero od dnia wydania ww. wyroku Trybunału, niekorzystny dla profesorów, którzy zostali pozbawieni tego dodatku z uwagi na wcześniejszy przepis niezgodny z prawem wspólnotowym
Sentencja
Prawo Unii nie sprzeciwia się uregulowaniu, takiemu jak rozpatrywane przed sądem krajowym, stosującemu trzyletni termin przedawnienia względem roszczeń o wypłatę specjalnych dodatków za wysługę lat, których pozbawiony był - przed wydaniem wyroku z dnia 30 września 2003 r. w sprawie C-224/01 Köbler - pracownik korzystający z prawa do swobodnego przepływu, z uwagi na przepis prawa krajowego niezgodny z prawem wspólnotowym.
______
(1) Dz.U. C 90 z 18.4.2009