Program współpracy między UE a Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia oraz młodzieży
Zaproszenie do składania wniosków 2009 - Transatlantyckie partnerstwa w zakresie wymiany 1
(2009/C 7/08)
(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2009 r.)
1. CELE I OPIS
Ogólnym celem programu oraz niniejszego zaproszenia jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami Unii Europejskiej i Kanady, z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości zasobów ludzkich, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Kanadzie.
2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY
Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego oraz instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.
3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA
W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków możliwy jest tylko jeden rodzaj działań, mianowicie: programy wspólnych badań i/lub szkoleń UE-Kanada. Działanie to zapewnia wsparcie dla konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji kształcenia oraz szkolenia z UE i Kanady, "Transatlantyckich partnerstw w zakresie wymiany", w celu realizacji wspólnych badań i/lub programów szkoleniowych oraz urzeczywistniania mobilności studentów i wykładowców.
Rozpoczęcie działań zaplanowano na okres 1 września 2009 r.-31 grudnia 2009 r., a zakończenie odpowiednio w okresie 30 sierpnia 2012 r.-31 grudnia 2012 r.. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 36 miesięcy.
4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI
Podczas ogólnej oceny jakościowej wniosków będą stosowane dwa następujące kryteria przyznawania dotacji:
4.1 Znaczenie projektu
Kryterium "znaczenie projektu" stanowi 30 % ogólnego wyniku dotyczącego jakości.
Projekt podejmuje istotny problemu lub potrzebę, w przypadku których współpraca transatlantycka zapewnia wyraźną wartość dodaną,
projekt obejmuje rozwinięcie lub przedstawienie obiecujących nowych strategii, które opierają się na już istniejących strategiach lub są w stosunku do nich alternatywne, w tym np. opracowanie programów w zakresie wspólnych/podwójnych dyplomów,
projekt prowadzi do uzyskania istotnych wyników lub rezultatów w zakresie ulepszeń w nauczaniu i poprawy osiągnięć studentów,
projekt wywiera szeroki wpływ poprzez trwałe wyniki i udane rozpowszechnianie,
projekt będzie wspierać transatlantycką mobilność specjalistów w celu poprawy wzajemnego zrozumienia i poszerzenia wiedzy fachowej,
projekt poprawi jakość transatlantyckiej mobilności studentów poprzez promowanie przejrzystości, wzajemnego uznawania kwalifikacji oraz okresów studiów i/lub szkolenia, a także, w stosownych przypadkach, przenoszenia zaliczeń.
4.2 Jakość planu projektu i ustalenia w zakresie zarządzania nim
Kryterium "jakość" stanowi 70 % ogólnego wyniku dotyczącego jakości.
4.2.1 Innowacyjność i metodologia projektu
Projekt reprezentuje nową i odpowiednią reakcję na podejmowany problem lub potrzebę,
zaplanowane do zrealizowania cele ogólne i szczegółowe oraz wyniki są wyraźnie określone oraz wymierne,
plan projektu, w tym podejście metodologiczne, plan oceny i działania w zakresie rozpowszechniania są jasne,
projekt będzie w wyraźny sposób spełniał cele Programu,
kroki podjęte w kierunku podpisania protokołu ustaleń są wyraźnie wytłumaczone.
4.2.2 Konsorcja projektu
Partnerzy są w stanie zrealizować projekt, co zostało wykazane przez zrozumienie problemu lub potrzeby przez wnioskodawcę oraz przez wcześniejsze doświadczenie wnioskodawcy,
każdy partner ma istotną rolę w konsorcjum i wykazuje poważne zaangażowanie na rzecz wdrożenia i powodzenia projektu,
wielkość, zróżnicowanie rodzajów organizacji, równowaga geograficzna i zasięg konsorcjum będą aktywnie przyczyniać się do rozpowszechniania celów programu,
istnieje poważne zaangażowanie partnerów wspierających reprezentujących przemysł i/lub prywatne przedsiębiorstwa,
istnieje potencjał do dalszego wsparcia projektu po zakończeniu finansowania projektu, w tym, w stosownych sytuacjach, wykazane zaangażowanie odpowiednich podmiotów do świadczenia takowego wsparcia.
4.2.3 Mobilność
Kwestie włączenia do projektu programu nauczania i zagadnień uznawania kwalifikacji akademickich zostały podjęte w sposób wyczerpujący; uczestnictwo w projekcie nie przedłuża czasu ukończenia toku studiów i/ lub szkolenia studentów,
przewiduje się skuteczne środki językowe i w zakresie przygotowania kulturowego,
liczba studentów objętych mobilnością jest zrównoważona i dobrze uzasadniona oraz, jeżeli to możliwe, przekracza przewidywaną liczbę 20 osób w przypadku UE i 20 w przypadku Kanady (we wniosku należy wskazać, ilu studentów ma być wysłanych z i do danej uczestniczącej instytucji),
usługi na rzecz studentów w instytucjach wysyłających i przyjmujących są wyraźnie wytłumaczone i rozsądne.
Podczas dokonywania ostatecznego wyboru główna uwaga będzie zwrócona na wspieranie szeregu zróżnicowanych instytucji, przedmiotów i obszarów geograficznych w UE i Kanadzie.
5. BUDŻET
Minimalny budżet dostępny na współfinansowanie projektów szacuje się na 1,104 mln EUR. Przewiduje się, że w 2009 r. fundusze zostaną przyznane około 8 projektom. Maksymalna kwota finansowania ze strony UE wynosi 138.000 EUR w przypadku 3-letniego projektu konsorcjum.
6. TERMIN ZGŁOSZEŃ
Wnioski należy przedkładać zarówno UE i Kanadzie. Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy przesłać Agencji Wykonawczej do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego najpóźniej do dnia 1 maja 2009 r.
Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego
EU-CANADA Call 2009
Avenue du Bourget no 1/Bourgetlaan 1 - BOUR 00/32
1140 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy składać na odpowiednim formularzu, należycie wypełnionym, podpisanym przez osobę upoważnioną do zawierania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu wnioskującej organizacji i opatrzonym datą.
7. DODATKOWE INFORMACJE
Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:
http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/canada/index_en.htm.
Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego celu formularzu; muszą zawierać wszystkie załączniki i wymagane informacje.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2009.7.10 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/33/08 - Program współpracy między UE a Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia oraz młodzieży - Zaproszenie do składania wniosków 2009 - Transatlantyckie partnerstwa w zakresie wymiany. |
Data aktu: | 13/01/2009 |
Data ogłoszenia: | 13/01/2009 |