Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/33/08 - Program współpracy między UE a Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia oraz młodzieży - Zaproszenie do składania wniosków 2009 - Transatlantyckie partnerstwa w zakresie wymiany.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/33/08

Program współpracy między UE a Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia oraz młodzieży

Zaproszenie do składania wniosków 2009 - Transatlantyckie partnerstwa w zakresie wymiany 1

(2009/C 7/08)

(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2009 r.)

1. CELE I OPIS

Ogólnym celem programu oraz niniejszego zaproszenia jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami Unii Europejskiej i Kanady, z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości zasobów ludzkich, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Kanadzie.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego oraz instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków możliwy jest tylko jeden rodzaj działań, mianowicie: programy wspólnych badań i/lub szkoleń UE-Kanada. Działanie to zapewnia wsparcie dla konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji kształcenia oraz szkolenia z UE i Kanady, "Transatlantyckich partnerstw w zakresie wymiany", w celu realizacji wspólnych badań i/lub programów szkoleniowych oraz urzeczywistniania mobilności studentów i wykładowców.

Rozpoczęcie działań zaplanowano na okres 1 września 2009 r.-31 grudnia 2009 r., a zakończenie odpowiednio w okresie 30 sierpnia 2012 r.-31 grudnia 2012 r.. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 36 miesięcy.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

Podczas ogólnej oceny jakościowej wniosków będą stosowane dwa następujące kryteria przyznawania dotacji:

4.1 Znaczenie projektu

Kryterium "znaczenie projektu" stanowi 30 % ogólnego wyniku dotyczącego jakości.

Projekt podejmuje istotny problemu lub potrzebę, w przypadku których współpraca transatlantycka zapewnia wyraźną wartość dodaną,

projekt obejmuje rozwinięcie lub przedstawienie obiecujących nowych strategii, które opierają się na już istniejących strategiach lub są w stosunku do nich alternatywne, w tym np. opracowanie programów w zakresie wspólnych/podwójnych dyplomów,

projekt prowadzi do uzyskania istotnych wyników lub rezultatów w zakresie ulepszeń w nauczaniu i poprawy osiągnięć studentów,

projekt wywiera szeroki wpływ poprzez trwałe wyniki i udane rozpowszechnianie,

projekt będzie wspierać transatlantycką mobilność specjalistów w celu poprawy wzajemnego zrozumienia i poszerzenia wiedzy fachowej,

projekt poprawi jakość transatlantyckiej mobilności studentów poprzez promowanie przejrzystości, wzajemnego uznawania kwalifikacji oraz okresów studiów i/lub szkolenia, a także, w stosownych przypadkach, przenoszenia zaliczeń.

4.2 Jakość planu projektu i ustalenia w zakresie zarządzania nim

Kryterium "jakość" stanowi 70 % ogólnego wyniku dotyczącego jakości.

4.2.1 Innowacyjność i metodologia projektu

Projekt reprezentuje nową i odpowiednią reakcję na podejmowany problem lub potrzebę,

zaplanowane do zrealizowania cele ogólne i szczegółowe oraz wyniki są wyraźnie określone oraz wymierne,

plan projektu, w tym podejście metodologiczne, plan oceny i działania w zakresie rozpowszechniania są jasne,

projekt będzie w wyraźny sposób spełniał cele Programu,

kroki podjęte w kierunku podpisania protokołu ustaleń są wyraźnie wytłumaczone.

4.2.2 Konsorcja projektu

Partnerzy są w stanie zrealizować projekt, co zostało wykazane przez zrozumienie problemu lub potrzeby przez wnioskodawcę oraz przez wcześniejsze doświadczenie wnioskodawcy,

każdy partner ma istotną rolę w konsorcjum i wykazuje poważne zaangażowanie na rzecz wdrożenia i powodzenia projektu,

wielkość, zróżnicowanie rodzajów organizacji, równowaga geograficzna i zasięg konsorcjum będą aktywnie przyczyniać się do rozpowszechniania celów programu,

istnieje poważne zaangażowanie partnerów wspierających reprezentujących przemysł i/lub prywatne przedsiębiorstwa,

istnieje potencjał do dalszego wsparcia projektu po zakończeniu finansowania projektu, w tym, w stosownych sytuacjach, wykazane zaangażowanie odpowiednich podmiotów do świadczenia takowego wsparcia.

4.2.3 Mobilność

Kwestie włączenia do projektu programu nauczania i zagadnień uznawania kwalifikacji akademickich zostały podjęte w sposób wyczerpujący; uczestnictwo w projekcie nie przedłuża czasu ukończenia toku studiów i/ lub szkolenia studentów,

przewiduje się skuteczne środki językowe i w zakresie przygotowania kulturowego,

liczba studentów objętych mobilnością jest zrównoważona i dobrze uzasadniona oraz, jeżeli to możliwe, przekracza przewidywaną liczbę 20 osób w przypadku UE i 20 w przypadku Kanady (we wniosku należy wskazać, ilu studentów ma być wysłanych z i do danej uczestniczącej instytucji),

usługi na rzecz studentów w instytucjach wysyłających i przyjmujących są wyraźnie wytłumaczone i rozsądne.

Podczas dokonywania ostatecznego wyboru główna uwaga będzie zwrócona na wspieranie szeregu zróżnicowanych instytucji, przedmiotów i obszarów geograficznych w UE i Kanadzie.

5. BUDŻET

Minimalny budżet dostępny na współfinansowanie projektów szacuje się na 1,104 mln EUR. Przewiduje się, że w 2009 r. fundusze zostaną przyznane około 8 projektom. Maksymalna kwota finansowania ze strony UE wynosi 138.000 EUR w przypadku 3-letniego projektu konsorcjum.

6. TERMIN ZGŁOSZEŃ

Wnioski należy przedkładać zarówno UE i Kanadzie. Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy przesłać Agencji Wykonawczej do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego najpóźniej do dnia 1 maja 2009 r.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

EU-CANADA Call 2009

Avenue du Bourget no 1/Bourgetlaan 1 - BOUR 00/32

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy składać na odpowiednim formularzu, należycie wypełnionym, podpisanym przez osobę upoważnioną do zawierania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu wnioskującej organizacji i opatrzonym datą.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/canada/index_en.htm.

Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego celu formularzu; muszą zawierać wszystkie załączniki i wymagane informacje.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 13 marca 2009 r. (Dz.U.UE.C.09.59.14).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.7.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/33/08 - Program współpracy między UE a Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia oraz młodzieży - Zaproszenie do składania wniosków 2009 - Transatlantyckie partnerstwa w zakresie wymiany.
Data aktu: 13/01/2009
Data ogłoszenia: 13/01/2009