Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/13/09 dotyczące wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus - Region Ameryki Łacińskiej rok akademicki 2009/2010 - Program działań Wspólnoty na rzecz wspierania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich.

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/13/09 dotyczące wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus

Region Ameryki Łacińskiej rok akademicki 2009/2010 - Program działań Wspólnoty na rzecz wspierania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich

(2009/C 148/09)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2009 r.)

1. Cele i opis

Okno Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus ma na celu wzajemne wzbogacenie i lepsze zrozumienie pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi. Program został opracowany w celu wzmocnienia współpracy instytucjonalnej szkół wyższych, między Unią Europejską a państwami trzecimi, poprzez mobilność rozumianą jako wymiana studentów i pracowników naukowych w celu studiowania, nauczania, prowadzenia szkoleń i badań.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy i kraje

Wnioskodawcy to uniwersytety lub europejskie szkoły wyższe posiadające partnerstwo z maksymalnie 20 instytucjami partnerskimi.

W skład partnerstw wchodzą europejskie szkoły wyższe w posiadaniu Karty Erasmusa przed publikacją niniejszego zaproszenia oraz uznane i akredytowane przez władze krajowe szkoły wyższe w Ameryce Łacińskiej.

Działania muszą być realizowane w jednym z krajów spełniających warunki niniejszego zaproszenia.

– 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, kraje kandydujące do Unii Europejskiej (Chorwacja i Turcja) oraz kraje EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia)

– następujące kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj i Wenezuela.

3. Kwalifikujące się działania

Dotacje WE przyczynią się do finansowania instytucjonalnych partnerstw wyższych uczelni w Europie i Ameryce Łacińskiej, obejmujących następujące rodzaje działań:

– organizacja indywidualnej mobilności w ramach szkół wyższych studentów i kadry naukowej oraz

– wdrożenie mobilności indywidualnej. Rodzaje mobilności i szkół objętych finansowaniem w ramach niniejszego zaproszenia to:

– studenci: studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i postdoktoranckie

– kadra naukowa: wymiana w celu nauczania, praktycznych szkoleń i badań.

Planowany czas trwania projektu nie może przekraczać 48 miesięcy.

Kwalifikujące się działania, w tym działania przygotowawcze, mogą rozpocząć się w dniu 1 grudnia 2009 r., o ile zostaną podpisane umowy. Wszystkie działania należy zakończyć przed dniem 1 grudnia 2013 r.

Wszelkie działania w ramach mobilności indywidualnej należy rozpocząć najpóźniej do dnia 1 września 2010 r.

4. Kryteria przyznania dotacji

Kryteria przyznania dotacji umożliwiają ocenę jakości złożonych wniosków odnośnie do ustalonych celów i priorytetów, tak by dotacje przyznano działaniom maksymalizującym skuteczność niniejszego zaproszenia do składania wniosków.

Wnioski zostaną ocenione według następujących kryteriów przyznania dotacji i uszeregowane na 100-punktowej skali:

– możliwości operacyjne oraz wiedza i umiejętności wnioskodawcy i partnerów (waga: 10 pkt na 100)

– znaczenie działań dla wypełnienia celu niniejszego zaproszenia do składania wniosków (waga: 25 pkt na 100)

– metodologia zarządzania partnerstwem i wdrażania działań w zakresie mobilności (waga: 50 pkt na 100)

– zrównoważony rozwój (waga: 15 pkt na 100)

5. Dostępny budżet

Szacowany budżet przeznaczony na działania objęte niniejszym zaproszeniem wynosi 12,7 mln EUR, co umożliwi ogólnie mobilność minimalnie 548 osobom.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybór 4 partnerstw, z których każde będzie wspierać i wdroży minimalną mobilność 137 osób, z szacowanym budżetem wynoszącym maksymalnie 3,175 mln EUR na partnerstwo.

6. Termin zgłoszeń

Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 15 października 2009 r. Wnioski należy przesłać na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Call for proposals "Erasmus Mundus - External Cooperation Window"

Unit P4

Avenue du Bourget 1 (BOUR 02/31)

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Elektroniczną wersję wniosku wraz z dokumentami uzupełniającymi należy przesłać na poniższy adres e-mail: EACEA-EM-EXTCOOP@ec.europa.eu

Zostaną przyjęte jedynie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone pieczęcią i potwierdzone przez prawnego przedstawiciela wnioskodawcy - europejskiej szkoły wyższej.

7. Dodatkowe informacje

Wskazówki dla wnioskujących o dotację oraz odpowiedni formularz znajdują się na następującej stronie internetowej: http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/call/index.htm

Wnioski należy składać na odpowiednim formularzu; muszą one zawierać wszystkie wymagane załączniki.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.148.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/13/09 dotyczące wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus - Region Ameryki Łacińskiej rok akademicki 2009/2010 - Program działań Wspólnoty na rzecz wspierania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich.
Data aktu: 30/06/2009
Data ogłoszenia: 30/06/2009