Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/13/09 dotyczące wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus MundusRegion Ameryki Łacińskiej rok akademicki 2009/2010 - Program działań Wspólnoty na rzecz wspierania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich
(2009/C 148/09)
(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2009 r.)
1. Cele i opis
Okno Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus ma na celu wzajemne wzbogacenie i lepsze zrozumienie pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi. Program został opracowany w celu wzmocnienia współpracy instytucjonalnej szkół wyższych, między Unią Europejską a państwami trzecimi, poprzez mobilność rozumianą jako wymiana studentów i pracowników naukowych w celu studiowania, nauczania, prowadzenia szkoleń i badań.
2. Kwalifikujący się wnioskodawcy i kraje
Wnioskodawcy to uniwersytety lub europejskie szkoły wyższe posiadające partnerstwo z maksymalnie 20 instytucjami partnerskimi.
W skład partnerstw wchodzą europejskie szkoły wyższe w posiadaniu Karty Erasmusa przed publikacją niniejszego zaproszenia oraz uznane i akredytowane przez władze krajowe szkoły wyższe w Ameryce Łacińskiej.
Działania muszą być realizowane w jednym z krajów spełniających warunki niniejszego zaproszenia.
– 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, kraje kandydujące do Unii Europejskiej (Chorwacja i Turcja) oraz kraje EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia)
– następujące kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj i Wenezuela.
3. Kwalifikujące się działania
Dotacje WE przyczynią się do finansowania instytucjonalnych partnerstw wyższych uczelni w Europie i Ameryce Łacińskiej, obejmujących następujące rodzaje działań:
– organizacja indywidualnej mobilności w ramach szkół wyższych studentów i kadry naukowej oraz
– wdrożenie mobilności indywidualnej. Rodzaje mobilności i szkół objętych finansowaniem w ramach niniejszego zaproszenia to:
– studenci: studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i postdoktoranckie
– kadra naukowa: wymiana w celu nauczania, praktycznych szkoleń i badań.
Planowany czas trwania projektu nie może przekraczać 48 miesięcy.
Kwalifikujące się działania, w tym działania przygotowawcze, mogą rozpocząć się w dniu 1 grudnia 2009 r., o ile zostaną podpisane umowy. Wszystkie działania należy zakończyć przed dniem 1 grudnia 2013 r.
Wszelkie działania w ramach mobilności indywidualnej należy rozpocząć najpóźniej do dnia 1 września 2010 r.
4. Kryteria przyznania dotacji
Kryteria przyznania dotacji umożliwiają ocenę jakości złożonych wniosków odnośnie do ustalonych celów i priorytetów, tak by dotacje przyznano działaniom maksymalizującym skuteczność niniejszego zaproszenia do składania wniosków.
Wnioski zostaną ocenione według następujących kryteriów przyznania dotacji i uszeregowane na 100-punktowej skali:
– możliwości operacyjne oraz wiedza i umiejętności wnioskodawcy i partnerów (waga: 10 pkt na 100)
– znaczenie działań dla wypełnienia celu niniejszego zaproszenia do składania wniosków (waga: 25 pkt na 100)
– metodologia zarządzania partnerstwem i wdrażania działań w zakresie mobilności (waga: 50 pkt na 100)
– zrównoważony rozwój (waga: 15 pkt na 100)
5. Dostępny budżet
Szacowany budżet przeznaczony na działania objęte niniejszym zaproszeniem wynosi 12,7 mln EUR, co umożliwi ogólnie mobilność minimalnie 548 osobom.
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybór 4 partnerstw, z których każde będzie wspierać i wdroży minimalną mobilność 137 osób, z szacowanym budżetem wynoszącym maksymalnie 3,175 mln EUR na partnerstwo.
6. Termin zgłoszeń
Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 15 października 2009 r. Wnioski należy przesłać na następujący adres:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
Call for proposals "Erasmus Mundus - External Cooperation Window"
Unit P4
Avenue du Bourget 1 (BOUR 02/31)
1140 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Elektroniczną wersję wniosku wraz z dokumentami uzupełniającymi należy przesłać na poniższy adres e-mail: EACEA-EM-EXTCOOP@ec.europa.eu
Zostaną przyjęte jedynie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone pieczęcią i potwierdzone przez prawnego przedstawiciela wnioskodawcy - europejskiej szkoły wyższej.
7. Dodatkowe informacje
Wskazówki dla wnioskujących o dotację oraz odpowiedni formularz znajdują się na następującej stronie internetowej: http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/call/index.htm
Wnioski należy składać na odpowiednim formularzu; muszą one zawierać wszystkie wymagane załączniki.