Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 58/07 (ex N 240/07) - Zmiany w zakresie obecnego systemu podatku tonażowego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - DANIA

Pomoc państwa C 58/07 (ex N 240/07) - Zmiany w zakresie obecnego systemu podatku tonażowego

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 48/05)

(Dz.U.UE C z dnia 21 lutego 2008 r.)

Pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Królestwo Danii o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wymienionej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Energy and Transport

Directorate A - Unit 4

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 41 04

Uwagi te zostaną przekazane Królestwu Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

1. OPIS ŚRODKA POMOCY

1.1. Tytuł

1. Zmiany w zakresie obecnego systemu podatku tonażowego w Danii

1.2. Opis zgłoszonej zmiany systemu

2. Dania proponuje, aby:

– objąć systemem podatku tonażowego zyski ze sprzedaży statków opodatkowanych podatkiem tonażowym,

– objąć systemem podatku tonażowego dochody z zarządzania pulami,

– zmienić stosunek tonażu własnego do tonażu czarterowanego w taki sposób, że tonaż brutto ze statków czarterowanych w systemie podatku tonażowego może być dziesięć razy większy od tonażu własnego brutto posiadanego przez samo przedsiębiorstwo żeglugowe, oraz

– umożliwić odpisy od podatku tonażowego odsetek do wysokości górnego limitu odpowiadającego opodatkowanej wartości pomnożonej przez 6,5 % (środek zabezpieczający), oraz

– zezwolić przedsiębiorstwom nieopodatkowanym podatkiem tonażowym na skorzystanie z objęcia tym podatkiem z mocą wsteczną od 2001 r.

1.3. Skutki budżetowe zgłoszonych modyfikacji

3. Utratę dochodów z tytułu podatków szacuje się na 7,5 mln DKK (ok. 1 mln EUR) w 2007 r. Ubytek dochodów będzie wzrastać stopniowo z każdym rokiem, osiągając 30 mln DKK (ok. 4 mln EUR) w 2016 r.

2. WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE ZGODNOŚCI ŚRODKA Z ZASADAMI WSPÓLNEGO RYNKU

4. Zgodność zgłoszonych środków z zasadami wspólnego rynku należy przeanalizować pod kątem wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa dla transportu morskiego(1), zwanych dalej wytycznymi. Zgodnie z tymi wytycznymi przedsiębiorstwa mogą otrzymać subsydia od państw członkowskich, pod warunkiem że świadczą głównie usługi w zakresie transportu morskiego.

5. Komisja ma wątpliwości co do tego, czy nastepujące zmiany są zgodne z zasadami wspólnego rynku:

– objęcie systemem podatku tonażowego dochodów z zarządzania pulami,

– zmiana stosunku tonażu własnego do tonażu czarterowanego w taki sposób, że tonaż brutto ze statków czarterowanych w systemie podatku tonażowego może być dziesięć razy większy od tonażu własnego brutto posiadanego przez samo przedsiębiorstwo żeglugowe, oraz

– zezwolenie przedsiębiorstwom nieopodatkowanym podatkiem tonażowym na skorzystanie z objęcia tym podatkiem z mocą wsteczną od 2001 r.

6. Komisja uważa ponadto, że objęcie podatkiem tonażowym zysków pochodzących ze sprzedaży statków opodatkowanych podatkiem tonażowym oraz wprowadzenie wyżej opisanego środka zabezpieczającego nie wpływa na zgodność duńskiego systemu podatkowego z zasadami wspólnego rynku.

______

(1) Dz.U. C 13 z 17.1.2004, str. 3.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.48.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 58/07 (ex N 240/07) - Zmiany w zakresie obecnego systemu podatku tonażowego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 21/02/2008
Data ogłoszenia: 21/02/2008