DG ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów (INFSO)Ogłoszenie o naborze na stanowisko głównego doradcy (grupa zaszeregowania AD 14) w Brukseli
(art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego)
COM/2008/10092
(2008/C 188 A/02)
(Dz.U.UE C z dnia 25 lipca 2008 r.)
W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej Komisja Europejska poszukuje kandydatów na stanowiska urzędników wyższego szczebla z dwunastu nowych państw członkowskich (Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier).
Reprezentujemy
Reprezentujemy Dyrekcję Generalną ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów, a do naszych zadań należy:
– przyczynianie się do realizacji ogólnych celów politycznych Komisji, w szczególności założeń procesu lizbońskiego i celów z Lizbony przez spójne i ukierunkowane działania w zakresie społeczeństwa informacyjnego i badań, w sektorze audiowizualnym i w dziedzinie mediów,
– promowanie idei europejskiego społeczeństwa informacyjnego opartego na innowacyjności, kreatywności i integracji,
– wspieranie innowacyjności przez rozwój a) konkurencyjności w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz produktów i usług opartych na tych technologiach oraz b) doskonałości w obszarze badań przez tworzenie środowiska sprzyjającego innowacjom opartym na ICT, a także przez wspieranie szerokiego i możliwie najbardziej efektywnego wykorzystywania ICT, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach,
– wspieranie kreatywności przez pobudzanie wzrostu na nowych i wschodzących rynkach, zwłaszcza w obszarze mediów i treści cyfrowych,
– promowanie integracji społecznej poprzez wspieranie szerokiego dostępu obywateli i przedsiębiorców do ICT oraz korzystania przez nich z takich usług,
– przybliżenie obywatelom i przedsiębiorstwom modelu społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie widoczności i wpływu strategii politycznych w obszarze mediów i koncepcji społeczeństwa informacyjnego w państwach członkowskich i na poziomie UE.
Oferujemy
Oferujemy stanowisko głównego doradcy podporządkowane dyrektorowi generalnemu. Doradca będzie zajmował się szeregiem zagadnień przekrojowych. Ze względu na szybko zmieniający się charakter ICT praca ta będzie wymagała podejmowania strategicznych decyzji, wyznaczania priorytetów oraz doraźnego podejmowania zadań koordynacyjnych wewnątrz departamentu związanych z niektórymi działaniami DG INFSO określonymi przez dyrektora generalnego. Mogą one obejmować:
– powiązania między przepisami wykonawczymi i ustawowymi, inicjatywy polityczne i badawcze w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego, w szczególności wyzwania takie jak innowacyjność wspierana przez ICT, przyszłość Internetu lub wykorzystanie ICT przez całe społeczeństwo,
– powiązania między polityką europejską i współpracą w dziedzinie ICT o zasięgu międzynarodowym, krajowym i regionalnym,
– powiązania między polityką w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego i innymi dziedzinami polityki europejskiej (np. rynek wewnętrzny, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, standaryzacja, handel zagraniczny i in.),
– przewidywanie działań w zakresie ICT oraz długoterminowych skutków działań politycznych.
Wybrany kandydat będzie odpowiedzialny za włączenie wyżej wymienionych działań do ogólnej polityki prowadzonej przez DG INFSO i wewnętrznego planowania strategicznego oraz za koordynację tych działań z innymi dziedzinami polityki DG INFSO oraz odpowiednimi departamentami Komisji.
Poszukujemy
Kandydatów, którzy posiadają:
– dobrą znajomość polityki UE w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a w szczególności w dziedzinie polityki UE wchodzącej w zakres pracy DG INFSO,
– doświadczenie na wysokich stanowiskach kierowniczych lub doradczych, najlepiej zdobyte w sektorze publicznym,
– znakomite umiejętności w zakresie komunikacji i budowania sieci kontaktów, zdolność do reprezentowania służb Komisji na najwyższym szczeblu,
– duże doświadczenie w prowadzeniu negocjacji z państwami członkowskimi i innymi podmiotami,
– znajomość języka francuskiego i angielskiego na poziomie umożliwiającym bezproblemową pracę z tekstami prawnymi oraz świetną znajomość przynajmniej jednego z tych języków w mowie.
Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że Komisja prowadzi ogólną politykę mobilności, zgodnie z którą od osób zajmujących stanowiska kierownicze wyższego szczebla oczekuje się zmiany stanowiska co pięć lat.
Kandydat musi:
1) być obywatelem jednego z dwunastu nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier);
2) legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych, który uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych;
3) posiadać przynajmniej 12-letnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na stanowiskach wymagających wyżej wymienionych kwalifikacji, z czego przynajmniej 6 lat na wyższym stanowisku kierowniczym lub doradczym(1);
4) władać biegle jednym z języków urzędowych UE oraz dobrze znać inny język urzędowy UE. Kandydatów informuje się, że procedura rekrutacyjna będzie przeprowadzana wyłącznie w językach angielskim, francuskim i niemieckim. Ponieważ mogłoby to dawać przewagę rodowitym użytkownikom tych języków, będą oni egzaminowani również w innym języku lub kilku innych językach.
Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów:
Kandydaci mają obowiązek wyrazić gotowość do złożenia oświadczenia, w którym zobowiążą się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz oświadczenia o braku konfliktu interesów, który mógłby zaważyć na ich niezależności.
Powołanie i warunki zatrudnienia:
Główny doradca zostanie wyłoniony i powołany przez Komisję zgodnie z obowiązującymi w niej procedurami selekcji i naboru. Sporządzona zostanie lista kandydatów dopuszczonych do ostatniego etapu naboru, po czym kandydaci ci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która zostanie przeprowadzona przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania, oraz na testy przeprowadzane metodą assessment centre przez zewnętrznych konsultantów ds. naboru.
Wynagrodzenie i warunki zatrudnienia dla urzędników Wspólnot Europejskich w grupie zaszeregowania AD 14 określono w regulaminie pracowniczym.
Kandydatów informuje się, że regulamin pracowniczy nakłada na wszystkich nowych pracowników wymóg pomyślnego ukończenia dziewięciomiesięcznego okresu próbnego.
Równość szans:
Unia Europejska stosuje politykę równych szans.
Procedura zgłaszania kandydatur:
Ogłoszenie o naborze na to stanowisko zostało opublikowane równolegle z ogłoszeniami o naborze na kilka innych stanowisk urzędników wyższego szczebla. Kandydaci, którzy chcą ubiegać się o więcej niż jedno z tych stanowisk, muszą złożyć osobne zgłoszenie w przypadku każdego stanowiska.
Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikacji, w szczególności kryteria dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu oraz doświadczenia zawodowego.
Zgłoszenie kandydatury następuje poprzez rejestrację w Internecie pod poniższym adresem
http://ec.europa.eu/dgs/personnel_administration/seniormanagementvacancies/CV_Encadext/index.cfm
Należy zastosować się do instrukcji dotyczących poszczególnych etapów procedury.
Za dokonanie rejestracji w Internecie we wskazanym terminie odpowiadają sami kandydaci(2). Zaleca się, by kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich dni, ponieważ duże obciążenie łączy internetowych lub błąd połączenia internetowego może doprowadzić do przerwania rejestracji w Internecie przed jej zakończeniem, co może wiązać się z koniecznością powtórzenia całego procesu. Możliwość rejestracji zostanie zablokowana po upływie terminu zgłoszeń. Zgłoszenia nadsyłane pocztą elektroniczną po upływie terminu nie będą przyjmowane.
Po zakończeniu rejestracji w Internecie na monitorze wyświetlony zostanie numer identyfikacyjny, który należy zanotować. Numer ten będzie wykorzystywany jako numer referencyjny podczas całej procedury. Otrzymanie numeru przez kandydata oznacza, że rejestracja została zakończona - numer stanowi potwierdzenie, że wprowadzone przez kandydata dane zostały zarejestrowane. Nieotrzymanie numeru oznacza, że zgłoszenie nie zostało zarejestrowane!
Kandydaci muszą posiadać adres poczty elektronicznej. Będzie on służył do identyfikacji rejestracji oraz do powiadomienia o wyniku procedury. Należy poinformować Komisję o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.
Do zgłoszenia należy załączyć CV w formacie WORD lub PDF oraz zamieścić list motywacyjny (maks. 8.000 znaków) w trybie on-line. CV i list motywacyjny muszą być sporządzone w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.
Należy zwrócić uwagę, że nie ma możliwości śledzenia w Internecie przebiegu procesu naboru. Informacje o wynikach procedury kandydaci otrzymają bezpośrednio od prowadzącej rekrutację dyrekcji generalnej.
Osoby, które z powodu swojej niepełnosprawności nie są w stanie dokonać rejestracji internetowej, mogą przesłać swoje wydrukowane zgłoszenie (CV i list motywacyjny) listem poleconym(3)z datą stempla pocztowego nie późniejszą niż termin zakończenia rejestracji kandydatów. W takim przypadku wszelka późniejsza korespondencja pomiędzy Komisją a kandydatem odbywać się będzie drogą pocztową. Do zgłoszenia należy załączyć zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność, wydane przez właściwy organ. Na osobnym arkuszu papieru należy także przedstawić propozycje ewentualnych udogodnień, które zdaniem kandydata mogą ułatwić mu uczestnictwo w procesie rekrutacji.
Prośby o dodatkowe informacje i/lub zgłoszenia ewentualnych problemów technicznych należy kierować na adres: ADMIN-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu.
Termin zakończenia rejestracji kandydatów:
Termin rejestracji kandydatów upływa w dniu 19 września 2008 r. Rejestracja elektroniczna zostanie zakończona o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.
______
(1) Kandydaci powinni w swoim CV wyszczególnić przynajmniej w odniesieniu do wspomnianych 6 lat, podczas których zdobyli doświadczenie na wyższych stanowiskach kierowniczych: 1) nazwę zajmowanego stanowiska i pełnioną funkcję; 2) liczbę pracowników, których nadzorowali na tym stanowisku; 3) wielkość budżetu, którym zarządzali; oraz 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach. W przypadku naboru na stanowisko głównego doradcy w ogłoszeniu znajdzie się wymóg posiadania "doświadczenia na wyższym stanowisku doradczym".
(2) Termin rejestracji upływa dnia 19 września 2008 r. o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.
(3) European Commission, Directorate-General Personnel and Administration, Unit for Organisation Chart and Management Staff, COM/2008/10092, MO34 5/105, B-1049 Brussels.