Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/10/08 - Działanie 4.5 - Zaproszenie do składania wniosków w sprawie projektów mających na celu wspieranie działań informacyjnych skierowanych do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą - Program "Młodzież w działaniu".

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/10/08

Działanie 4.5 - Zaproszenie do składania wniosków w sprawie projektów mających na celu wspieranie działań informacyjnych skierowanych do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą

Program "Młodzież w działaniu"

(2008/C 109/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2008 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia jest wsparcie projektów promujących działania informacyjne i komunikacyjne o wymiarze europejskim skierowane do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Zaproponowane projekty powinny umożliwiać szersze rozpowszechnianie informacji wysokiej jakości i zwiększać dostęp młodzieży do informacji oraz do różnych kanałów komunikacyjnych na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Projekty te będą miały na celu zachęcanie młodzieży do uczestniczenia w życiu publicznym oraz ułatwienie im wykorzystania swojego potencjału jako aktywnych i odpowiedzialnych obywateli europejskich.

Pierwszeństwo przyznaje się projektom innowacyjnym i o dużej skali dotyczącym tematów interesujących i aktualnych dla młodzieży lub osób pracującym z młodzieżą, wpisującym się w priorytety programu

"Młodzież w działaniu", a mianowicie:

– udział młodzieży,

– zróżnicowanie kulturowe,

– obywatelstwo europejskie,

– włączanie młodzieży mającej mniejsze możliwości.

Beneficjentami końcowymi tych projektów jest młodzież i osoby pracujące z młodzieżą lub w organizacjach i strukturach młodzieżowych lub też w organach regionalnych i lokalnych.

Niniejsze zaproszenie dotyczy działania 4.5 programu "Młodzież w działaniu". Jest ono opublikowane zgodnie z zasadami przewidzianymi w rocznym programie pracy dotyczącym dotacji i zamówień publicznych w dziedzinie edukacji i kultury w 2008 r., przyjętym przez Komisję w dniu 11 marca 2008 r. zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE(1).

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego jest odpowiedzialna za przeprowadzenie procedury związanej z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

2. Kwalifikujacy się kandydaci

Wnioski mogą składać organizacje lub stowarzyszenia nienastawione na zysk lub przez lokalne lub regionalne jednostki publiczne posiadających osobowość prawną oraz prawnie ustanowionych od co najmniej jednego roku w dniu złożenia kandydatury w jednym z krajów programu. Do krajów programu zaliczają się:

– państwa członkowskie Unii Europejskiej(2),

– państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG): Islandia, Liechtenstein, Norwegia,

– kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz ogólnymi warunkami i ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach wspólnotowych (Turcja).

W projektach muszą uczestniczyć organizacje partnerskie z co najmniej 2 różnych państw (w tym zgłaszana organizacja), z których co najmniej jedno ma siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zaproszenie do składania wniosków jest otwarte dla organizacji prywatnych działających w dziedzinie informacji i komunikacji wyłącznie w charakterze partnerów, o ile podmioty te wezmą udział w projekcie nie osiągając zysku.

Wnioski należy przekazać Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ("Agencja") najpóźniej do dnia 30 czerwca 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego).

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 900.000 EUR.

Pomoc finansowa Agencji nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikujących się kosztów projektu. Maksymalna kwota dotacji przyznana na każdy projekt nie może przekraczać 100.000 EUR.

Rozpoczęcie działań musi nastąpić obowiązkowo w terminie między 1 stycznia 2009 r. a 31 marca 2009 r.

Czas trwania projektów wynosi minimalnie 12 miesięcy i maksymalnie 18 miesięcy.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy przekazać Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ("Agencja") najpóźniej do dnia 30 czerwca 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5. Informacje uzupełniające

Pełny tekst niniejszego zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/youth/calls2008/index_en.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście niniejszego zaproszenia do składania wniosków i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23).

(2) Osoby będące rezydentami kraju lub terytorium zamorskiego i w stosownych przypadkach organy i instytucje publiczne i/lub prywatne z kraju lub terytorium zamorskiego kwalifikują się do programu "Młodzież w działaniu" z zastrzeżeniem zasad programu i przepisów mających zastosowanie do kraju członkowskiego, z którym są one powiązane. Wykaz krajów i terytoriów zamorskim znajduje się w załączniku 1A do decyzji Rady 2001/822/WE z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską (Dz.U. L 314 z 30.11.2001, str. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.109.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/10/08 - Działanie 4.5 - Zaproszenie do składania wniosków w sprawie projektów mających na celu wspieranie działań informacyjnych skierowanych do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą - Program "Młodzież w działaniu".
Data aktu: 30/04/2008
Data ogłoszenia: 30/04/2008