Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2007/C 88/02)

(Dz.U.UE C z dnia 21 kwietnia 2007 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"SKALICKÝ TRDELNÍK"

WE nr SK/PGI/005/0489/09.08.2005

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze stwierdzenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy departament w państwie członkowskim:

Nazwa: Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky

Adres: Švermu 43

SK-974 04 Banská Bystrica

Telefon: (421-48) 430 02 53

Faks: (421-48) 430 04 03

E-mail: joravcova@indprop.gov.sk

2. Grupa:

Nazwa: Skalický trdelník

Adres: Nám. slobody č. 10

SK-909 01 Skalica

Telefon: (421-34) 664 83 36

Faks: (421-34) 664 42 10

E-mail: kusnierova@mesto.skalica.sk

Skład: Producenci/przetwórcy (X) Inne: ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 2.4: Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

4. specyfikacja:

(streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa: "Skalický trdelník"

4.2. Opis: "Skalický trdelník" jest to ciasto w kształcie walca pustego w środku o średnicy wewnętrznej 3- 5 cm i średnicy zewnętrznej 6-10 cm. Produkowane jest w sposób tradycyjny poprzez nawinięcie wyrośniętego ciasta drożdżowego na "trdlo" [wałek, pałka]. Nawinięte ciasto naciera się ubitymi białkami, posypuje siekanymi orzechami włoskimi, migdałami lub pestkami moreli albo mieszanką tych produktów. Następnie piecze się je na wolnym ogniu do uzyskania złotego koloru, a po upieczeniu posypuje się cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

Charakterystyczne cechy smakowe produkt zyskuje dzięki posiekanym orzechom, pestkom moreli, cukrowi waniliowemu i sposobowi pieczenia.

"Skalický trdelník" jest oferowany w sprzedaży w opakowaniu jednostkowym w dwóch wielkościach, na podstawie masy produktu. Masa podstawowa to 500 gramów, przy czym można go oferować w postaci masy o połowę mniejszej 250 gramów, przy zachowaniu podstawowych parametrów średnicy zewnętrznej i wewnętrznej. "Skalický trdelník" pakowany jest w folię spożywczą i w takiej postaci może być włożony do opakowania papierowego. Opakowanie papierowe może być zadrukowane drukiem czarno-białym lub kolorowym, przy czym w tekście nadruku powinno się znaleźć oznaczenie produktu "Skalický trdelník".

Właściwości:

– Kolor: żółty od wewnątrz, powierzchnia złotobrązowa

– Konsystencja: delikatna, nie może być twarda, krucha

– Zapach i smak: łagodny, przyjemny po upieczeniu, zapach siekanych orzechów, pestek moreli, wanilii, nie może być kwaśny, stęchły, nie może to być zapach dymu

– Skład: Receptura ciasta tylko nieznacznie różni się w przypadku różnych producentów.

Najczęściej używa się ciasta składającego się z następujących składników: mąka pszenna, jaja, drożdże, mleko, cukier kryształ, aromat na bazie etyl-oxy-hydratu (dalej jako "aromat"), skórka cytrynowa, sól, gałka muszkatołowa, siekane orzechy włoskie, migdały, pestki moreli, smalec wieprzowy, olej roślinny, masło, cukier puder, cukier waniliowy.

4.3. Obszar geograficzny: Produkcja ciasta "Skalický trdelník" odbywa się na wyodrębnionym terytorium Republiki Słowacji, ograniczonym od północy granicą państwową z Republiką Czeską, granicę zachodnią tworzy rzeka Morawa, granicę południową rzeka Myjawa a wschodnią granicę, od miasta Senica do granicy państwowej z Czechami, stanowi rzeka Teplica.

4.4. Dowód pochodzenia: Producent powinien umieścić informację identyfikującą produkt na opakowaniu lub na etykiecie, którą każdy producent powinien nakleić na produkcie. Gwarancja, że produkt pochodzi z wydzielonego regionu geograficznego polega na przynależności miejsca działalności producenta, które powinno się znajdować w dokładnie wyodrębnionym regionie geograficznym, na którym może być produkowany "Skalický trdelník".

4.5. Metoda produkcji: Użyte składniki: Na 1 kg mąki pszennej, 5-8 jaj, drożdże, mleko, cukier kryształ, sól, gałka muszkatołowa, aromat, cytryna, siekane orzechy włoskie lub migdały, lub pestki moreli, albo ich mieszanka, smalec wieprzowy, olej roślinny, masło, cukier waniliowy, cukier-puder.

Sposób produkcji: Z drożdży, mleka i cukru kryształu przygotować zakwas, wymieszać go z mąką pszenną, następnie dodać do tego cukier kryształ, żółtka i białka, sól i pozostałe składniki. Wymieszać i przygotować delikatne ciasto, pozostawić je do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Wyrośnięte ciasto podzielić na bochenki o masie ok. 250 g-500 g, które należy zrolować do postaci walca. Przygotowane w ten sposób ciasto pozostawić jeszcze do wyrośnięcia, a następnie nawijać na drewniane natłuszczone "trdlo" [wałek], położone na kopycie. Nawinięte ciasto natrzeć pianą z białek, posypać posiekaną mieszanką orzechów i piec na wolnym ogniu do uzyskania złotego koloru stale obracając i natłuszczając. Upieczony trdelník pozostawić do wystygnięcia, posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym..

4.6. Związek: Wypiekanie "trdlovanie" ciasta "Skalický trdelník" datuje się od początku XIX wieku aż do dnia dzisiejszego.

Na przełomie wieków XIX i XX zaczął być sprzedawany na jarmarkach. Produkcja Skalického trdelníka na większą skalę zaczyna się dopiero w połowie wieku XX, z którego to okresu pochodzi większość dokumentów pisanych.

W ustnych podaniach przekazywano, że przepis na trdelník, który rozpowszechnił się w Skalicy i jej otoczeniu, posiadał kucharz grafa, poety i pisarza Jozefa Gvadániego, mieszkającego w Skalicy w latach 1783-1801.

Pierwszym zachowanym dokumentem, gdzie występuje "Skalický trdelník" jest rękopis węgierskiego poety Gyula Juhásza, który był profesorem skalickiego gimnazjum. Wzmianki pisemne o "Skalickim trdelníku" znajdują się także w książce Ferdynanda Dúbravskiego - Slobodné mesto so zriadeným magistrátom Uhorská Skalica - 1921 i w czasopiśmie regionalnym Jídelníček z roku 1977.

Wniosek o rejestrację oznaczenia geograficznego "Skalický trdelník" ma podstawy zarówno w reputacji produktu i tradycji wypieku, jak i w wyjątkowej jakości, właściwościach i kształcie. "Skalický trdelník" jest wyjątkowy wśród wyrobów cukierniczych i ciast dzięki kształtowi walca pustego w środku. Przygotowywany jest w szczególny sposób, wyrośnięte ciasto jest nawijane na wałek i na nim pieczone. Kolejną cechą charakterystyczną jest sposób pieczenia na wolnym ogniu nad żarem lub w piecu żarowym, co nadaje produktowi specyficzny zapach i smak, przy jednoczesnym ciągłym obracaniu i natłuszczaniu go od czasu do czasu.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: BEL/NOVAMANN International s. r. o., Jednostka certyfikująca CERTEX akredytowana według EN 45.011

Adres: Továrenská 14

SK-815 71 Bratislava

Telefon: (421-2) 50 21 32 68

Faks: (421-2) 50 21 32 44

E-mail: -

autoryzowany przez Ministerstwo Rolnictwa Republiki Słowacji

4.8. Etykietowanie: Producent produkujący "Skalický trdelník" zgodnie z niniejszym opisem może używać nazwy "Skalický trdelník" przy sprzedaży produktu, reklamie i działaniach marketingowych. Etykiety produktu powinny posiadać:

– wyróżnienie nazwy produktu "Skalický trdelník"

– podany rodzaj posypki (mieszanka orzechów, orzechy włoskie, migdały, pestki moreli)

– sposób pieczenia (żar, wolny ogień).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.88.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 21/04/2007
Data ogłoszenia: 21/04/2007