Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST)
(2007/C 289/13)
(Dz.U.UE C z dnia 1 grudnia 2007 r.)
COST łączy badaczy i ekspertów z różnych krajów, pracujących nad konkretnymi zagadnieniami. Finansuje tworzenie sieci działań, których koszty pokrywane są z budżetów krajowych, ułatwiając organizację spotkań, konferencji, krótkoterminowych wymian naukowych oraz działania prowadzone we współpracy z państwami trzecimi. COST NIE finansuje zatem samych badań. Obecnie COST wspiera ponad 200 sieci naukowych (akcji).
W ramach programu COST ogłoszone zostaje zaproszenie do składania propozycji akcji, które przyczynią się do naukowego, technologicznego, gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Europy. W szczególności zachęca się do przedstawiania propozycji, które w stosunku do innych programów europejskich będą miały nowatorski charakter, lub propozycji powstałych z inicjatywy badaczy o krótkim stażu.
Nawiązywanie bliższych kontaktów pomiędzy badaczami europejskimi ma ogromne znaczenie w tworzeniu europejskiej przestrzeni badawczej (ERA). COST zachęca do tworzenia nowych, innowacyjnych, interdyscyplinarnych i szerokich sieci badawczych w Europie. Zespoły badaczy prowadzą w ramach COST-u działania, które przyczyniają się do zapewniania najwyższej jakości prac naukowych w Europie.
Struktura COST obejmuje dziewięć szeroko pojętych dziedzin (takich jak: biomedycyna i biologia molekularna; chemia oraz nauki i technologie molekularne; nauka o Ziemi i kształtowanie środowiska; żywienie i agronomia; leśnictwo, funkcja produkcyjna i pozaprodukcyjna lasów; człowiek, społeczeństwo, kultura i zdrowie; technologie informacyjne i telekomunikacyjne; nauka o materiałach, nauki fizyczne i nanonauki; transport i urbanistyka). Zagadnienia wchodzące w zakres każdej z tych dziedzin określono na stronie internetowej www.cost.esf.org.
Autorzy propozycji proszeni są o wskazanie jednej dziedziny, do której należy wybrane przez nich zagadnienie. Propozycje interdyscyplinarne, nie mieszczące się w jednej dziedzinie, są jednak również mile widziane i zostaną poddane odrębnej ocenie.
W propozycjach należy wymienić badaczy pochodzących z co najmniej pięciu krajów członkowskich COST. Wysokość pomocy finansowej - zazwyczaj przyznawanej na okres czterech lat - wynosi około 100.000 EUR rocznie.
Ocena propozycji zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Propozycje wstępne (do 1.500 słów/3 stron), składane przy użyciu odpowiedniego formularza na stronie internetowej www.cost.esf.org/opencall, powinny zawierać krótkie streszczenie i opisywać spodziewany efekt działań. Propozycje, które nie będą spełniać kryteriów kwalifikacyjnych określonych przez COST (np. wnioski o finansowanie badań), zostaną odrzucone. Propozycje, które mogą zostać zakwalifikowane, zostaną ocenione - zgodnie z kryteriami opublikowanymi na stronie internetowej www.cost.esf.org - przez komitety zajmujące się poszczególnymi dziedzinami. Autorzy propozycji wstępnych, które uzyskały najwyższe oceny, zostaną zaproszeni do złożenia pełnych propozycji. Pełne propozycje będą podlegać ocenie ekspertów zgodnie z kryteriami oceny przedstawionymi na stronie internetowej www.cost.esf.org/opencall. Decyzja jest zwykle podejmowana w ciągu 6 miesięcy od ostatecznej daty zgłaszania propozycji, a akcje powinny rozpocząć się w terminie 3 miesięcy po ogłoszeniu decyzji.
Termin zgłaszania propozycji wstępnych upływa 28 marca 2008 r. Spośród ok. 75 pełnych propozycji przekazanych do ostatecznej selekcji wybranych zostanie ok. 25 nowych akcji.
Prośby o przedstawienie pełnych propozycji zostaną przesłane do 20 maja 2008 r., a termin zgłaszania pełnych propozycji upływa 8 sierpnia 2008 r.; decyzje zostaną podjęte najprawdopodobniej w listopadzie 2008 r.
Autorzy propozycji mogą skontaktować się z krajowymi koordynatorami COST (CNC) w celu uzyskania informacji i dalszych wskazówek - zob. www.cost.esf.org/cnc.
Propozycje można składać jedynie przez Internet na stronie internetowej biura COST.
Wsparcie finansowe przeznaczone dla COST na działalność koordynacyjną pochodzi z programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Biuro COST, zarządzane przez Europejską Fundację Nauki (ESF), działa jako jednostka odpowiedzialna za realizację programu COST i zapewnia prowadzenie sekretariatu naukowego dla dziedzin i akcji COST.
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.289.19 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie otwarte - Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). |
Data aktu: | 01/12/2007 |
Data ogłoszenia: | 01/12/2007 |