Protokół posiedzenia w dniu 27 czerwca 2007 r., środa.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 27 CZERWCA 2007 R., ŚRODA

(2007/C 254/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 października 2007 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.12)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: René RADEMBINO-CONIQUET

Współprzewodniczący

1. Zastępcy

Współprzewodniczący ogłosił następujące zastępstwa: Maria Badia i Cutchet (za Kadera Arifa), Robert Goebbels (za Elisę Ferreirę), Alain Hutchinson (za Dariusza Rosatiego), Luisa Morgantini (za Jensa Holma) i Tadeusz Zwiefka (za Raymonda Langendriesa).

2. Komunikaty współprzewodniczącego

Współprzewodniczący wyraził podziękowania Heidemarie Wieczorek-Zeul, urzędującej przewodniczącej Rady UE za gościnność.

3. Zatwierdzenie protokołów posiedzeń w dniu 25 czerwca, poniedziałek, w godzinach popołudniowych, i 26 czerwca 2007 r., wtorek, w godzinach rannych

Protokoły zostały zatwierdzone.

4. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

P. Akouete (grupy interesów społeczno-gospodarczych AKP-UE) wygłosił oświadczenie na temat zasobów ludzkich na rzecz rozwoju.

Głos zabrali: Robert Goebbels, Joseph Mugambe (Uganda) i Boyce Sebetela (Botswana).

5. Zagadnienie pilne nr 2: sytuacja w Zimbabwe (bez rezolucji)

Głos zabrali: Rolf Berend, p. Straker (St Vincent i Grenadyny), Emanuel Jardim Fernandes, Peya Mushelenga (Namibia), Gay Mitchell, p. Top (Gwinea), Bornito de Sousa (Angola), p. Thwala (Suazi), Salomon Nguema Owono (Gwinea Równikowa), Glenys Kinnock, współprzewodnicząca, Ibrahim Matola (Malawi), Boyce Sebetela (Botswana), Michael Gahler, p. Mafura (Lesotho), p. Lola Kisanga (Demokratyczna Republika Konga), Garang Deng

Dekuek (Sudan), Teshoma Toga (Etiopia) i Nita Deerpalsing (Mauritius).

Współprzewodniczący ogłosił, że dyskusja w sprawie sytuacji w Zimbabwe będzie kontynuowana w ramach Prezydium we wrześniu, i wyraził nadzieję, że marszałek parlamentu Zimbabwe zmieni do tej pory swoje stanowisko i wyrazi zgodę na misję rozpoznawczą WZP.

6. Sprawozdanie Michaela Gahlera i Evelyne B. Cheron (Haiti) - Dobre zarządzanie, przejrzystość i odpowiedzialność w korzystaniu z zasobów naturalnych w krajach AKP (AKP-UE/3937/07/wersja ostateczna)

Komisja Spraw Politycznych

Evelyne B. Cheron (Haiti) i Michael Gahler przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Athanassios Theodorakis (Komisja Europejska), Marie-Hélène Aubert, John Bowis, Joseph Mugambe (Uganda), p. Straker (St. Vincent i Grenadyny), Salomon Nguema Owono (Gwinea Równikowa), Marie-Arlette Carlotti, Garang Deng Dekuek (Sudan), Seyni Oumarou (Niger), Johan Van Hecke, Bornito de Sousa (Angola), Karin Scheele, Boyce Sebetela (Botswana), Donald Ramotar (Gujana) i Milebou Aubusson (Gabon).

Evelyne B. Cheron (Haiti) i Michael Gahler podsumowali debatę.

7. Prezentacja raportu UNFPA: "Sytuacja ludności świata 2007", po której nastąpiła debata

Ralph Hakkert (główny doradca techniczny, UNFPA Brazylia) przedstawił raport.

Głos zabrali: Horst Schnellhardt, Linda McAvan, p. Thwala (Suazi), Glenys Kinnock i José Ribeiro e Castro.

Ralph Hakkert podsumował debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 12.18)

RenéRADEMBINO-CONIQUETi Sir John KAPUTIN i
Glenys KINNOCK Dietmar NICKEL
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024