(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2007/C 226/02)
(Dz.U.UE C z dnia 26 września 2007 r.)
Niniejsze zawiadomienie jest adresowane do pośredników finansowych MŚP, takich jak banki i instytucje zarządzające programami gwarancyjnymi. Przedstawia system gwarancyjny dla MŚP będący instrumentem finansowym, którego celem jest poprawa sytuacji finansowej MŚP poprzez ułatwianie dostępu do finansowania dłużnego i kapitałowego.
Na mocy Decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) systemem gwarancyjnym dla MŚP w imieniu Komisji Europejskiej zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).
Program ten jest dostępny dla państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), państw przystępujących i kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej, państw Bałkanów Zachodnich zgodnie z odpowiednimi umowami ramowymi oraz wszelkich innych państw trzecich wpisanych na listę państw uczestniczących, publikowanej okresowo w Dzienniku Urzędowym.
Wstępne środki finansowe przewidziane w budżecie na instrumenty finansowe programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji wynoszą łącznie 1,1 mld euro; mniej więcej połowę tej kwoty przewidziano na finansowanie systemu gwarancyjnego MŚP w okresie 2007-2013.
System zapewni kontrgwarancje lub, w razie konieczności, współgwarancje dla programów gwarancyjnych działających w danym państwie uczestniczącym, jak również bezpośrednie gwarancje na rzecz wszelkich innych odpowiednich pośredników finansowych.
W ramach systemu udostępniono następujące cztery elementy:
1. Gwarancje dla finansowania dłużnego poprzez kredyty lub leasing w celu wspierania MŚP wykazujących potencjał wzrostu. EFI wydaje częściowe gwarancje (bezpośrednio lub pośrednio) na pokrycie portfeli instrumentów dłużnych;
2. Gwarancje dla portfeli mikrokredytów dla bardzo małych przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie o dziewięciu pracowników, w celu zachęcenia instytucji finansowych do odgrywania większej roli w udzielaniu kredytów na mniejsze kwoty, które pociągają za sobą proporcjonalnie wyższe koszty obsługi. Pośrednicy finansowi mogą również otrzymać dotacje w formie wsparcia technicznego, aby częściowo zrekompensować wysokie koszty administracyjne nierozłącznie związane z finansowaniem mikrokredytów;
3. Gwarancje dla pośredników finansowych w celu pokrycia inwestycji kapitałowych i quasi kapitałowych w MŚP, które obejmują inwestycje w kapitał zalążkowy i/lub kapitał w fazie rozruchu, finansowanie typu mezzanine i/lub kapitał podwyższonego ryzyka;
4. Gwarancje wspierające programy sekurytyzacyjne pod kątem udzielania pomocy instytucjom finansowych o mobilizowania finansowania dłużnego MŚP, uzależnione od zobowiązania złożonego przez właściwego pośrednika finansowego do wykorzystania istotnej części zmobilizowanych środków w wyniku transakcji sekurytyzacyjnej do nowego finansowania MŚP.
Przyszli pośrednicy finansowi mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat systemu pod adresem:
European Investment Fund
43, avenue J. F. Kennedy
L-2968 Luxembourg
E-mail: info@eif.org
lub na stronie internetowej EFI: www.eif.org
Szczegóły kontaktowe wszystkich pośredników finansowych, z którymi EFI podpisał kontrakt, zostaną opublikowane na stronie internetowej EFI w celu umożliwienia MŚP bezpośredniego kontaktu z tymi pośrednikami.
EFI będzie analizował w sposób ciągły propozycje składane przez pośredników finansowych, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dostępnych środków budżetowych Wspólnoty. EFI dołoży starań, aby osiągnąć pełną równowagę geograficzną.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.226.2 |
Rodzaj: | Zawiadomienie |
Tytuł: | Zawiadomienie o wprowadzeniu systemu gwarancyjnego dla MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013). |
Data aktu: | 26/09/2007 |
Data ogłoszenia: | 26/09/2007 |