united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/29/07 - Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/29/07

Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe

(2007/C 159/09)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2007 r.)

1. Wstęp/Kontekst

W 2006 r. Parlament Europejski przygotował poprawkę do budżetu UE na 2007 r. i zaproponował "Projekt pilotażowy - Europejskie fundacje polityczne" mający na celu rozwój europejskich fundacji politycznych i ich działalności.

Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury (DG EAC) jest odpowiedzialna ze strony Komisji za przeprowadzenie zaproszenia do składania wniosków.

2. Opis i cele

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do europejskich fundacji politycznych powiązanych z partiami politycznymi na poziomie europejskim.

W chwili obecnej europejskie fundacje polityczne są zasadniczo w fazie tworzenia. Dotacje związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków mają zatem na celu pomoc zarówno w tworzeniu, rozwoju i funkcjonowaniu tych fundacji, jak i w prowadzonej przez nie działalności służącej wzmocnieniu i ułatwieniu pracy europejskich partii politycznych w zakresie informacji i debaty politycznej.

3. Harmonogram

Termin składania wniosków upływa 28 września 2007 r.

Komisja zamierza poinformować wnioskodawców o przyznaniu dotacji w listopadzie 2007 r. Planowanym terminem otrzymania przez beneficjentów umów do podpisania jest listopad 2007 r.

Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu podpisania umowy w sprawie przyznania dotacji przez Komisję. Jeśli beneficjent wykaże konieczność rozpoczęcia działania przed podpisaniem umowy, koszty można zatwierdzić przed podpisaniem umowy. W takich przypadkach wydatki kwalifikujące się do dofinansowania nie mogą zostać poniesione przed datą przedłożenia wniosku o dofinansowanie.

Okres kwalifikowalności kosztów zakończy się 31 sierpnia 2008 r.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu kwalifikowalności kosztów.

4. Dostępny budżet

Przewidywana kwoty pomocy wynosi 1 milion EUR. Wskazane jest, aby kwota ta była podzielona zgodnie z kryteriami stosowanymi do europejskich partii politycznych zapisanymi w rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w 4 listopada 2003 r. w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim(1).

Udział finansowy Komisji nie może przekraczać 90 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5. Kryteria kwalifikowalności

Kwalifikujące się podmioty/organy/rodzaje beneficjentów:

Aby wnioskodawca mógł kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, musi spełniać następujące wymogi:

a) Musi być oficjalnie wskazany jako europejska fundacja polityczna przez jedną z europejskich partii politycznych uznanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2004/2003;

b) Musi być organizacją nieprzynoszącą zysków;

c) Musi posiadać osobowość prawną lub właściwie uzasadnić, że warunek ten będzie spełniony w momencie podpisywania umowy w sprawie przyznania dotacji;

d) Musi posiadać siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Uprawnione kraje (państwa członkowskie Unii Europejskiej):

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

6. Inne informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz załączniki dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Wnioski muszą być w pełni zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.159.15

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/29/07 - Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe.
Data aktu: 12/07/2007
Data ogłoszenia: 12/07/2007