united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa nr C 10/07 (ex NN 13/07) - Ulgi podatkowe od odsetek w rozliczeniach w ramach grupy kapitałowej - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WĘGRY

Pomoc państwa nr C 10/07 (ex NN 13/07) - Ulgi podatkowe od odsetek w rozliczeniach w ramach grupy kapitałowej

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 142/06)

(Dz.U.UE C z dnia 27 czerwca 2007 r.)

Pismem z dnia 21 marca 2007 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Węgierską o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

B-1049 Brussels

Nr faksu: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane władzom węgierskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

1. PROCEDURA

Od stycznia 2003 r. władze węgierskie wprowadziły nowe przepisy dotyczące uprzywilejowanego opodatkowania przychodów netto z tytułu odsetek w rozliczeniach pomiędzy powiązanymi przedsiębiorstwami należącymi do tej samej grupy kapitałowej. Środek ten nie został zgłoszony Komisji. Pismem z dnia 19 listopada 2004 r. Komisja zwróciła się do władz węgierskich o udzielenie dodatkowych informacji, które zostały dostarczone dnia 14 grudnia 2004 r.

2. OPIS ŚRODKA POMOCY

Program pomocy stwarza możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania na Węgrzech 50 % kwoty odsetek netto otrzymanych od powiązanych przedsiębiorstw. Jednocześnie, jeśli kwota odsetek wypłaconych powiązanym przedsiębiorstwom przekracza kwotę przychodów z tytułu odsetek otrzymanych od powiązanych przedsiębiorstw, do podstawy opodatkowania należy dodać 50 % wypłaconej kwoty odsetek netto. Program dotyczy jedynie odsetek otrzymanych od lub wypłaconych powiązanym przedsiębiorstwom.

3. OCENA ŚRODKA POMOCY

Na obecnym etapie Komisja uważa, że program pomocy przyznaje selektywne korzyści ekonomiczne w zakresie, w jakim stwarza korzystne zasady opodatkowania dotyczące wewnątrzgrupowej działalności finansowej międzynarodowych grup przedsiębiorstw. Komisja ma wątpliwości, czy program pomocy może stanowić środek o ogólnym zastosowaniu, ze względu na fakty przedstawione poniżej.

Firmy ubezpieczeniowe, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa bezpośredniego inwestowania i spółki kapitału podwyższonego ryzyka oraz małe przedsiębiorstwa są z mocy prawa wyłączone z zakresu stosowania środka pomocy.

Jeśli chodzi o poszczególne przedsiębiorstwa, to jedynie przedsiębiorstwa należące do grupy kapitałowej mogą korzystać z niższego opodatkowania przewidzianego w programie pomocy.

W zakresie grup przedsiębiorstw program pomocy przynosi korzyści w przypadku transakcji transgranicznych polegających na rozliczeniach z odsetek prowadzonych w ramach grupy, kiedy odsetki netto uiszczane są na rzecz przedsiębiorstwa węgierskiego przez spółkę mającą siedzibę za granicą. Tym samym program pomocy zapewnia korzyści międzynarodowym grupom kapitałowym prowadzącym wewnątrzgrupową działalność finansową na Węgrzech.

Ponadto dodatkowym czynnikiem świadczącym o tym, że środek ten stanowi wyjątek od systemu podatkowego Węgier, jest możliwość wyłączenia z zastosowania programu, które może podlegać zmianom w systemie rocznym. Komisja na obecnym etapie jest zdania, że środek stanowi pomoc państwa niezgodną ze wspólnym rynkiem.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999(1) wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

______

(1) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, str. 1.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.142.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa nr C 10/07 (ex NN 13/07) - Ulgi podatkowe od odsetek w rozliczeniach w ramach grupy kapitałowej - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 27/06/2007
Data ogłoszenia: 27/06/2007