united kingdom
ukraine

Zmiana Porozumienia w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów.

Porozumienie zmieniające Porozumienie w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów

(2007/C 10/08)

(Dz.U.UE C z dnia 16 stycznia 2007 r.)

CZŁONKOWIE RADY PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

uwzględniając porozumienie w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów z dnia 16 maja 2002 r.(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

Niniejsza zmiana Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów wprowadza dalsze doprecyzowanie zasad etycznych odnoszących się do członków Rady Prezesów,

UZGADNIAJĄ W DNIU 21 GRUDNIA 2006 R. DOKONANIE NASTĘPUJĄCYCH ZMIAN POROZUMIENIAW SPRAWIE KODEKSU POSTĘPOWANIA DLA CZŁONKÓW RADY PREZESÓW:

Artykuł  1

Artykuł 3 Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów podlega następującym zmianom:

Artykuł 3.3 otrzymuje następujące brzmienie:

"3.3 Poszanowanie zasady niezależności jest niemożliwe do pogodzenia z występowaniem o przyznanie, otrzymywaniem lub akceptowaniem z jakiegokolwiek źródła z wyjątkiem ESBC jakichkolwiek korzyści, nagród, wynagrodzenia lub podarunków o wartości przekraczającej 200 EUR, mających charakter finansowy bądź niefinansowy, związanych w jakikolwiek sposób z funkcją członka Rady Prezesów."

Dodaje się następujący Artykuł 3.4 oraz 3.5:

"3.4 Członkowie Rady Prezesów mogą jednakże przyjmować zaproszenia na konferencje, przyjęcia lub wydarzenia kulturalne, wraz z oferowanym w ich ramach programem rozrywkowym, korzystając także z okazywanej gościnności, o ile uczestnictwo w danym wydarzeniu da się pogodzić z wykonywaniem ich obowiązków jako członków Rady Prezesów. W związku z powyższym członkowie Rady Prezesów mogą korzystać w zakresie odpowiadającym okresowi ich uczestnictwa w wydarzeniu z opłacania przez organizatorów kosztów podróży i zakwaterowania, z wyjątkiem przypadków, gdy organizatorzy podlegają ich nadzorowi. Członkowie Rady Prezesów powinni przy tym w szczególności zachowywać wzmożoną rozwagę w odniesieniu do zaproszeń indywidualnych. Powyższe zasady dotyczą w takim samym stopniu współmałżonków lub partnerów członków Rady Prezesów, jeżeli zaproszenia są skierowane także do nich, a ich uczestnictwo odpowiada międzynarodowo przyjętym zwyczajom.

3.5 Członkowie Rady Prezesów nie mogą przyjmować na własny rachunek wynagrodzeń za wykłady i wystąpienia wygłaszane w ramach ich urzędowej funkcji członka Rady Prezesów."

Artykuł  2

Sporządzono w jednym egzemplarzu oryginalnym, przechowywanym w archiwach EBC. Każda ze stron niniejszego porozumienia otrzymuje jego potwierdzoną kopię.

Jean-Claude TRICHET

Lucas D. PAPADEMOS

Lorenzo BINI SMAGHI

Vítor CONSTÂNCIO

Mario DRAGHI

Miguel Fernández ORDOŃEZ

Nicholas GARGANAS

José Manuel GONZÁLEZ-PÁRAMO

John HURLEY

Klaus LIEBSCHER

Erkki LIIKANEN

Yves MERSCH

Christian NOYER

Guy QUADEN

Jürgen STARK

Gertrude TUMPEL-GUGERELL

Axel A. WEBER

Arnout WELLINK

______

(1) Dz.U. C 123 z 24.5.2002, str. 9.

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.10.6

Rodzaj: Porozumienie
Tytuł: Zmiana Porozumienia w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów.
Data aktu: 16/01/2007
Data ogłoszenia: 16/01/2007
Data wejścia w życie: 16/01/2007