Zmiana Porozumienia w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów.

Porozumienie zmieniające Porozumienie w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów

(2007/C 10/08)

(Dz.U.UE C z dnia 16 stycznia 2007 r.)

CZŁONKOWIE RADY PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

uwzględniając porozumienie w sprawie Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów z dnia 16 maja 2002 r.(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

Niniejsza zmiana Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów wprowadza dalsze doprecyzowanie zasad etycznych odnoszących się do członków Rady Prezesów,

UZGADNIAJĄ W DNIU 21 GRUDNIA 2006 R. DOKONANIE NASTĘPUJĄCYCH ZMIAN POROZUMIENIAW SPRAWIE KODEKSU POSTĘPOWANIA DLA CZŁONKÓW RADY PREZESÓW:

Artykuł  1

Artykuł 3 Kodeksu Postępowania dla członków Rady Prezesów podlega następującym zmianom:

Artykuł 3.3 otrzymuje następujące brzmienie:

"3.3 Poszanowanie zasady niezależności jest niemożliwe do pogodzenia z występowaniem o przyznanie, otrzymywaniem lub akceptowaniem z jakiegokolwiek źródła z wyjątkiem ESBC jakichkolwiek korzyści, nagród, wynagrodzenia lub podarunków o wartości przekraczającej 200 EUR, mających charakter finansowy bądź niefinansowy, związanych w jakikolwiek sposób z funkcją członka Rady Prezesów."

Dodaje się następujący Artykuł 3.4 oraz 3.5:

"3.4 Członkowie Rady Prezesów mogą jednakże przyjmować zaproszenia na konferencje, przyjęcia lub wydarzenia kulturalne, wraz z oferowanym w ich ramach programem rozrywkowym, korzystając także z okazywanej gościnności, o ile uczestnictwo w danym wydarzeniu da się pogodzić z wykonywaniem ich obowiązków jako członków Rady Prezesów. W związku z powyższym członkowie Rady Prezesów mogą korzystać w zakresie odpowiadającym okresowi ich uczestnictwa w wydarzeniu z opłacania przez organizatorów kosztów podróży i zakwaterowania, z wyjątkiem przypadków, gdy organizatorzy podlegają ich nadzorowi. Członkowie Rady Prezesów powinni przy tym w szczególności zachowywać wzmożoną rozwagę w odniesieniu do zaproszeń indywidualnych. Powyższe zasady dotyczą w takim samym stopniu współmałżonków lub partnerów członków Rady Prezesów, jeżeli zaproszenia są skierowane także do nich, a ich uczestnictwo odpowiada międzynarodowo przyjętym zwyczajom.

3.5 Członkowie Rady Prezesów nie mogą przyjmować na własny rachunek wynagrodzeń za wykłady i wystąpienia wygłaszane w ramach ich urzędowej funkcji członka Rady Prezesów."

Artykuł  2

Sporządzono w jednym egzemplarzu oryginalnym, przechowywanym w archiwach EBC. Każda ze stron niniejszego porozumienia otrzymuje jego potwierdzoną kopię.

Jean-Claude TRICHET

Lucas D. PAPADEMOS

Lorenzo BINI SMAGHI

Vítor CONSTÂNCIO

Mario DRAGHI

Miguel Fernández ORDOŃEZ

Nicholas GARGANAS

José Manuel GONZÁLEZ-PÁRAMO

John HURLEY

Klaus LIEBSCHER

Erkki LIIKANEN

Yves MERSCH

Christian NOYER

Guy QUADEN

Jürgen STARK

Gertrude TUMPEL-GUGERELL

Axel A. WEBER

Arnout WELLINK

______

(1) Dz.U. C 123 z 24.5.2002, str. 9.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024