Zezwolenie na pomoc państwa zgodnie z art. 61 Porozumienia EOG i art. 1 ust. 3 części I protokołu 3 do Porozumienia o Nadzorze i Trybunale - Decyzja Urzędu Nadzoru EFTA o niewnoszeniu zastrzeżeń.

Zezwolenie na pomoc państwa zgodnie z art. 61 Porozumienia EOG i art. 1 ust. 3 części I protokołu 3 do Porozumienia o Nadzorze i Trybunale

Decyzja Urzędu Nadzoru EFTA o niewnoszeniu zastrzeżeń

(2006/C 7/06)

(Dz.U.UE C z dnia 12 stycznia 2006 r.)

Data przyjęcia: 20 lipca 2005 r.

Państwo EFTA: Islandia

Nr pomocy: Sprawa 55362

Tytuł: Ulgi z tytułu podatków i opłat dla huty aluminium Norðurál hf. w Grundartangi, Islandia

Cel: Celem pomocy przyznanej na mocy i) zmian poprzedniego programu dotyczącego ulg z tytułu podatków i opłat; oraz ii) pewnych niezgłoszonych ulg z tytułu podatków i opłat (tworzących część programu) jest podniesienie atrakcyjności regionu Vesturland dla inwestorów

Podstawa prawna:: Istniejące wcześniej instrumenty prawne, a mianowicie:

i) ustawa nr 62 z 27 maja 1997 r. w sprawie upoważnienia do zawierania umów dotyczących huty aluminium w Grundartangi (zwana dalej "ustawą Grundartangi"); oraz

ii) Umowa inwestycjna z dnia 7 sierpnia 1997 r. między jedynym udziałowcem Norðurál hf., Columbia Ventures Corporation, i rządem Islandii (zwane dalej "porozumieniem w sprawie inwestycji") zostały zmienione przez

i) podpisanie w dniu 9 lutego 2005 r. "Drugiej poprawki do umowy inwestycyjnej" przez rząd Islandii i Century Aluminum; oraz

ii) ustawę nr 85/2003 (uchwaloną w dniu 13 marca 2003 r. przez islandzki parlament Althingi), która zmienia ustawę Grundartangi podobnie jak umowę inwestycjną.

Budżet/ Czas trwania: 88,3 mln EUR przy intensywności pomocy wynoszącej 10,7 %. Program będzie realizowany do dnia 31 października 2018 r.

Forma pomocy: Ulgi z tytułu podatków i opłat

Decyzja:

1. Urząd Nadzoru EFTA nie wnosi zastrzeżeń do przyznania pomocy dla Norðurál hf. na mocy następujących niezgłoszonych środków pomocy tworzących część zatwierdzonego wcześniej programu pomocy; a także zmian wprowadzonych do tego programu pomocy:

– maksymalna stawka podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 18 %;

– szybsza amortyzacja środków trwałych;

– minimalny dziwięcioletni okres na odpisanie strat operacyjnych;

– zwolnienie z cła i i podatku akcyzowego z tytułu przywozu lub krajowego nabycia materiałów wykorzystywanych do budowy Norðurál hf.;

– odroczenie płatności z tytułu podatku VAT na przywóz;

– zwolnienie z opłat z tytułu podatku akcyzowego od materiału niezbędnego do działania Norðurál hf.;

– odroczenie płatności podatków w odniesieniu do środków wpłaconych na specjalny rachunek oraz szybsza amortyzacja środków trwałych nabytych za te środki;

– zwolnienie z płatności z tytułu opłat za kontrole bezpieczeństwa przy wytwarzaniu elektryczności;

– różnica pomiędzy ustawową kwotą należną z tytułu zabudowy i kwotą faktycznie zapłaconą; oraz

– zwolnienie z płatności z tytułu najmu dodatkowych działek pomiędzy 5 lutego 2005 r. i 1 stycznia 2006 r.

2. Pomoc państwa obecna w wyżej wymienionych środkach musi zostać odjęta od pułapu okreśłonego w decyzji w sprawie odpowiednich środków oraz musi spełniać wszystkie przewidziane w niej warunki, w tym maksymalną kwotę pomocy w wysokości 88,3 mln EUR i maksymalną intensywność pomocy w wysokości 10,7 % oraz termin wygaśnięcia programu pomocy Grundartangi upływający w dniu 8 lipca 2018 r.

3. Na Islandii spoczywa obowiązek dostarczania rocznych sprawozdań na temat wdrożenia pomocy zgodnie z art. 21 części II protokołu 3 do Porozumienia o Trybunale i Nadzorze w powiązaniu z art. 5 i 6 decyzji Urzędu Nadzoru 195/04/COL.

4. Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Islandii.

Teksty decyzji w autentycznej wersji językowej, z którego usunięto wszystkie informacje o charakterze poufnym, można znaleźć na stronie:

http://www.eftasurv.int/fieldsofwork/fieldstateaid/stateaidregistry

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024