united kingdom
ukraine

Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC).

Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC)

(2006/C 57/01)

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2006 r.)

Wstęp

W dniu 27 lutego 2006 r. Rada przyjęła wspólne działanie UE wspierające Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC), obejmujące także pomoc finansową. Ponadto, jako uzupełnienie środków przewidzianych w tym wspólnym działaniu, UE przyjmuje niniejszym plan działania w sprawie broni biologicznej i toksycznej. Przewiduje on dwa środki, które powinny zostać wdrożone przez państwa członkowskie UE i które nie wymagają finansowania unijnego.

I.

Skuteczne stosowanie środków budowy zaufania (CBM)

Cel

UE pragnie ożywić zainteresowanie środkami budowy zaufania (CBM) oraz zachęcić do ich stosowania. Szersze stosowanie środków budowy zaufania zwiększyłoby przejrzystość wdrażania Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej.

Opis

W tym celu wszystkie państwa członkowskie co roku dopełnią wynikającego z BTWC obowiązku złożenia sprawozdania dotyczącego środków budowy zaufania, poczynając od 2006 r. W szczególności UE zagwarantuje, że co roku wszystkie państwa członkowskie będące stronami Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej będą składały sprawozdanie dotyczące dziewięciu bieżących zagadnień, z których każde ma własny format sprawozdania. Coroczne składanie sprawozdań dotyczących CBM przez wszystkie państwa członkowskie umożliwiłoby UE podjęcie kroków dyplomatycznych wobec innych państw będących stronami BTWC w celu skłonienia ich do dopełnienia ich obowiązków wynikających z tej konwencji. Państwa członkowskie UE opracują ponadto pomysły, jak można by najlepiej zwiększyć skuteczność środków budowy zaufania w kontekście BTWC, i omówią te pomysły z pozostałymi państwami będącym stronami BTWC.

II.

Badania domniemanego użycia broni biologicznej

Cel

UE pragnie zwiększyć skuteczność obecnego mechanizmu, którym dysponuje Sekretarz Generalny ONZ w celu badania przypadków domniemanego użycia broni (chemicznej) biologicznej oraz toksycznej. Mechanizm ten jest ugruntowany pod względem prawnym i otrzymał poparcie zarówno Zgromadzenia Ogólnego, jak i Rady Bezpieczeństwa. Poza tym UE uważa, że ten mechanizm, który ma już 15 lat, powinien zostać poddany przeglądowi i tam, gdzie jest to niezbędne, zaktualizowany.

Opis

Państwa członkowskie UE rozważą i zaoferują specjalistyczną pomoc Sekretarzowi Generalnemu w aktualizowaniu wykazu ekspertów oraz laboratoriów, do których może on zwrócić się w sprawie badania. Państwa członkowskie UE będą dążyć do przekazania informacji Sekretarzowi Generalnemu ONZ do końca grudnia 2006 r. i dokonywać ich przeglądu i aktualizacji co dwa lata. Państwa członkowskie UE będą informować partnerów o krokach podjętych w celu wdrożenia tego działania i współpracować w tym względzie z członkami ONZ, prezentującymi podobną postawę.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.57.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC).
Data aktu: 09/03/2006
Data ogłoszenia: 09/03/2006