Europejskie Centrum Tematyczne ds. Wody "2007-2010"
Europejskie Centrum Tematyczne ds. Powietrza i Zmiany Klimatu "2007-2010"
Europejskie Centrum Tematyczne ds. Wykorzystania Gruntów i Informacji Przestrzennej "2007-2010"
(2006/C 21/07)
(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2006 r.)
I.1. Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wyłonienie konsorcjów spełniających warunki do ubiegania się o pomoc finansową udzielaną przez Europejską Agencję Środowiska. Pomoc ta polega na współfinansowaniu.
I.2 Zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym Europejską Agencję Środowiska, a także w praktyce, europejskie centra tematyczne (ETC) stanowią ważny instrument wspierający Agencję poprzez realizację dużych, stałych i ściśle określonych zadań z udziałem krajów członkowskich. W wyniku zmian, które zaszły w 2005 r., europejskie centra tematyczne będą zaangażowane w prace Agencji jako centra danych dotyczących powietrza, zmiany klimatu, wody, bioróżnorodności i wykorzystania gruntów. Zadania polegają głównie na wspieraniu harmonizacji metod monitorowania środowiska w krajach członkowskich, na włączaniu uzyskanych danych do międzynarodowych baz danych, na przetwarzaniu informacji, w tym na stosowaniu modeli w opisie i analizie obecnego i przyszłego stanu środowiska, a także na opracowaniu wskaźników umożliwiających udostępnianie wyników różnym użytkownikom.
Europejskie centra tematyczne należą do Europejskiej Sieci Informacyjnej i Obserwacyjnej (EIONET) i wspierają pozostałych partnerów tej sieci. Ich działania stanowią istotny element współpracy różnych ekspertów w krajach członkowskich na rzecz harmonizacji, zapewnienia jakości i wymiany danych, rozwijania zdolności w krajach członkowskich poprzez organizowanie wizyt w tych krajach oraz spotkań z krajowymi przedstawicielami EIONET. Centra tematyczne wspierają poszczególne kraje w wyborze metod doskonalenia krajowych systemów informacyjnych. Współpraca z poszczególnymi krajami za pośrednictwem sieci polega również na udziale krajów członkowskich w analizowaniu danych, w ocenach i w opracowywaniu wskaźników. Oczekuje się, że ETC będą również współpracowały przy realizacji projektów przekrojowych.
W celu realizacji tych zadań europejskie centra tematyczne muszą dysponować najlepszą w Europie wiedzą specjalistyczną i doświadczeniem w zakresie przetwarzania i dystrybucji informacji w odpowiednich dziedzinach oraz analizowania danych środowiskowych w kontekście zmian społecznych i gospodarczych, jak również w perspektywie polityki dotyczącej środowiska i polityk sektorowych. Konsorcja wchodzące w skład europejskich centrów tematycznych również powinny posiadać wiedzę specjalistyczną i doświadczenie obejmujące cały obszar geograficzny krajów członkowskich Agencji.
Trzy wybrane konsorcja - po jednym na każde ETC - otrzymają propozycję zawarcia ramowych umów o partnerstwie, początkowo na lata 2007 i 2008 (w ramach bieżącej strategii Agencji na lata 2004-2008), które mogą zostać odnowione na dodatkowy okres 2 lat w ramach nowej strategii Agencji na lata 2009-2013.
Roczny budżet na wykonanie tych umów dla ETC "powietrze i zmiana klimatu", ETC "woda" oraz ETC "wykorzystanie gruntów i informacja przestrzenna" szacowany jest obecnie na, odpowiednio, około 2 200 000 EUR, 1 200 000 EUR i 1 200 000 EUR, z czego co najmniej 10 % będzie współfinansowane przez konsorcja.
I.3. Dziedziny, jak również rodzaj i zakres działań (oraz warunki udzielenia pomocy i formularze zgłoszeniowe) określono w dokumentacji zaproszenia do składania wniosków. Dokumentację tę można znaleźć w witrynie internetowej Agencji pod adresem:
http://org.eea.eu.int/tenders/openproposal.html
I.4. Procedura składania i oceny wniosków:
Wnioski można składać do 11 maja 2006 r. Każdy wniosek powinien dotyczyć jednego określonego europejskiego centrum tematycznego. Ocena wniosków oraz podjęcie decyzji w sprawie każdego ETC będą niezależne od pozostałych ETC.
Poniżej podano procedurę oceny każdego wniosku wraz z przybliżonym terminem:
– otrzymanie, rejestracja i potwierdzenie otrzymania wniosku przez Europejską Agencję Środowiska: połowa maja 2006 r.,
– ocena wniosków przez Europejską Agencję Środowiska i podjęcie decyzji przez Zarząd Agencji: lato 2006 r.,
– podjęcie ostatecznej decyzji i powiadomienie wnioskodawcy o wyniku oceny w celu realizacji umowy: listopad 2006 r.
Wybór konsorcjów będzie przeprowadzony na podstawie kryteriów wyszczególnionych w dokumentacji zaproszenia do składania wniosków, z uwzględnieniem dostępnego budżetu.
Cała procedura jest ściśle poufna. Po wydaniu pozytywnej decyzji Europejska Agencja Środowiska zawrze z konsorcjum składającym wniosek ramową umowę o partnerstwie.
Decyzja Agencji jest ostateczna.
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.21.8 |
Rodzaj: | Powiadomienie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków w 2006 r. - Europejskie Centrum Tematyczne ds. Wody 2007-2010 - Europejskie Centrum Tematyczne ds. Powietrza i Zmiany Klimatu 2007-2010 - Europejskie Centrum Tematyczne ds. Wykorzystania Gruntów i Informacji Przestrzennej 2007-2010. |
Data aktu: | 28/01/2006 |
Data ogłoszenia: | 28/01/2006 |