Pomoc państwa C 17/2006 (poprzednio: N 3/2006) - Pomoc szkoleniowa dla Auto Europa - Automóveis Lda., Portugalia
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE
(2006/C 177/07)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2006 r.)
Pismem z dnia 16 maja 2006 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Portugalię o swojej decyzji wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 traktatu WE dotyczącego pomocy szkoleniowej związanej z wyżej wymienionym środkiem.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy szkoleniowej, w odniesieniu do której Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Wspólnot Europejskich na następujący adres:
European Commission
Directorate-General for Competition
State Aid Greffe
Rue de la Loi/Wetstraat, 200
B-1049 Brussels
Faks: (32-2) 296 12 42
Otrzymane uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
TEKST STRESZCZENIA
PROCEDURA
Pismem z dnia 27 grudnia 2005 r. Portugalia zgłosiła planowany środek pomocy szkoleniowej. Komisja zwróciła się o dodatkowe informacje pismem z dnia 31 stycznia 2006 r., na które Portugalia odpowiedziała pismem zarejestrowanym w dniu 23 marca 2006 r.
OPIS
Beneficjentem pomocy ma być Auto-Europa- Automóveis Lda ("Auto Europa"), przedsiębiorstwo będące całkowitą własnością przedsiębiorstwa Volkswagen i mieszczące się w Setubal (Portugalia). Auto Europa planowało inwestycje w celu wprowadzenia nowego modelu samochodu ("Volkswagen Eos") oraz dalszego dostosowania metod produkcji do metod stosowanych zwykle przez grupę Volkswagen w celu produkowania nowych modeli. Opracowano program szkoleniowy związany z tymi działaniami na lata 2004-2006. Portugalia planuje udzielić przedsiębiorstwu Auto Europa dotacji w wysokości 3 552 423 EUR w celu finansowego wsparcia wspomnianego projektu szkoleniowego.
OCENA
W obecnym stadium Komisja ma wątpliwości, czy środek pomocy można uznać za zgodny ze wspólnym rynkiem na mocy art. 87 ust. 3 lit. c) traktatu WE. Wątpliwości te wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze wydaje się być wątpliwe, aby powyższa pomoc była beneficjentowi niezbędna do podjęcia omawianych działań szkoleniowych. W branży motoryzacyjnej produkcja nowych modeli jest rzeczą normalną i zwyczajną, niezbędną do utrzymania konkurencyjności. Wydatki na szkolenia związane z wprowadzaniem nowego modelu są zatem zazwyczaj dokonywane przez producentów samochodów jedynie na podstawie motywacji rynkowej. W celu wytwarzania nowych modeli producenci samochodów muszą szkolić swoich pracowników pod kątem nowych technologii, jakie mają zostać zastosowane. W związku z powyższym przedsiębiorstwo Auto Europa podjęłoby najprawdopodobniej tak czy inaczej omawianą wyżej działalność szkoleniową, czyli także bez otrzymania pomocy. Po drugie Komisja wyraża wątpliwość, czy zgłoszone koszty kwalifikowane odnoszące się do kosztów szkolenia pracowników są zgodne z odpowiednimi zasadami w myśl art. 4 ust. 7 lit. f) rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 traktatu WE do pomocy szkoleniowej(1).
WNIOSKI
Z uwagi na wyżej wymienione wątpliwości Komisja podjęładecyzję o wszczęciu procedury określonej w art. 88 ust. 2 traktatuWE.
______
(1) Dz.U. L 10 z 13.1.2001, str. 20.
TEKST PISMA
Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.177.25 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 17/2006 (poprzednio: N 3/2006) - Pomoc szkoleniowa dla Auto Europa - Automóveis Lda., Portugalia - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE. |
Data aktu: | 29/07/2006 |
Data ogłoszenia: | 29/07/2006 |