Szczegółowe projekty w dziedzinie spraw konsumentów
(2006/C 102/10)
(Dz.U.UE C z dnia 28 kwietnia 2006 r.)
1. Cele i opis
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących szczegółowych projektów odnosi się do wdrażania art. 7 ust. 4 (działanie 18) decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 20/2004/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe finansowania działań Wspólnoty wspomagających politykę ochrony konsumentów w latach 2004-2007. Niniejsze zaproszenie zostało przewidziane w pkt 4.2 załącznika 1 rocznego programu pracy w dziedzinie polityki ochrony konsumentów na rok 2006, w którym ustalono również środki budżetowe.
Projekty muszą w znaczący sposób przyczyniać się do osiągnięcia celów europejskiej polityki ochrony konsumentów, której cele określono w decyzji nr 20/2004/WE oraz zgodnie z przygotowaną przez Komisję Strategią Polityki Ochrony Konsumentów na lata 2002-2006(1).
2. Uprawnieni wnioskodawcy
W odniesieniu do projektów, w przypadku których wnioskuje się o maksymalne finansowanie przez Wspólnotę w wysokości 50 %: wkład finansowy dla projektów może być udzielony dowolnej osobie prawnej lub stowarzyszeniu osób prawnych, łącznie z odpowiednimi niezależnymi organami publicznymi i regionalnymi organizacjami konsumenckimi, które działają niezależnie od przemysłu i handlu oraz są rzeczywiście odpowiedzialne za realizację projektów. Oprócz organizacji składającej wniosek, wnioski muszą obejmować co najmniej 8 organizacji partnerskich z różnych krajów, spośród których trzy muszą mieć siedzibę w nowych państwach członkowskich lub krajach przystępujących.
Dla projektów, w przypadku których wnioskuje się o maksymalne finansowanie przez Wspólnotę w wysokości 75 %: wkład finansowy może być przyznany jedynie projektom przedstawionym przez organizacje konsumenckie z nowych państw członkowskich lub krajów przystępujących, które działają niezależnie od przemysłu i handlu oraz są rzeczywiście odpowiedzialne za realizację projektów. Muszą one obejmować jako partnerów co najmniej trzy organizacje konsumenckie z dowolnych państw kwalifikujących się w ramach niniejszego zaproszenia.
Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:
– 25 państw Unii Europejskiej, przy czym "nowe państwa członkowskie" to: Cypr, Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Republika Słowacka i Słowenia,
– kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
– kraje przystępujące: Bułgaria i Rumunia.
3. Budżet i czas trwania projektów
Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 2,5 mln EUR.
Wsparcie finansowe Wspólnoty zasadniczo nie powinno przekraczać 50 % kwoty kwalifikowanych wydatków związanych z realizacją projektu. Jednakże art. 6 ust. 5 decyzji nr 20/2004/WE pozwala na wkład finansowy Wspólnoty w wysokości do 75 % kwalifikowanych wydatków w przypadku niektórych projektów, a na okres 2004-2007 Komisja proponuje przyznanie pierwszeństwa projektom obejmującym organizacje konsumenckie z nowych państw członkowskich i krajów przystępujących.
Czas trwania projektów nie powinien przekroczyć 36 miesięcy.
4. Termin składania wniosków
Wnioski należy przesłać do Komisji najpóźniej do 30 czerwca 2006 r.
5. Dalsze informacje
Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej:
http://europa.eu.int/comm/consumers/tenders/information/grants/projects_en.htm
Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.
______
(1) http://europa.eu.int/comm/consumers/overview/cons_policy/index_en.htm
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.102.13 |
Rodzaj: | Powiadomienie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków 2006 - Szczegółowe projekty w dziedzinie spraw konsumentów. |
Data aktu: | 28/04/2006 |
Data ogłoszenia: | 28/04/2006 |