Sprawa C-60/05: Wniosek o wydanie orzeczenia prejudycjalnego złożony postanowieniem Tribunale amministrativo Regionale per la Lombardia, z dnia 14 grudnia 2004 r., w sprawie WWF Italia i in. przeciwko Regionowi Lombardii.

Wniosek o wydanie orzeczenia prejudycjalnego złożony postanowieniem Tribunale amministrativo Regionale per la Lombardia, z dnia 14 grudnia 2004 r., w sprawie WWF Italia i in. przeciwko Regionowi Lombardii

(Sprawa C-60/05)

(2005/C 93/24)

(Język postępowania: włoski)

(Dz.U.UE C z dnia 16 kwietnia 2005 r.)

W dniu 10 lutego 2005 r. do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony postanowieniem Tribunale amministrativo Regionale per la Lombardia (Włochy), z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie WWF Italia i in. przeciwko Regionowi Lombardii, z udziałem Associazione migratoristi italiani w charakterze inerwenienta.

Tribunale amministrativo Regionale per la Lombardia zwrócił się do Trybunału o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) czy dyrektywę 79/409/EWG(1) należy rozumieć w ten sposób, że bez względu na ustanowiony przez krajowe porządki prawne wewnętrzny podział kompetencji między państwo a regiony, Państwa Członkowskie mają obowiązek ustanowienia przepisów dokonujących transpozycji w zakresie wszystkich sytuacji, które dyrektywa ta uznaje za zasługujące na ochronę, w tym w szczególności w odniesieniu do gwarancji, aby limit odstrzału w drodze wyjątku nie przekraczał małych ilości, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c);

2) czy - w odniesieniu konkretnie do liczbowego limitu odstrzału w drodze wyjątku - dyrektywę 79/409/EWG należy rozumieć w ten sposób, że krajowe przepisy dokonujące transpozycji powinny odwoływać się do określonego lub możliwego do określenia parametru, ustalanego przez wykwalifikowane organy technicznym, tak aby dokonywanie odstrzału w drodze wyjątku odbywało się na podstawie wskaźników, które w sposób obiektywny ustalają jego nieprzekraczalny poziom liczbowy w obrębie kraju czy regionu, mając przy tym na względzie różne potencjalnie występujące warunki środowiskowe;

3) czy przepis krajowy zawarty w art. 19 bis ustawy nr 157/92 - zwracając się do INFS o określenie w sposób niewiążący tego typu parametru, nie przewidując jednak postępowania między regionami właściwego do uzgodnienia w sposób wiążący rozdzielenia dla każdego gatunku liczbowego limitu odstrzału w drodze wyjątku, tak, aby na poziomie krajowym stanowił on małą ilość - stanowi właściwą transpozycję art. 9 dyrektywy 79/409/EWG;

4) czy procedura kontrolna dotycząca zgodności z przepisami wspólnotowymi dozwolonych przez regiony włoskie limitów ostrzału w drodze wyjątku, o których mowa w art. 19 bis ustawy nr 157/92, poprzedzona etapem upominawczym, a zatem zależna od technicznych terminów koniecznych do przyjęcia i publikacji decyzji, gdy w tym czasie obowiązuje już kalendarz krótkoterminowy, który zezwala na sam odstrzał, jest w stanie zagwarantować skuteczne stosowanie dyrektywy 79/409/WE.

______

(1) Dz.U. L 103 z 25.4.1979, str. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.93.13/2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawa C-60/05: Wniosek o wydanie orzeczenia prejudycjalnego złożony postanowieniem Tribunale amministrativo Regionale per la Lombardia, z dnia 14 grudnia 2004 r., w sprawie WWF Italia i in. przeciwko Regionowi Lombardii.
Data aktu: 16/04/2005
Data ogłoszenia: 16/04/2005