Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia) - Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia)

Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 51/07)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2005 r.)

Pismem z dnia 8 września 2004 r., odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Włochy o swojej decyzji o wszczęciu procedury dotyczącej wyżej wspomnianej pomocy, określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zainteresowane strony mogą nadsyłać swoje uwagi na temat pomocy, w odniesieniu do której Komisja wszczyna procedurę w terminie do jednego miesiąca od daty opublikowania niniejszego streszczenia oraz towarzyszącego mu listu, na następujący adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa

Dyrekcja H2

Biuro: Loi 130 5/120

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 76 72

Uwagi te zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowana strona przedkładająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

STRESZCZENIE

Pomoc ta ma na celu częściowe wynagrodzenie istotnych strat poniesionych przez cukrownię Villasor, zarządzaną przez spółkę Sadam ISZ, w zakresie kosztów stałych, w porównaniu z rokiem produkcji normalnej, w kwocie naliczanej od 1 tony wyprodukowanego cukru. Strata w kosztach stałych została poniesiona przez firmę na skutek redukcji dostaw buraków o ponad 20 % (mniej uprzywilejowane obszary rolne) lub 30 % (pozostałe obszary). Redukcje te z kolei spowodowane były suszą, która dotknęła region Sardynii w latach 2001 i 2002.

Wysokość szkód poniesionych przez Sadam ISZ została wyliczona przez władze regionalne na podstawie danych z bilansu spółki na lata 1998-2002 i wyniosła 6.858.448 EUR. Władze włoskie chcą przyznać pomoc rzędu 3.500.000 EUR, która to kwota odpowiada 51 % poniesionych szkód. Zostanie ona przekazana w formie bezzwrotnych dotacji. Pomoc ta nie będzie wypłacana w kumulacji z innymi formami pomocy.

Na tym etapie Komisja ma wątpliwości co do zgodności tych działań z zasadami wspólnego rynku, ponieważ:

– Wytyczne Wspólnoty dotyczące pomocy państwa w sektorze rolnictwa (zwane dalej "wytycznymi") nie obejmują postanowień regulujących pomoc przeznaczoną na odszkodowania za straty poniesione przez przedsiębiorstwa przetwórstwa rolnego na skutek złych warunków klimatycznych, które wywarły niekorzystny wpływ na produkcję rolną surowców. Przewidują one natomiast w punkcie 11.3.8, że pomoc, o której mowa w punkcie 11.3 może zostać wypłacana jedynie rolnikom lub grupie producenckiej, której członkiem jest dany rolnik, oraz że w tym drugim przypadku, wysokość pomocy nie powinna przekraczać wysokości strat faktycznie poniesionych przez danego rolnika.

– w odniesieniu do sektora rolnictwa, Komisja zawsze była zdania, że postanowienia punktu 11.3 Wytycznych nie mają zastosowania w przypadku przedsiębiorstw przetwórstwa rolnego, które w jej opinii, posiadają możliwość elastycznego zarządzania swoimi dostawami,

– w tym kontekście i przy uwzględnieniu faktu, iż władze włoskie nie zaproponowały innych podstaw prawnych przy dochodzeniu i ewentualnym zaaprobowaniu środka przewidzianego przez Uchwałę Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r., nie można na tym etapie wykluczyć, że planowana pomoc stanowi pomoc operacyjną, innymi słowy pomoc, mającą na celu odciążenie przedsiębiorstwa z ponoszenia kosztów, które powinno ono normalnie ponosić w ramach bieżącego zarządzania lub normalnych działań.

– dane przekazane przez władze włoskie oraz te, którymi dysponuje Komisja wydają się wskazywać, że spółka Sadam ISZ oraz spółki, do których należy ona bezpośrednio bądź pośrednio, mianowicie Società Adriatica Marchigiana i FINBIETICOLA Spa, mogłyby pozwolić sobie na zmniejszenie rentowności tego przedsiębiorstwa.

– ponadto, nawet jeśli zastosowanie w odniesieniu do Sadam ISZ zasad przewidzianych w punkcie 11.3.2 Wytycznych, dotyczących wypłacania odszkodowań producentom surowców, możnaby uznać za dopuszczalne (co, jak wspomniano powyżej, nie ma tu miejsca), okres referencyjny przedstawiony przez władze włoskie jako podstawa do wyliczenia strat, a co za tym idzie, pomocy i tak nie byłby prawidłowy.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST LISTU

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.51.9

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia) - Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 01/03/2005
Data ogłoszenia: 01/03/2005