Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 47/05 - Wymiana w zakresie Dobrych Praktyk w pracy z młodzieżą pomiędzy Europą a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), oraz Azją i Ameryką Łacińską - Program MŁODZIEŻ - Akcja 5.1.2. Działania wspierające z udziałem Krajów Partnerskich.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC NR 47/05

Wymiana w zakresie Dobrych Praktyk w pracy z młodzieżą pomiędzy Europą a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), oraz Azją i Ameryką Łacińską

Program MŁODZIEŻ

Akcja 5.1.2. Działania wspierające z udziałem Krajów Partnerskich

(2005/C 320/08)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2005 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze Zaproszenie do składania wniosków ma na celu wspieranie projektów, które promują wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w pracy z młodzieżą pomiędzy Unią Europejską, krajami kandydującymi, krajami EFTA wchodzącymi w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), oraz Azją i Ameryką Łacińską.

Głównym celem projektów jest przyczynianie się do rozwoju polityki dotyczącej młodzieży i pracy z młodzieżą, sektora wolontariatu, jak również do tworzenia i rozwoju zdolności przywódczych na potrzeby organizacji/struktur młodzieżowych we wskazanych krajach.

Szczegółowe cele projektów powinny uwzględniać potrzeby partnerów obszaru Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP) oraz Azji i Ameryki Łacińskiej, a więc:

– zapewniać młodym pracownikom oraz osobom odpowiedzialnym za organizacje młodzieżowe i inne tego typu struktury możliwości dzielenia się dobrymi praktykami i metodami pracy poprzez takie formy działania jak seminaria, warsztaty, kursy szkoleniowe, wizyty studyjne i szkolenia praktyczne (tzw. staże towarzyszące - job shadowing),

– rozwijać zrównoważone kontakty i sieć współpracy pomiędzy organizacjami młodzieżowymi w celu stałej wymiany informacji i doświadczeń.

Projekty mogą dotyczyć szerokiego spektrum tematów istotnych dla partnerów uczestniczących w projekcie, w szczególności różnorodności kulturowej i tolerancji, informowania i uczestnictwa młodzieży, promocji i uznawania nieformalnej edukacji oraz innowacji w pracy z młodzieżą.

2.
Wnioskodawcy

Wnioskodawcy muszą być instytucjami niekomercyjnymi (non-profit) powstałymi zgodnie z prawem w jednym z następujących krajów:

Unia Europejska (UE): Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo;

Kraje będące jednocześnie członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area - EEA): Islandia, Liechtenstein, Norwegia;

Kraje kandydujące: Bułgaria, Rumunia, Turcja.

Projekty muszą dotyczyć organizacji i innych prawnie ustanowionych instytucji z co najmniej czterech krajów (włączając wnioskodawcę). Muszą one obejmować przynajmniej dwa kraje Programowe uczestniczące w programie MŁODZIEŻ, z których minimum jeden jest Państwem Członkowskim UE, i przynajmniej dwa - Krajami Partnerskimi z obszaru ACP/Azji/Ameryki Łacińskiej.

3.
Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet wstępny przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 1.000.000 EUR. Finansowy udział Komisji nie może przekraczać 80 % całości kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalne dofinansowanie projektu nie może przekraczać 100.000 EUR.

Projekty muszą rozpocząć się pomiędzy 1 listopada 2006 r. a 31 grudnia 2006 r. Muszą one trwać od 6 do 12 miesięcy i zawierać jedno główne przedsięwzięcie (major activity) wraz z przygotowaniem i kontynuacją oraz szeregiem przedsięwzięć/działań towarzyszących.

4.
Termin składania wniosków

Wnioski muszą być wysłane do Komisji nie później niż 30 czerwca 2006 r. (decyduje data stempla pocztowego). Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone przed powyższą datą.

5.
Dalsze informacje

Pełny tekst Zaproszenia do składania wniosków i formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/youth/call/index_en.html.

Wnioski muszą spełniać wymagania opisane w pełnym tekście i być złożone na udostępnionym formularzu.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.320.15

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 47/05 - Wymiana w zakresie Dobrych Praktyk w pracy z młodzieżą pomiędzy Europą a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), oraz Azją i Ameryką Łacińską - Program MŁODZIEŻ - Akcja 5.1.2. Działania wspierające z udziałem Krajów Partnerskich.
Data aktu: 15/12/2005
Data ogłoszenia: 15/12/2005