Wykaz instytucji kredytowych zgodnie z art. 11 dyrektywy 2000/12/WE.

Wykaz instytucji kredytowych zgodnie z art. 11 dyrektywy 2000/12/WE

(2005/C 32/01)

(Dz.U.UE C z dnia 7 lutego 2005 r.)

Artykuł 11 dyrektywy 2000/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe(1) wymaga od Komisji sporządzenia i opublikowania wykazu wszystkich instytucji kredytowych posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w Państwach Członkowskich.

Komisja spełnia powyższe wymaganie po raz dwudziesty drugi. Wykaz opublikowany w Załączniku do niniejszego komunikatu oparty jest na najaktualniejszych dostępnych informacjach.

Według ogólnej zasady wykaz obejmuje wszystkie instytucje kredytowe objęte zakresem dyrektywy 200/12/WE. Nie obejmuje on instytucji wyłączonych z zakresu obowiązywania dyrektywy zgodnie z jej art. 2 ust. 3, ani instytucji, które mimo że objęte są dyrektywą, wyłączone są ze stosowania niektórych jej przepisów zgodnie z jej art. 2 ust. 5, wprowadzającym specjalne ustalenia dotyczące instytucji należących do sieci kontrolowanych przez organ centralny, w odniesieniu do którego dyrektywa obowiązuje w całości. Nie dotyczy to instytucji kredytowych w stanie likwidacji.

Obecny wykaz został sporządzony przez Komisję na podstawie informacji przekazanych przez Państwa Członkowskie. W odróżnieniu od rejestrów banków, prowadzonych w niektórych Państwach Członkowskich, niniejszy wykaz nie ma skutków prawnych ani nie nadaje żadnych praw. Jeżeli wykaz przypadkowo zawiera instytucję nieposiadającą zezwolenia, nie zmienia to jej statusu prawnego; podobnie jeżeli wykaz przypadkowo pomija jakąś instytucję, nie wpływa to na otrzymane przez nią zezwolenie. Komisja jest odpowiedzialna jedynie za dokładne przedstawienie informacji otrzymanych od poszczególnych instytucji kredytowych, podczas gdy dane Państwa Członkowskie odpowiadają za odpowiednie części listy, a zwłaszcza za pisownię nazw i lokalizacji instytucji oraz ich klasyfikację w ramach określonej grupy.

W odniesieniu do pozycji w kolumnie "Forma prawna", które ze względu na swój charakter są w większości przypadków nieprzetłumaczalne, należy podkreślić, że zbieżności terminologiczne nie oznaczają, że ich status prawny jest tożsamy.

SKRÓTY W TABELACH

W kolumnie "Kapitał minimalny", wartości mają następujące znaczenie:

Wartość Znaczenie
Y Kapitał założycielski powyżej 5 milionów euro
N Kapitał założycielki pomiędzy 1 a 5 milionów euro
0 Brak kapitału założycielskiego

W kolumnie "Status ochrony depozytów" wartości mają następujące znaczenie:

Wartość Znaczenie
Y Standardowy system gwarancji depozytów zgodnie z dyrektywą 94/19/WE (art. 3 ust. 1 akapit 1)
N Równoważny system gwarancji depozytów zgodnie z dyrektywą 94/19/WE (art. 3 ust. 1 akapit 2)
0 Brak systemu gwarancji depozytów

______

(1) Dz. U. L 126 z 26.5.2000, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANNEX

CONTENTS

Belgium (B)

grafika

Czech Republic (CZ)

grafika

Denmark (DK)

grafika

Germany (D)

grafika

Estonia (EE)

grafika

Greece (GR)

grafika

Spain (E)

grafika

France (F)

grafika

Ireland (IRL)

grafika

Italy (I)

grafika

Cyprus (CY)

grafika

Latvia (LV)

grafika

Lithuania (LT)

grafika

Luxembourg (L)

grafika

Hungary (HU)

grafika

Malta (MT)

grafika

Netherlands (NL)

grafika

Austria (AT)

grafika

Poland (PL)

grafika

Portugal (P)

grafika

Slovakia (SK)

grafika

Slovenia (SI)

grafika

Finland (FI)

grafika

Sweden (SE)

grafika

United Kingdom (UK)

grafika

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024