Wykaz instytucji kredytowych zgodnie z art. 11 dyrektywy 2000/12/WE.

Wykaz instytucji kredytowych zgodnie z art. 11 dyrektywy 2000/12/WE

(2005/C 32/01)

(Dz.U.UE C z dnia 7 lutego 2005 r.)

Artykuł 11 dyrektywy 2000/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe(1) wymaga od Komisji sporządzenia i opublikowania wykazu wszystkich instytucji kredytowych posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w Państwach Członkowskich.

Komisja spełnia powyższe wymaganie po raz dwudziesty drugi. Wykaz opublikowany w Załączniku do niniejszego komunikatu oparty jest na najaktualniejszych dostępnych informacjach.

Według ogólnej zasady wykaz obejmuje wszystkie instytucje kredytowe objęte zakresem dyrektywy 200/12/WE. Nie obejmuje on instytucji wyłączonych z zakresu obowiązywania dyrektywy zgodnie z jej art. 2 ust. 3, ani instytucji, które mimo że objęte są dyrektywą, wyłączone są ze stosowania niektórych jej przepisów zgodnie z jej art. 2 ust. 5, wprowadzającym specjalne ustalenia dotyczące instytucji należących do sieci kontrolowanych przez organ centralny, w odniesieniu do którego dyrektywa obowiązuje w całości. Nie dotyczy to instytucji kredytowych w stanie likwidacji.

Obecny wykaz został sporządzony przez Komisję na podstawie informacji przekazanych przez Państwa Członkowskie. W odróżnieniu od rejestrów banków, prowadzonych w niektórych Państwach Członkowskich, niniejszy wykaz nie ma skutków prawnych ani nie nadaje żadnych praw. Jeżeli wykaz przypadkowo zawiera instytucję nieposiadającą zezwolenia, nie zmienia to jej statusu prawnego; podobnie jeżeli wykaz przypadkowo pomija jakąś instytucję, nie wpływa to na otrzymane przez nią zezwolenie. Komisja jest odpowiedzialna jedynie za dokładne przedstawienie informacji otrzymanych od poszczególnych instytucji kredytowych, podczas gdy dane Państwa Członkowskie odpowiadają za odpowiednie części listy, a zwłaszcza za pisownię nazw i lokalizacji instytucji oraz ich klasyfikację w ramach określonej grupy.

W odniesieniu do pozycji w kolumnie "Forma prawna", które ze względu na swój charakter są w większości przypadków nieprzetłumaczalne, należy podkreślić, że zbieżności terminologiczne nie oznaczają, że ich status prawny jest tożsamy.

SKRÓTY W TABELACH

W kolumnie "Kapitał minimalny", wartości mają następujące znaczenie:

Wartość Znaczenie
Y Kapitał założycielski powyżej 5 milionów euro
N Kapitał założycielki pomiędzy 1 a 5 milionów euro
0 Brak kapitału założycielskiego

W kolumnie "Status ochrony depozytów" wartości mają następujące znaczenie:

Wartość Znaczenie
Y Standardowy system gwarancji depozytów zgodnie z dyrektywą 94/19/WE (art. 3 ust. 1 akapit 1)
N Równoważny system gwarancji depozytów zgodnie z dyrektywą 94/19/WE (art. 3 ust. 1 akapit 2)
0 Brak systemu gwarancji depozytów

______

(1) Dz. U. L 126 z 26.5.2000, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANNEX

CONTENTS

Belgium (B)

grafika

Czech Republic (CZ)

grafika

Denmark (DK)

grafika

Germany (D)

grafika

Estonia (EE)

grafika

Greece (GR)

grafika

Spain (E)

grafika

France (F)

grafika

Ireland (IRL)

grafika

Italy (I)

grafika

Cyprus (CY)

grafika

Latvia (LV)

grafika

Lithuania (LT)

grafika

Luxembourg (L)

grafika

Hungary (HU)

grafika

Malta (MT)

grafika

Netherlands (NL)

grafika

Austria (AT)

grafika

Poland (PL)

grafika

Portugal (P)

grafika

Slovakia (SK)

grafika

Slovenia (SI)

grafika

Finland (FI)

grafika

Sweden (SE)

grafika

United Kingdom (UK)

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.32.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wykaz instytucji kredytowych zgodnie z art. 11 dyrektywy 2000/12/WE.
Data aktu: 07/02/2005
Data ogłoszenia: 07/02/2005