Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 220/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 8 września 2005 r.)

Pismem z dnia 20 kwietnia 2005 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wymienionego środka pomocy.

W ciągu jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na następujący adres lub numer faksu:

European Commission/Komisja Europejska

Directorate-General for Competition/ Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

State Aid Greffe

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Niemcom. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.
Procedura

20 kwietnia 2004 r. Komisja zatwierdziła intensywność pomocy dla E-Glass AG, zgłoszoną w ramach wielosektorowych zasad ramowych dotyczących pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych z 1998 r.

W październiku 2004 r. władze niemieckie poinformowały Komisję, iż informacja zawarta we wstępnym powiadomieniu, dotycząca właścicieli E-Glass AG, była błędna. Informacja ta została użyta w uzasadnieniu decyzji w celu określenia odnośnego(-ych) rynku(-ów).

Zgodnie z art. 9 rozporządzenia Rady nr 659/1999, Komisja - przed cofnięciem poprzedniej i wydaniem nowej decyzji - jest zobowiązana wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające, określone w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

2.
Opis

Celem projektu inwestycyjnego jest budowa nowej fabryki produkującej nieobrobione szkło typu "float". Całkowite kwalifikowane koszty inwestycyjne wynoszą 121 mln EUR. Intensywność pomocy brutto wynosi 35 %.

Szkło typu "float" jest najbardziej powszechną formą szkła płaskiego. Rynek szkła typu "float" należy uznać za oddzielny rynek produktowy podzielony na dwa poziomy: produkcja nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 1) i przetwórstwo nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 2).

W decyzji z dnia 20 kwietnia 2004 r. Komisja uznała, że rynek nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 1) EOG jest jedynym rynkiem odnośnym. W świetle tej nowej informacji i zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi w piśmie zamieszczonym na stronach następujących po niniejszym streszczeniu Komisja uważa obecnie, iż rynek przetwórstwa (poziom 2) powinien być włączony do definicji rynków odnośnych.

3.
Ocena środka pomocy

Po wstępnej analizie rynku przetwórstwa (poziom 2), rozwój rynku przetwórstwa EOG (w oparciu o dane odzwierciedlające widoczną konsumpcję pod względem wartości za okres referencyjny 1997-2002) wydaje się być na pierwszy rzut oka pozytywny, ze stopą wzrostu przekraczającą średnią stopę wzrostu w przemyśle produkcyjnym.

Włączenie rynku przetwórstwa (poziom 2) do oceny środka pomocy mogłoby skutkować takimi samymi wnioskami, jak te przedstawione w początkowej decyzji. W związku z powyższym intensywność pomocy zatwierdzona przez Komisję w początkowej decyzji nie musiałaby zostać zmieniona.

Jednakże, ponieważ nowa informacja ma wpływ na uzasadnienie określenia odnośnego(ych) rynku(ów) i mogłaby wobec tego wpłynąć na czynnik konkurencji oraz, tym sposobem, na maksymalną dopuszczalną intensywność pomocy, wyżej wymieniona nowa informacja jest czynnikiem decydującym w procesie podjęcia decyzji w rozumieniu art. 9 rozporządzenia Rady nr 659/1999, w związku z czym Komisja jest zobowiązana wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.220.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 08/09/2005
Data ogłoszenia: 08/09/2005