FI-Helsinki: Obsługa regularnych usług lotniczych - Zaproszenie do składania ofert.

FI-Helsinki: Obsługa regularnych usług lotniczych Zaproszenie do składania ofert

(2005/C 206/09)

(Dz.U.UE C z dnia 23 sierpnia 2005 r.)

1. Wprowadzenie: W dniu 9 maja 2005 r., działając na podstawie art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 z dnia 23 lipca 1992 r. (w sprawie dostępu przewoźników lotniczych Wspólnoty do wewnątrzwspólnotowych tras lotniczych), Rząd Finlandii (Ministerstwo Transportu i Łączności) postanowił nałożyć zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych na przewoźnika wykonującego regularne przewozy lotnicze na trasie Helsinki-Varkaus.

Zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych opublikowano w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich serii C nr 204 z dnia 20.8.2005 r.

Jeżeli żaden przewoźnik lotniczy nie rozpoczął lub nie zamierza rozpocząć do dnia 1 października 2005 r. regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus na zasadach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych, nie żądając przy tym rekompensaty finansowej, Ministerstwo Transportu i Łączności ograniczy dostęp do tej trasy dla jednego przewoźnika lotniczego. W takim przypadku zezwolenie na wykonywanie przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie wydane zostanie na podstawie postępowania przetargowego zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) powołanego wyżej rozporządzenia. Ministerstwo Transportu i Łączności w dniu 9 maja 2005 r. podjęło decyzję o ogłoszeniu zaproszenia do składania ofert.

2. Przedmiot postępowania przetargowego: Wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus w okresie od 1 listopada 2005 r. do 1 października 2006 r., z wyłączeniem okresów od 19 grudnia 2005 r. do 1 stycznia 2006 r. oraz od 23 czerwca 2006 r. do 6 sierpnia 2006 r.

3. Udział w postępowaniu przetargowym: W przetargu uczestniczyć mogą wszyscy przewoźnicy posiadający ważną, wspólnotową licencję na prowadzenie działalności w rozumieniu rozporządzenia Rady (EWG) 2407/92 z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie przyznawania licencji przewoźnikom lotniczym.

4. Procedura przetargowa: Postępowanie przetargowe zorganizowane będzie zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) do i) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92.

Zamawiający może odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby poziom oferowanych cen był zbyt wysoki, lub w przypadku znaczącej zmiany warunków organizacji przewozów, w następstwie której realizacja planowanych przewozów zgodnie z opisem w zaproszeniu do składania ofert stałaby się bezcelowa lub niemożliwa.

Do czasu podpisania umowy Ministerstwo Transportu i Łączności zachowuje prawo do przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów. W takim przypadku odpowiednio przesunięty zostanie także termin zakończenia.

5. Dokumentacja przetargowa: Pełną dokumentację przetargową, obejmującą między innymi zaproszenie do składania ofert, warunki postępowania przetargowego, warunki umowy, zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych oraz formularze ofertowe, otrzymać można w Ministerstwie Transportu i Łączności Finlandii, pod adresem:

Liikenne-ja viestintäministeriö Kirjaamo, PL 31, Valtioneuvosto, FIN-00023 Helsinki.

Dokumenty zamówić można także pocztą elektroniczną (kirjaamo@mintc.fi) lub faksem (358-9) 16 02 86 19).

6. Rekompensata finansowa: W ofercie należy wyraźnie podać wyrażoną w euro wysokość rekompensaty za wykonywanie przedmiotowych przewozów. Wysokość żądanej rekompensaty należy ustalić na podstawie kalkulacji faktycznych kosztów i przychodów, z uwzględnieniem minimalnych wymagań zdefiniowanych w ramach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych. Rekompensata może obejmować wyłącznie koszty wykonywania przedmiotowych przewozów lotniczych oraz koszty ponoszone na lotniskach Helsinki-Vantaa oraz Varkaus w związku z wykonywaniem przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie. Rekompensata nie obejmuje kosztów ponoszonych na innych trasach lub na innych lotniskach.

Wysokość wszystkich rekompensat i kosztów należy wyrazić w euro.

7. Ceny biletów i system ich kalkulacji: W ofercie należy wyszczególnić ceny biletów lotniczych i warunki uprawniające do korzystania z nich oraz poszczególne rodzaje biletów w ramach struktury taryfowej. Ceny biletów muszą być zgodne ze zobowiązaniem z tytułu świadczenia usług publicznych na przedmiotowej trasie.

8. Kryteria wyboru oferty: Wybór dokonany zostanie spośród ofert spełniających wymagania określone w zaproszeniu do składania ofert i w dokumentacji przetargowej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 wyboru przewoźnika dokonuje się biorąc pod uwagę odpowiedniość usługi, w tym w szczególności ceny i warunki oferowane użytkownikom oraz koszt ewentualnej, wymaganej rekompensaty.

9. Okres ważności umowy: Umowa obowiązuje od dnia jej zawarcia do dnia 31 października 2006 r. Wykonywanie przewozów lotniczych rozpocznie się z dniem 1 listopada 2005 r. i zakończy z dniem 31 października 2006 r.

W przypadku konieczności przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów przez Ministerstwo Transportu i Łączności, odpowiednio przesunięty zostanie również termin ich zakończenia oraz termin ważności umowy.

10. Zmiany umowy lub jej rozwiązanie: Zmiany umowy są możliwe wyłącznie pod warunkiem, że nie prowadziłyby do odstąpienia od wymagań w ramach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych na przedmiotowej trasie. Zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej. W uzasadnionym przypadku strony mają prawo rozwiązać umowę zgodnie z jej warunkami.

11. Konsekwencje naruszenia umowy: Przewoźnik zobowiązany jest do realizacji zobowiązań zapisanych w umowie. W przypadku niewywiązywania się przez przewoźnika ze zobowiązań lub wywiązywania się z nich w sposób niedostateczny, zamawiający może zmniejszyć wysokość wypłacanej rekompensaty.

12. Termin składania ofert: Oferty należy skł adać w terminie 31 dni od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

13. Składanie ofert: Oferta musi dotrzeć do Ministerstwa Transportu i Łączności przed upływem godziny 16:15 w dniu określonym w punkcie 12. Kopertę należy oznaczyć słowami: "Tarjous, Varkauden lentoliikenne, 679/79/2005". Oferty można przesyłać pocztą na adres wskazany w punkcie 5 lub składać osobiście w kancelarii Ministerstwa Transportu i Łączności, pod następującym adresem: Liikenne- ja Viestintäministeriö, Kirjaamo, Eteläesplanadi 16, Helsinki. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:15.

Ofertę cenową należy umieścić w osobnej, zamkniętej kopercie, oznaczonej nazwą lub nazwiskiem oferenta.

Oferta musi być ważna do dnia 31 grudnia 2005 r.

14. Ważność zaproszenia do składania ofert: Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 Ministerstwo Transportu i Łączności ma prawo zawiesić postępowanie przetargowe i/lub odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby przed dniem 1 października 2005 r. wspólnotowy przewoźnik lotniczy powiadomił fiński Urząd Lotnictwa Cywilnego o swoim zamiarze rozpoczęcia regularnych przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie z dniem 1 listopada 2005 r., zgodnie ze zobowiązaniem z tytułu świadczenia usług publicznych, bez wyłączności i bez rekompensaty finansowej.

Oferta może zostać przyjęta pod warunkiem zapisania w budżecie państwa odpowiednich środków na ten cel oraz pod warunkiem, że miasto Varkaus zobowiąże się do finansowania projektu w swojej części.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024