Sprawa T-202/05: Skarga wniesiona w dniu 18 maja 2005 r. przez Caroline Ogou przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.

Skarga wniesiona w dniu 18 maja 2005 r. przez Caroline Ogou przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich

(Sprawa T-202/05)

(Język postępowania: francuski)

(2005/C 193/56)

(Dz.U.UE C z dnia 6 sierpnia 2005 r.)

W dniu 18 maja 2005 r. do Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich wpłynęła skarga Caroline Ogou, zamieszkałej w Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), reprezentowanej przez adwokata Marca-Alberta Lucasa, przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.

Skarżąca wnosi do Sądu Pierwszej Instancji o:

– stwierdzenie nieważności ogłoszenia o konkursie COM/PB/ 04 z dnia 6 kwietnia 2004 r. oraz instrukcji dotyczącej zasad dokonywania zgłoszeń w formie elektronicznej, do których się odwołuje lub co najmniej stwierdzenie nieważności punktu IX. 1 ogłoszenia o konkursie;

– stwierdzenie, że przeszkoda w dokonaniu zgłoszenia jej kandydatury, wynikła z braku możliwości dostępu do formularza zgłoszeniowego w dniu 12 maja 2004 r. przy próbie dokonania zgłoszenia zgodnie z zasadami przewidzianymi w ogłoszeniu o konkursie, jest niezgodna z prawem;

– uchylenie decyzji "Task Force Concours Interne", przekazanej skarżącej za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 12 maja 2004 r. odrzucającej zgłoszenie skarżącej dokonane tego samego dnia w innej formie;

– uchylenie późniejszych decyzji wydanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, a w szczególności:

– listy kandydatów, którzy spełniają wymogi określone w art. 28 pkt a), b) i c) regulaminu pracowniczego, sporządzonej przez organ powołujący i przekazywanej komisji konkursowej wraz z aktami kandydatów,

– listy kandydatów, którzy spełniają wymogi określone w ogłoszeniu o konkursie, sporządzonej przez komisję konkursową,

– listy odpowiednich kandydatów, sporządzonej przez komisję konkursową po zakończeniu postępowania oraz

– decyzji o powołaniu, które na tej podstawie wydał lub wyda organ powołujący;

– w razie konieczności uchylenie decyzji dyrektora generalnego ds. personelu i administracji z dnia 3 lutego 2005 r. oddalającej zażalenie złożone przez skarżącą w dniu 12 sierpnia 2004 r. na wyżej wymienione zaskarżone decyzje,

– obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarżąca, członek personelu miejscowego Komisji, nie miała możliwości dokonania w formie elektronicznej zgłoszenia swojej kandydatury na konkurs o charakterze wewnętrznym dotyczący przejścia z kategorii C do kategorii B (COM/PB/04), zgodnie z ogłoszeniem o konkursie, ponieważ Komisja, zdaniem skarżącej, skonfigurowała system informatyczny obsługujący zgłoszenia w sposób stanowiący przeszkodę w zgłaszaniu kandydatur przez członków personelu miejscowego.

Skarżąca zwraca uwagę, że punkt III.1 ogłoszenia o konkursie, stanowiący, że dopuszczeni do konkursu są urzędnicy oraz członkowie personelu tymczasowego, a zatem wykluczający uczestnictwo członków personelu miejscowego, jest niezgodny z art. 4, 27 i 29 ust. 1 regulaminu pracowniczego oraz z zasadą równego traktowania. W opinii skarżącej, uniemożliwienie jej dokonania zgłoszenia "on-line" było więc niezgodne z prawem. Skarżąca twierdzi w tym względzie, że członkowie personelu miejscowego, pozostający w służbie instytucji na podstawie przepisów z zakresu prawa publicznego, zaliczają się do personelu wewnętrznego i podlegającego regulaminom, więc z zasady przysługuje im prawo udziału w konkursach o charakterze wewnętrznym; powierza się im zadania odpowiadające zadaniom powierzanym urzędnikom lub członkom personelu tymczasowego, a wykluczenie ich z uczestnictwa w konkursach o charakterze wewnętrznym nie jest uzasadnione specyfiką podlegających obsadzeniu stanowisk ani zgodne z interesem służby.

Skarżąca stwierdza również, że punkt IX ogłoszenia o konkursie oraz punkt 2 instrukcji dla kandydatów są niezgodne z art. 2, 4 i 5 załącznika III do regulaminu pracowniczego, ponieważ przewidują obowiązkowe zgłoszenie w formie elektronicznej, stanowiące przeszkodę w zgłoszeniu jej kandydatury.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.193.33

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawa T-202/05: Skarga wniesiona w dniu 18 maja 2005 r. przez Caroline Ogou przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.
Data aktu: 06/08/2005
Data ogłoszenia: 06/08/2005