Zezwolenie na pomoc państwa w ramach przepisów zawartych w art. 87 i 88 Traktatu WE - Przypadki, względem których Komisja nie wnosi sprzeciwu.

Zezwolenie na pomoc państwa w ramach przepisów zawartych w art. 87 i 88 Traktatu WE

Przypadki, względem których Komisja nie wnosi sprzeciwu

(2005/C 177/09)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2005 r.)

Data przyjęcia decyzji: 22.4.2005

Państwo Członkowskie: Włochy (Toskania)

Nr pomocy: N 7/2004

Tytuł: Pomoc na rzecz rybołówstwa.

Cel: Pomoc dla sektora rybołówstwa i akwakultury.

Podstawa prawna: Legge regionale del 23 dicembre 2003.

Budżet: 4,39 mln EUR

Czas trwania: 3 lata

Forma i intensywność pomocy: Stawki przewidziane w rozporządzeniu nr 2792/1999.

Autentyczny(e) tekst(y) decyzji, po usunięciu wszelkich informacji poufnych, znajduje(ą) się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia: 22.7.2004

Państwo Członkowskie: Grecja

Numer pomocy: N 105/2004

Tytuł: Poprawki do funduszu kapitału obciążonego ryzykiem TANEO

Cel: Jeden z funduszy zorientowanych na inwestycje sektora prywatnego w nowe fundusze kapitałowe podwyższonego ryzyka. Fundusz, z kolei, będzie inwestował w małe i średnie firmy nowej ekonomii, najlepiej na etapie zakładania lub rozpoczynania działalności

Podstawa prawna: Ν.2843/2000 (ΦΕΚ, τεύχος Α' αρ. 219) περί εκσυγχρονισµού των χρηµατιστηριακών συναλλαγών, εισαγωγή εταιριών επενδύσεων στην ποντοπόρο ναυτιλία στο Χρηµατιστήριο Αξιών Αθηνών και άλλων

ΑΡΘΡΟ 28 (όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 8 του Ν.2992/ 2002 (ΦΕΚ, τεύχος Α' αρ. 54) περί ενίσχυσης της κεφαλαιαγοράς, ανάπτυξης της επιχειρηµατικότητας και άλλων διατάξεων)

Budżet: 45 milionów euro

Czas trwania: Do 2016

Autentyczny(e) tekst(y) decyzji, po usunięciu wszelkich informacji poufnych, znajduje(ą) się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia decyzji: 5.10.2004

Państwo Członkowskie: Włochy

Nr pomocy: N 180/2004

Tytuł: Wsparcie w dziedzinie B&R na inwestycje w niektórych sektorach (meta-distretti) w regionie Lombardia

Cel: Program wprowadza poprawki do pierwotnego programu pomocy N 311/2003 oraz poszerza jego zakres poprzez 1) dodanie nowego sektora przemysłowego (technologia informacyjna i komunikacyjna, ICT), oraz 2) objęcie swoim działaniem większej liczby beneficjentów, pierwotnie ograniczonej do MŚP, rozszerzonej obecnie na publiczne/prywatne konsorcja MŚP, duże przedsiębiorstwa, uniwersytety, organy badawcze UE i fundacje krajowe.

Podstawa prawna: Legge regionale del 24.03.2003 n. 3 art. 2, comma 5 "Modifiche a leggi regionali in material di organizzazione, sviluppo economico, territorio e seervizi alla persona"

Budżet: Całkowity budżet programu będzie prawdopodobnie wynosił 90-110 mln EUR.

Intensywność lub kwota pomocy: Na badania podstawowe: maksymalnie 100 %; na badania przemysłowe: maksymalnie 50 %; na rozwój przedkonkurencyjny: maksymalnie 25 %; na koszty analiz poprzedzających badania przemysłowe: maksymalnie 75 %; na analizy poprzedzające działania związane z rozwojem przedkonkurencyjnym: maksymalnie 50 %.

Intensywność pomocy może zostać zwiększona maksymalnie o: 10 pkt procentowych w przypadku pomocy dla MŚP; 5 pkt procentowych w przypadku pomocy dla przedsiębiorstw znajdujących się na obszarach objętych pomocą na mocy art. 87 ust. 3 lit. c); 25 pkt procentowych w przypadku projektu obejmującego również skuteczną współpracę transgraniczną, którego skutki mają szeroki zasięg;15 pkt procentowych w przypadku projektu badawczego, który jest zgodny z celami szczególnego projektu lub programu realizowanego jako część obecnego programu ramowego Wspólnoty w dziedzinie B&R; 10 pkt procentowych w przypadku projektu obejmującego skuteczną współpracę transgraniczną pomiędzy niezależnymi partnerami oraz projektów współpracy odzwierciedlających pkt 5.10.4 zasad ramowych w dziedzinie B&R.

Uwzględniając wszelkie dodatki, intensywność pomocy nie może przekroczyć 75 % na badania przemysłowe i 50 % na rozwój przedkonkurencyjny.

Czas trwania: Maksymalny czas trwania programu wynosi 10 lat.

Autentyczny(e) tekst(y) decyzji, po usunięciu wszelkich informacji poufnych, znajduje(ą) się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia decyzji: 12.8.2004

Państwo Członkowskie: Niderlandy

Numer sprawy: N 222/2004

Tytuł: Wspieranie pojedynczych programów badawczych i projektów demonstracyjnych

Cel: Pobudzenie badań w dziedzinie przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych oraz innowacyjnych projektów demonstracyjnych dotyczących energii

Podstawa prawna: Kaderwet EZ-subsidies (Staatsblad 1997, 638)

Budżet: 225 mln EUR

Intensywność lub kwota pomocy: Do 50 %

Czas trwania: 10 lat na projekty demonstracyjnych oraz 5 lat na przeprowadzenie badań dotyczących przechodzenia na energię ze źródeł odnawialnych

Autentyczny(e) tekst(y) decyzji, po usunięciu wszelkich informacji poufnych, znajduje(ą) się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.177.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zezwolenie na pomoc państwa w ramach przepisów zawartych w art. 87 i 88 Traktatu WE - Przypadki, względem których Komisja nie wnosi sprzeciwu.
Data aktu: 19/07/2005
Data ogłoszenia: 19/07/2005