Wykaz organów publicznych lub podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.

Wykaz organów publicznych lub podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/C 16/01)

(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2005 r.)

Artykuł 9 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych stanowi, że Państwa Członkowskie tworzą system kontroli wykonywany przez jeden lub więcej organów i/lub zatwierdzone prywatne podmioty kontrolujące.

Zgodnie z ostatnim akapitem art. 15 tego rozporządzenia, w aktualnym zawiadomieniu wykazano - na podstawie informacji udzielonych przez Państwa Członkowskie zaktualizowanych w 2004 r. - systemy uruchomione w każdym Państwie Członkowskim oraz zatwierdzone podmioty i/lub organy kontrolujące.

Systemy uruchomione w każdym Państwie Członkowskim wskazane są w kolumnie "uwagi" w następujący sposób:

A: System oparty na zatwierdzonych prywatnych podmiotach kontrolujących

B: System oparty na jednym lub większej ilości wyznaczonych publicznych organów kontrolujących

C: System oparty na wyznaczonym publicznym organie kontrolującym oraz zatwierdzonych prywatnych podmiotach kontrolujących

Od stycznia 1998 r. zatwierdzone podmioty kontrolujące w Unii Europejskiej muszą spełniać wymogi ustanowione w warunkach normy EN 45011. (Art. 9 ust. 10 rozporządzenia nr 2092/91).

Wykaz zawiera również podmioty i/lub organy kontrolujące zatwierdzone przez Państwa nienależące do EWG, które przystąpiły do EOG.

AUSTRIA I NIEMCY

W Austrii i Niemczech podmioty są zatwierdzane na szczeblu krajów związkowych (landów) a zakres ich działalności ograniczony jest do wybranych landów. W odniesieniu do tych państw kolumna "uwagi" wskazuje, dla każdego podmiotu, land, w którym został on zatwierdzony oraz, w stosownych przypadkach, inne landy, na terenie których podmiot ten może prowadzić działania kontrolne.

Dla poszczególnych landów użyto następujących kodów:

Austria

Karyntia K

Dolna Austria N

Górna Austria O

Salzburg S

Styria ST

Tyrol T

Wiedeń W

Burgenland B

Vorarlberg V

Niemcy

Badenia-Wirtembergia BW

Bawaria BY

Berlin BE

Brandenburgia BB

Brema HB

Hamburg HH

Hesja HE

Meklemburgia-Pomorze Przednie MV

Dolna Saksonia NI

Nadrenia Północna-Westfalia NW

Nadrenia-Palatynat RP

Saarland SL

Saksonia SN

Saksonia-Anhalt ST

Szlezwik-Holsztyn SH

Turyngia TH

HISZPANIA

Obecnie w Hiszpanii za kontrolę odpowiedzialne są wspólnoty autonomiczne (comunidades autónomas), które wykonują ją poprzez publiczne organy kontrolujące oraz prywatne podmioty kontrolujące odpowiednio wyznaczone lub zatwierdzone przez właściwe władze. Kolumna "uwagi" wskazuje wspólnoty autonomiczne, na terenie których organ lub prywatny podmiot kontrolujący może prowadzić działania kontrolne.

Dla poszczególnych regionów użyto następujących kodów:

Andaluzja AN

Aragon AR

Asturias AS

Baleary BA

Wyspy Kanaryjskie CA

Kantabria CN

Kastylia-La Mancha CM

Kastylia-Leon CL

Katalonia CT

Ekstremadura EX

Galicja GA

Rioja RI

Madryt MA

Murcia MU

Navarra NA

Kraj Basków VAS

Walencja VA

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024