Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.

Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia

(2005/C 159/09)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2005 r.)

Numer pomocy: XE 04/03

Państwo Członkowskie: Włochy

Region: Campania

Nazwa programu pomocy: Regionalne zasady dotyczące pomocy w zakresie zatrudnienia.

Podstawa prawna: Deliberazione della Giunta regionale della Campania n. 1448 dell'11.4.2003

Roczne wydatki planowane w ramach programu: Program pomocy będzie realizowany w oparciu o dotacje finansowe z regionalnego programu operacyjnego Campania (Cel 1) związane ze środkami 1.11; 2.3; 3.4; 3.9; 3.11; 3.12; 3.13; 3.14; 4.4; 5.3; 6.4; fundusze na pomoc w zakresie zatrudnienia zostaną rozdzielone w sposób określony w zawiadomieniach zatwierdzonych przez Zgromadzenie Regionalne (Giunta regionale).

Zasoby pochodzące z wyżej wymienionych środków i przeznaczone na finansowanie przedmiotowego programu pomocy wynoszą 110.000.000,00 EUR.

Wszelkie środki, które mogą zostać w przyszłości przydzielone na finansowanie programu pomocy, muszą zostać zatwierdzone przez Zgromadzenie Regionalne (Giunta regionale) i zgłoszone Komisji w sprawozdaniu rocznym.

Maksymalna intensywność pomocy: Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2204/2002 maksymalna intensywność pomocy odpowiada pułapom określonym w art. 4, 5 i 6 tego rozporządzenia obliczonym jako procent kosztów płac brutto związanych z miejscami pracy stworzonymi na okres dwóch lat i podanymi w tabeli poniżej:

Rodzaj pomocy Maksymalna intensywność pomocy
- Pomoc na tworzenie

zatrudnienia niezwiązane z

realizacją inwestycji

- Pomoc na tworzenie

zatrudnienia związane z

realizacją inwestycji

Intensywność pomocy odpowiada pułapom określonym w regionalnych mapach pomocy, czyli:

- 35 % netto w przypadku dużych przedsiębiorstw,

- 35 % netto plus 15 % brutto w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Możliwe jest zwiększenie 15 % intensywności pomocy brutto dla małych i średnich przedsiębiorstw, pod warunkiem że całkowita intensywność pomocy netto nie przekracza 75 % oraz wyłącznie w przypadku gdy udział beneficjenta stanowi przynajmniej 25 % uzyskanego finansowania oraz gdy miejsca pracy pozostają w regionie.

W przypadku pomocy na tworzenie miejsc pracy, przyznanej w ramach wyżej określonych rodzajów pomocy, możliwe jest przyznanie dodatkowej pomocy w wysokości 50% brutto rocznych kosztów płac brutto w przypadku zatrudnienia pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub w wysokości 60 % rocznych kosztów płac brutto w przypadku pracowników niepełnosprawnych w rozumieniu art. 2 lit. f) do g) rozporządzenia (WE) nr 2204/02.

Pomoc na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych Maksymalna intensywność pomocy obliczona jako procent kosztów płac przez okres jednego roku od momentu zatrudnienia nie może przekroczyć 50 % brutto w przypadku pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz 60 % brutto w przypadku pracowników niepełnosprawnych.
Pomoc odnosząca się do dodatkowych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej Wszelkie koszty dodatkowe i koszty powiązane poniesione w ciągu całego okresu pracy osoby niepełnosprawnej w przedsiębiorstwie będącym beneficjentem pomocy w związku z:

- dostosowaniem pomieszczeń,

- czasem pracy osób pomagających niepełnosprawnym

pracownikom,

- dostosowaniem lub zakupem wyposażenia

wykorzystywanego przez niepełnosprawnych

pracowników.

Data realizacji: kwiecień 2003 r.

Czas trwania programu: Do grudnia 2006 r.

Cel pomocy: Zgodnie z akapitem 7 rozporządzenia (WE) nr 2204/2002, Europejską Strategią na rzecz Zatrudnienia oraz strategią regionalnego programu operacyjnego (Cel 1) dla regionu Campania, celem niniejszej pomocy jest promowanie tworzenia miejsc pracy, rekrutacji pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych oraz zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, bez negatywnego wpływu na warunki handlowe w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem.

Sektor(-y) gospodarki: Z pomocy na rzecz zatrudnienia przewidzianej w wyżej wymienionym rozporządzeniu mogą korzystać wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w regionie Campania, z wyjątkiem przedsiębiorstw z sektora usług transportowych (chyba że pomoc dotyczy zatrudnienia pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych), sektora budownictwa okrętowego i stoczniowego oraz sektora wydobycia węgla.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione Campania

Area Generale di Coordinamento Istruzione, Educazione, Formazione, Politiche Giovanili e del Forum

Regionale

Ormel - Centro Direzionale

Isola A/6, c.a.p. I-80141 Napoli

Tel. 081/7966303

Faks 081/7966045

c.neri@regione.campania.it

Inne informacje: Program pomocy jest współfinansowany przez EFS w ramach regionalnego programu operacyjnego Campania 2000/2006 zatwierdzonego decyzją UE C (2000) nr 2347, przyjętą 8 sierpnia 2000 r. i notyfikowaną 12 sierpnia 2000 r. oraz opublikowaną w specjalnym wydaniu B.U.R.C. dnia 7 września 2000 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.159.26

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.
Data aktu: 30/06/2005
Data ogłoszenia: 30/06/2005