Zaproszenie do składania ofert (nr VIII-2006/01) - Linia budżetowa 4020 "Finansowanie europejskich partii politycznych".

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT (nr VIII-2006/01)

Linia budżetowa 4020 "Finansowanie europejskich partii politycznych"

(2005/C 141/10)

(Dz.U.UE C z dnia 10 czerwca 2005 r.)

1. CELE

1.1 Kontekst

Artykuł 191 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską mówi, że partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii i przyczyniają się do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii. W tym kontekście rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r.(1) określa reguły dotyczące statusu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim. W szczególności rozporządzenie to przewiduje coroczne dofinansowanie przez Parlament Europejski, w formie dotacji na działalność, partii politycznych, które wystąpią z takim wnioskiem i które przestrzegają warunków ustalonych w tym rozporządzeniu.

1.2 Przedmiot zaproszenia do składania ofert

Zgodnie z art. 2 przepisów Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia (WE) nr 2004/2003(2), "Parlament Europejski ogłasza co roku, przed końcem pierwszego półrocza, zaproszenie do składania ofert w związku z przyznawaniem dotacji na finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim." Niniejsze zaproszenie do składania ofert dotyczy wniosków o dotacje odnoszących się do roku budżetowego 2006 i dotyczących okresu działalności między 1 stycznia 2006 r. a 31 grudnia 2006 r.

2. KRYTERIA I WYMAGANE DOKUMENTY

2.1 Dopuszczalność wniosków

Jedynie pisemne oferty, sporządzone według formularza wniosku o przyznanie dotacji zamieszczonego w załączniku 1 wyżej wspomnianych przepisów Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r., skierowane do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz złożone w terminie i zgodnie z zasadami składania wniosków opisanymi poniżej będą brane pod uwagę.

2.2 Kryteria dopuszczalności kandydatur

Aby ubiegać się o dotację partia polityczna na poziomie europejskim musi spełniać kryteria określone w artykule 3 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącego statusu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim, czyli:

a) mieć osobowość prawną w państwie członkowskim, w którym ma swoją siedzibę;

b) być reprezentowana w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przez posłów do Parlamentu Europejskiego, w parlamentach krajowych lub regionalnych lub w zgromadzeniach regionalnych, bądź zebrać w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przynajmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego;

c) przestrzegać, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, zasad, na których opiera się Unia Europejska, czyli zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych swobód, jak również zasady państwa prawa;

d) wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego bądź wyrazić taki zamiar.

Ponadto składający wniosek musi zaświadczyć, że nie zachodzi jedna z sytuacji przewidzianych w art. 93 rozporządzenia finansowego dotyczącego budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(3).

2.3 Kryteria wyboru

Kandydaci muszą dowieść, że mają możliwości, zarówno prawne jak i finansowe, realizacji programu działalności będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie, oraz dysponować możliwościami technicznymi i systemem zarządzania wystarczającym do zrealizowania programu dotowanej działalności.

2.4 Kryteria przyznawania dotacji

Zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 środki dostępne w roku budżetowym 2006 zostaną rozdzielone pomiędzy partie polityczne, których wnioski o dofinansowanie uzyskały pozytywną opinię pod względem kryteriów dopuszczalności wniosków i kandydatur oraz kryteriów wyboru, w sposób następujący:

– 15 % zostaje rozdzielone po równo,

– 85 % zostaje rozdzielone pomiędzy partie reprezentowane w Parlamencie Europejskim, proporcjonalnie do liczby ich przedstawicieli.

2.5 Wymagane dokumenty

W celu dokonania oceny według wyżej wymienionych kryteriów, kandydaci zobowiązani są dostarczyć następujące dokumenty:

a) oryginał wniosku w formie listu;

b) należycie wypełniony i podpisany formularz wniosku zamieszczony w załączniku 1 rozporządzenia Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r., wraz z oświadczeniem;

c) kopię statutu partii politycznej;

d) zaświadczenie o rejestracji partii;

e) dokument poświadczający wcześniejsze istnienie partii politycznej;

f) lista przewodniczących/członków rady zarządzającej (nazwiska i imiona, tytuł lub stanowisko w partii politycznej składającej wniosek);

g) dokumenty potwierdzające spełnienie przez wnioskodawcę warunków, o których mowa w art. 3 lit. b), c), d) oraz w art. 10 ust. 1 lit. b)(4) rozporządzenia nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego statutu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim;

h) program partii politycznej;

i) sprawozdania finansowe za rok 2005 zatwierdzone przez zewnętrzny organ kontroli księgowej(5);

j) preliminarz budżetu operacyjnego na okres objęty dotacją (1.1.2006 - 31.12.2006), ze wskazaniem kosztów, na które może zostać przyznane dofinansowanie z budżetu wspólnotowego.

3. ZASADY DOFINANSOWANIA WSPÓLNOTOWEGO

Całkowity budżet na rok budżetowy 2006 wynosi 8.594.000 EUR.

Maksymalna kwota dofinansowania przyznawanego przez Parlament nie przekracza 75 % podlegających dofinansowaniu wydatków z budżetu operacyjnego partii politycznych na poziomie europejskim. Udokumentowanie powyższego należy do danej partii politycznej.

Dofinansowanie wspólnotowe ma formę dotacji na działalność, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002)(6) i szczegółowymi zasadami jego wykonania określonymi w rozporządzeniu Komisji nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2003 r.(7). Tryb przekazania dotacji i obowiązujące zasady jej wykorzystania zostaną określone w umowach w sprawie przyznania dotacji, których wzór załączony został do rozporządzenia Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r.

4. PROCEDURA

4.1 Terminy i tryb składania ofert

Termin składania wniosków ustalony zostaje na 15 listopada 2005 r. Wnioski napływające po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

Oferty powinny:

– zostać zredagowane przy użyciu formularza wniosku o dofinansowanie,

– być obowiązkowo podpisane przez wnioskodawcę lub właściwie upoważnionego pełnomocnika,

– zostać przesłane w dwóch kopertach. Obie koperty zostają zaklejone. Na wewnętrznej kopercie należy zamieścić, poza wskazaną w zaproszeniu do składania ofert nazwą jednostki, do której adresowany jest wniosek, następujący dopisek:

"APPEL À PROPOSITIONS - Subventions 2006 aux partis politiques européens -

À NE PAS OUVRIR PAR LE SERVICE DU COURRIER

NI PAR AUCUNE PERSONNE NON HABILITÉE".

("Zaproszenie do składania ofert - Dotacje dla europejskich partii politycznych 2004 - Nie otwierać w Dziale Korespondencji ani przez osoby nieupoważnione".)

W przypadku użycia kopert z paskiem samoprzylepnym powinny one zostać dodatkowo zaklejone taśmą samoprzylepną, w poprzek której nadawca umieszcza swój podpis. Za podpis nadawcy uważa się nie tylko podpis odręczny, ale także pieczątkę organizacji.

– zostać wysłane najpóźniej w dniu, w którym upływa termin określony w zaproszeniu do składania ofert, bądź drogą pocztową, przesyłką poleconą (decyduje wtedy data stempla pocztowego), bądź przez doręczyciela, za pokwitowaniem datowanym przez dział korespondencji w miejscu pracy Parlamentu Europejskiego wskazanym w zaproszeniu do składania ofert. Dostarczenie oferty przez doręczyciela musi nastąpić najpóźniej do godziny 12.00 dnia, w którym upływa termin składania ofert.

Ofertę przekazaną przez prywatnego gońca traktuje się jak ofertę przekazaną przez doręczyciela. Zadbanie, by oferta została dostarczona do Działu Korespondencji Parlamentu Europejskiego (adres poniżej) nie później niż o godz. 12.00 dnia, w którym upływa termin składania ofert, oraz by otrzymać pokwitowanie jej doręczenia należy do wnioskodawcy.

Na zewnętrznej kopercie należy zamieścić następujący adres:

PARLEMENT EUROPÉEN

Service du Courrier Officiel

Bâtiment KAD 00D008

L-2929 Luxembourg

Na kopercie tej należy zamieścić także adres nadawcy.

Na wewnętrznej kopercie należy zamieścić następujący adres:

M. le Président du Parlement Européen

aux bons soins de M. Vanhaeren, Directeur général des finances

KAD 3B001

L-2929 Luxembourg

4.2 Harmonogram realizacji programu działalności

Okres objęty dofinansowaniem do budżetu operacyjnego 2006 europejskich partii politycznych trwa od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2006 r.

4.3 Procedura i termin przyznawania dotacji

W związku z przyjmowaniem wniosków przez Parlament Europejski i przydzielaniem dotacji europejskim partiom politycznym przyjęta została następująca procedura i ustalone następujące terminy:

a) przyjmowanie i rejestracja wniosków przez Parlament (do 15 listopada 2005 r.);

b) rozpatrywanie i selekcja wniosków przez służby Parlamentu. Jedynie wnioski dopuszczalne zostaną rozpatrzone według kryteriów wyboru i oceny wymienionych w zaproszeniu do składania ofert;

c) podjęcie przez Prezydium Parlamentu ostatecznej decyzji (przewidziane przed 15 lutego 2006 r.) i przekazanie wyników kandydatom;

d) ewentualne podpisanie umowy w sprawie przyznania dotacji (przewidziane przed 15 marca 2006 r.);

e) 1 przekazanie 50 % kwoty dofinansowania (15 dni po podpisaniu umowy).

4.4 Dodatkowe informacje

Na stronie internetowej PE - http://www.europarl.eu.int/tenders/default.htm - dostępne są następujące dokumenty:

a) rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statusu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim;

b) rozporządzenie Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r. ustalające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (WE) nr 2004/2003;

c) formularz wniosku o dofinansowanie;

d) wzór umowy.

Wszelkie zapytania dotyczące niniejszego zaproszenia do składania ofert w sprawie przyznania dotacji powinny być przesyłane pocztą elektroniczną, z podaniem numeru referencyjnego zaproszenia, na adres:

Hbetz@europarl.eu.int.

______

(1) Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.

(2) Dz.U. C 155 z 12.6.2004, str. 1.

(3) Dz.U. L 248 z 16.9.2002.

(4) W tym także lista posłów, o których mowa w pierwszym akapicie art. 3 lit. b) oraz w art. 10 ust. 1 lit. b).

(5) O ile partia polityczna na poziomie europejskim nie została stworzona podczas bieżącego roku.

(6) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(7) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

1 Pkt 4.3 lit. e) zmieniona przez sprostowanie z dnia 27 września 2005 r. (Dz.U.UE.C.05.237.6).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.141.19

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania ofert (nr VIII-2006/01) - Linia budżetowa 4020 "Finansowanie europejskich partii politycznych".
Data aktu: 10/06/2005
Data ogłoszenia: 10/06/2005