Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organizaçao Fabril de Malhas S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organização Fabril de Malhas S.A.

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 14/02)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2005 r.)

Pismem z dnia 1 grudnia 2004 r. odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Portugalię o swojej decyzji rozpoczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wspomnianej wyżej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi na temat środków, w odniesieniu do których Komisja prowadzi procedurę, w ciągu miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i listu, na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Wymienione uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Beneficjent, Orfama, Organização Fabril de Malhas S.A. ("Orfama") wytwarza dzianiny wizytowe na północy Portugalii. Spółka nabyła dwa przedsiębiorstwa Archimode SP i Wartatex SP, mieszczące się w Łodzi w Polsce, aby uzupełnić linię produkcyjną, którą dysponuje. Portugalia powiadomiła Komisję o zamiarze przyznania Orfama ulgi podatkowej w wysokości 921.752 EUR, odpowiadającej 10 % całkowitych kwalifikujących się kosztów inwestycji związanych z omawianym projektem.

Komisja oceniła środek ten względem kryteriów zazwyczaj stosowanych w przypadku udzielania pomocy dużym przedsiębiorstwom w projektach bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Komisja uwzględniła jednak również to, że Polska jest obecnie członkiem UE (w przeciwieństwie do okresu w którym realizowano inwestycję), co może sprawić, że wpływ omawianego środka na konkurencję w granicach UE może być większy niż gdyby inwestycja była realizowana w państwie trzecim.

W tym kontekście Komisja ma wątpliwości co do wpływu jaki pomoc wywrze na zatrudnienie i inne czynniki w danych regionach, lub nawet na zainteresowane sektory w obydwu państwach. Zarówno Polska jak i Portugalia są producentami wyrobów włókienniczych. Zainteresowane spółki, Orfama, Archimode i Wartatex mieszczą się w regionach objętych pomocą w odpowiednich państwach. Ocenę słuszności pomocy portugalskiej spółce należy przeprowadzić z zastosowaniem porównania wielu czynników Komisja sprawdza, czy Polska przyznała pomoc omawianemu projektowi.

Ponadto zachodzi wątpliwość, czy pomoc była konieczna aby ubiegający się o nią podmiot przeprowadził inwestycję. Spółka miała już przed zakupem polskich spółek znaczne doświadczenie we współpracy z nimi i tym samym znała warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podczas realizacji projektu wiadomo było o zbliżającym się przystąpieniu Polski do UE, tak więc spółka wiedziała na jakich warunkach będzie funkcjonować na wspólnym rynku. Ponadto wydaje się, że wniosek o pomoc został złożony po zakończeniu projektu, co sprawia, że nie stanowił on "zachęty" zazwyczaj wymaganej aby uzasadnić pomoc.

Portugalia również nie uzasadniła, czy projekt można uznać za "inwestycję początkową" w rozumieniu inwestycji w nową spółkę, rozszerzenia istniejącej spółki, lub inwestycji w nowy proces produkcyjny, co sprawiałoby że projekt kwalifikowałby się do pomocy zgodnie z zasadami pomocy państwa.

W związku z powyższym, Komisja nie może na uznać na obecnym etapie, że pomoc zgodna jest z warunkami zazwyczaj stosowanymi w ocenie pomocy bezpośrednim inwestycjom zagranicznym i tym samym zgodna z wyjątkiem ustanowionym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu. Dlatego Komisja zdecydowała o otwarciu procedury ustanowionej w art. 88 ust. 2 Traktatu i umożliwieniu stronom przedstawienia swoich uwag.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST LISTU

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.14.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organizaçao Fabril de Malhas S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 20/01/2005
Data ogłoszenia: 20/01/2005