united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 15/05 - Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS - Program MŁODZIEŻ - Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS).

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 15/05

Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS

Program MŁODZIEŻ

Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS)

(2005/C 110/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 maja 2005 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze Zaproszenie do składania wniosków przyczynia się do konsolidacji i trwałości struktur byłych wolontariuszy EVS we wszystkich krajach uczestniczących w Programie. Dofinansowanie ma na celu wspieranie działalności na arenie krajowej i międzynarodowej.

Głównym celem działalności jest ulepszenie wsparcia, dostępności i rozwoju jakości programu MŁODZIEŻ, a w szczególności Wolontariatu Europejskiego.

Szczegółowymi celami działalności są:

1. udzielanie wsparcia wolontariuszom EVS w kraju przed, w trakcie, oraz po zakończeniu pracy w charakterze wolontariusza.

2. udostępnienie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy byłymi wolontariuszami EVS w celu wymiany doświadczeń.

3. tworzenie wartości dodanej dla programu MŁODZIEŻ oraz pracy Narodowych Agencji (z wyłączeniem zadań umownych, finansowych i zarządzania projektami).

2.
Wnioskodawcy

Zasadniczo wsparcie może być udzielane jednej strukturze krajowej w danym kraju.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie projektu, wnioskodawca w chwili składania wniosku musi:

1. mieć ustaloną formę prawną;

2. być organizacją non-profit;

3. angażować byłych wolontariuszy EVS na kluczowych stanowiskach;

4. mieć siedzibę w kraju który reprezentuje;

5. być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową, prowadzoną przez byłych wolontariuszy EVS i zajmującą się realizacją celów niniejszego Zaproszenia lub być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową o szerszym przedmiocie działalności, z działem prowadzonym przez byłych wolontariuszy EVS zajmującym się realizacją celów niniejszego Zaproszenia.

6. być organizacją ogólnokrajową pod względem zasięgu niezależnie od ustanowienia ewentualnych placówek, punktów kontaktowych lub podstruktur na poziomie regionalnym lub lokalnym;

7. być organizacją wyznaczoną przez kompetentny organ krajowy (zwykle ministerstwo odpowiedzialne za sprawy młodzieży) w odpowiednim kraju;

Rozpatrywane będą wnioski z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej;

– Krajów EFTA wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein i Norwegia;

– Krajów kandydujących: Bułgaria, Rumunia i Turcja.

3.
Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 300.000 EUR. Finansowy udział Komisji nie może przekraczać 80 % całości kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalne dofinansowanie nie może przekraczać 30.000 EUR na kraj.

Projekty muszą rozpoczynać się pomiędzy 1 listopada 2005 r. a 31 grudnia 2005 r. i trwać od 12 do 24 miesięcy.

4.
Termin składania wniosków

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu, kompletne, należycie podpisane i wysłane przed datą końcową 6 czerwca 2005 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5.
Dalsze informacje

Pełen tekst Zaproszenia do składania wniosków i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/youth/call/index_en.html.

Wnioski muszą spełniać wymagania opisane w pełnym tekście i być złożone na udostępnionym formularzu.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.110.22

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 15/05 - Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS - Program MŁODZIEŻ - Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS).
Data aktu: 05/05/2005
Data ogłoszenia: 05/05/2005