Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 15/05 - Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS - Program MŁODZIEŻ - Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS).

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 15/05

Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS

Program MŁODZIEŻ

Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS)

(2005/C 110/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 maja 2005 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze Zaproszenie do składania wniosków przyczynia się do konsolidacji i trwałości struktur byłych wolontariuszy EVS we wszystkich krajach uczestniczących w Programie. Dofinansowanie ma na celu wspieranie działalności na arenie krajowej i międzynarodowej.

Głównym celem działalności jest ulepszenie wsparcia, dostępności i rozwoju jakości programu MŁODZIEŻ, a w szczególności Wolontariatu Europejskiego.

Szczegółowymi celami działalności są:

1. udzielanie wsparcia wolontariuszom EVS w kraju przed, w trakcie, oraz po zakończeniu pracy w charakterze wolontariusza.

2. udostępnienie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy byłymi wolontariuszami EVS w celu wymiany doświadczeń.

3. tworzenie wartości dodanej dla programu MŁODZIEŻ oraz pracy Narodowych Agencji (z wyłączeniem zadań umownych, finansowych i zarządzania projektami).

2.
Wnioskodawcy

Zasadniczo wsparcie może być udzielane jednej strukturze krajowej w danym kraju.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie projektu, wnioskodawca w chwili składania wniosku musi:

1. mieć ustaloną formę prawną;

2. być organizacją non-profit;

3. angażować byłych wolontariuszy EVS na kluczowych stanowiskach;

4. mieć siedzibę w kraju który reprezentuje;

5. być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową, prowadzoną przez byłych wolontariuszy EVS i zajmującą się realizacją celów niniejszego Zaproszenia lub być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową o szerszym przedmiocie działalności, z działem prowadzonym przez byłych wolontariuszy EVS zajmującym się realizacją celów niniejszego Zaproszenia.

6. być organizacją ogólnokrajową pod względem zasięgu niezależnie od ustanowienia ewentualnych placówek, punktów kontaktowych lub podstruktur na poziomie regionalnym lub lokalnym;

7. być organizacją wyznaczoną przez kompetentny organ krajowy (zwykle ministerstwo odpowiedzialne za sprawy młodzieży) w odpowiednim kraju;

Rozpatrywane będą wnioski z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej;

– Krajów EFTA wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein i Norwegia;

– Krajów kandydujących: Bułgaria, Rumunia i Turcja.

3.
Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 300.000 EUR. Finansowy udział Komisji nie może przekraczać 80 % całości kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalne dofinansowanie nie może przekraczać 30.000 EUR na kraj.

Projekty muszą rozpoczynać się pomiędzy 1 listopada 2005 r. a 31 grudnia 2005 r. i trwać od 12 do 24 miesięcy.

4.
Termin składania wniosków

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu, kompletne, należycie podpisane i wysłane przed datą końcową 6 czerwca 2005 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5.
Dalsze informacje

Pełen tekst Zaproszenia do składania wniosków i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/youth/call/index_en.html.

Wnioski muszą spełniać wymagania opisane w pełnym tekście i być złożone na udostępnionym formularzu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.110.22

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 15/05 - Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS - Program MŁODZIEŻ - Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS).
Data aktu: 05/05/2005
Data ogłoszenia: 05/05/2005