Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 15/05 - Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS - Program MŁODZIEŻ - Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS).

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 15/05

Wsparcie dla działalności struktur byłych wolontariuszy EVS

Program MŁODZIEŻ

Akcja 2.1 - Wolontariat Europejski (EVS)

(2005/C 110/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 maja 2005 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze Zaproszenie do składania wniosków przyczynia się do konsolidacji i trwałości struktur byłych wolontariuszy EVS we wszystkich krajach uczestniczących w Programie. Dofinansowanie ma na celu wspieranie działalności na arenie krajowej i międzynarodowej.

Głównym celem działalności jest ulepszenie wsparcia, dostępności i rozwoju jakości programu MŁODZIEŻ, a w szczególności Wolontariatu Europejskiego.

Szczegółowymi celami działalności są:

1. udzielanie wsparcia wolontariuszom EVS w kraju przed, w trakcie, oraz po zakończeniu pracy w charakterze wolontariusza.

2. udostępnienie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy byłymi wolontariuszami EVS w celu wymiany doświadczeń.

3. tworzenie wartości dodanej dla programu MŁODZIEŻ oraz pracy Narodowych Agencji (z wyłączeniem zadań umownych, finansowych i zarządzania projektami).

2.
Wnioskodawcy

Zasadniczo wsparcie może być udzielane jednej strukturze krajowej w danym kraju.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie projektu, wnioskodawca w chwili składania wniosku musi:

1. mieć ustaloną formę prawną;

2. być organizacją non-profit;

3. angażować byłych wolontariuszy EVS na kluczowych stanowiskach;

4. mieć siedzibę w kraju który reprezentuje;

5. być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową, prowadzoną przez byłych wolontariuszy EVS i zajmującą się realizacją celów niniejszego Zaproszenia lub być organizacją, stowarzyszeniem albo inną jednostką pozarządową o szerszym przedmiocie działalności, z działem prowadzonym przez byłych wolontariuszy EVS zajmującym się realizacją celów niniejszego Zaproszenia.

6. być organizacją ogólnokrajową pod względem zasięgu niezależnie od ustanowienia ewentualnych placówek, punktów kontaktowych lub podstruktur na poziomie regionalnym lub lokalnym;

7. być organizacją wyznaczoną przez kompetentny organ krajowy (zwykle ministerstwo odpowiedzialne za sprawy młodzieży) w odpowiednim kraju;

Rozpatrywane będą wnioski z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej;

– Krajów EFTA wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein i Norwegia;

– Krajów kandydujących: Bułgaria, Rumunia i Turcja.

3.
Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 300.000 EUR. Finansowy udział Komisji nie może przekraczać 80 % całości kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalne dofinansowanie nie może przekraczać 30.000 EUR na kraj.

Projekty muszą rozpoczynać się pomiędzy 1 listopada 2005 r. a 31 grudnia 2005 r. i trwać od 12 do 24 miesięcy.

4.
Termin składania wniosków

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu, kompletne, należycie podpisane i wysłane przed datą końcową 6 czerwca 2005 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5.
Dalsze informacje

Pełen tekst Zaproszenia do składania wniosków i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:

http://europa.eu.int/comm/youth/call/index_en.html.

Wnioski muszą spełniać wymagania opisane w pełnym tekście i być złożone na udostępnionym formularzu.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024