(2005/C 101/12)(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2005 r.)
Dnia 5 maja 2004 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom, dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwienia odpadów radioaktywnych, opracowanego w związku z Planem restrukturyzacji elektrowni nuklearnej Dounreay (DSRP).
Po dokonaniu przeglądu ogólnych danych, a także obszernych informacji dodatkowych wymaganych do przeglądu Komisji, w celu uzupełnienia informacji dostarczonych jako wstępne dane ogólne, Komisja uznaje, że w trakcie prowadzonej procedury władze Zjednoczonego Królestwa nie tylko przekazały nowe informacje, ale także sprostowania do wstępnych danych ogólnych, w szczególności w odniesieniu do oceny radiologicznego wpływu niektórych scenariuszy możliwych wypadków, które mogą być następstwem nieplanowanego uwalniania odpadów.
Na podstawie wszystkich dostarczonych informacji i po konsultacji z grupami ekspertów Komisja opracowała niniejszą opinię:
1) Odległość pomiędzy elektrownią a najbliższym miejscem położonym w innym Państwie Członkowskim, w tym przypadku w Irlandii, wynosi około 645 km.
2) Uwalnianie płynnych i gazowych substancji mogące nastąpić podczas normalnej eksploatacji nie narazi ludności w innych Państwach Członkowskich na promieniowanie w stopniu znaczącym z punktu widzenia zdrowia publicznego.
3) Stałe odpady radioaktywne o niskiej i średniej aktywności powstałe w wyniku wdrażania Planu restrukturyzacji elektrowni nuklearnej Dounreay będą składowane na miejscu. Stałe odpady radioaktywne o niskiej aktywności będą następnie przeniesione do Drigg lub do innych zatwierdzonych zakładów unieszkodliwiania. Zakłady unieszkodliwiania stałych odpadów radioaktywnych o średniej aktywności powstaną dopiero po 2040 roku. Nieradioaktywne stałe odpady i materiały zgodne z wartościami progowymi dotyczącymi uwolnień, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych dotyczących ich usuwania jako odpady konwencjonalne lub odpady przeznaczone do odzysku czy ponownego użycia. Działania takie będą przeprowadzane zgodnie z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/Euratom).
4) W przypadku nieplanowanego uwolnienia odpadów radioaktywnych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki, na które może być narażona ludność Państw Członkowskich, nie będą znaczące dla jej zdrowia.
Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych w jakiejkolwiek formie, opracowanego w wyniku Planu restrukturyzacji elektrowni nuklearnej Dounreay (DSRP) w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie może spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego Państwa Członkowskiego, które miałoby istotne znaczenie dla zdrowia ludzkiego.
Jednakże Komisja stwierdza, że w celu spełnienia wymogów w zakresie gospodarowania szczególnymi odpadami w trakcie wdrażania planu DSRP powstanie czternaście nowych instalacji oraz że Komisja nie otrzymała pełnych danych dotyczących tych instalacji. Komisja potwierdza potrzebę uzyskania dalszych dokładnych i wyczerpujących informacji dotyczących wymienionych instalacji tak szybko, jak to możliwe w celu sprawdzenia czy obecnie obowiązujące oceny wpływu radiologicznego są wciąż ważne w warunkach normalnych i w sytuacji wypadku. Komisja zauważa również, że w odniesieniu do nieplanowanych uwolnień odpadów radioaktywnych ogólne dane przewidują procedurę klasyfikacji obiektów, opartą na możliwych zagrożeniach i konsekwencjach radiologicznych oraz że jedynie obiekty ze stwierdzonym ryzykiem wywoływania znaczących zagrożeń dla ludności są poddawane szczegółowej analizie (dawka poza terenem elektrowni przekraczająca 5 mSv). Nie kwestionując znaczenia, jakie dla złożonej elektrowni jądrowej ma klasyfikacja instalacji pod względem możliwych scenariuszy wypadku, Komisja wyraża niezadowolenie z faktu, że w celu uproszczenia przekazane dane ogólne nie zawierają informacji na temat szacowanych ilości i fizykochemicznych postaci nuklidów radioaktywnych obecnych w każdym zakładzie ani informacji na temat przewidywanych dla każdego z tych zakładów uwalnianych ilości w przypadku wypadku.