Opinia Komisji z dnia 25 kwietnia 2004 r. dotycząca planu usuwania odpadów radioaktywnych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Dungeness A znajdującej się na terenie hrabstwa Kent w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom(2005/C 101/03)
(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2005 r.)
Dnia 24 września 2004 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Zjednoczonego Królestwa - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu usuwania odpadów radioaktywnych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Dungeness A.
Na podstawie ogólnych danych oraz przeprowadzonych konsultacji z Grupą Ekspertów Komisja sporządziła następującą opinię:
a) Odległość pomiędzy elektrownią a najbliższym miejscem położonym w innym Państwie Członkowskim, w tym przypadku we Francji, wynosi około 50 km, natomiast Belgia i Niderlandy oddalone są odpowiednio o 110 km i 160 km.
b) Uwolnienia płynnych i gazowych substancji mogące nastąpić podczas normalnego procesu likwidacyjnego nie narażą ludności w innych Państwach Członkowskich na promieniowanie w stopniu znaczącym z punktu widzenia zdrowia.
c) Radioaktywne odpady stałe powstałe w wyniku przetwarzania odpadów będą składowane na terenie znajdującym się poza instalacją jądrową. Nieradioaktywne odpady stałe oraz materiały nieprzekraczające dopuszczalnych poziomów zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą mogły być usuwane jak zwykłe odpady, poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane. Działania takie będą przeprowadzane zgodnie z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/Euratom).
d) W przypadku nieprzewidzianego uwolnienia odpadów radioaktywnych w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki promieniowania, na które zostałaby narażona ludność w innych Państwach Członkowskich nie byłyby znaczące z punktu widzenia zdrowia.
W związku z powyższym Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu usuwania wszystkich typów odpadów radioaktywnych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Dungeness A w Zjednoczonym Królestwie, zarówno w normalnym toku działań, jak i na wypadek awarii o typie i skali określonych w ogólnych danych, nie może skutkować znaczącym z punktu widzenia zdrowia skażeniem promieniotwórczym wody, gleby lub powietrza w innym Państwie Członkowskim.