Sprawozdanie na temat rozliczeń Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin za rok obrachunkowy 2003 wraz z odpowiedziami Urzędu.

SPRAWOZDANIE
na temat rozliczeń Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin za rok obrachunkowy 2003, wraz z odpowiedziami Urzędu

(2004/C 324/14)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2004 r.)

WSTĘP

1.
Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (zwany dalej "Urzędem") został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r.(1). Do głównych zadań Urzędu należy rejestrowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie wspólnotowej ochrony prawa własności przemysłowej do odmian roślin, a także zlecanie właściwym organom Państw Członkowskich wykonania niezbędnych badań technicznych. Tabela 1 przedstawia w sposób skrótowy kompetencje i działania Urzędu na podstawie przekazanych przez niego informacji.

OPINIA TRYBUNAŁU OBRACHUNKOWEGO

2.
Niniejsza opinia jest przedstawiana Radzie Administracyjnej Urzędu na mocy art. 111 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94.
3.
Trybunał zbadał sprawozdania finansowe Urzędu za rok obrachunkowy zamknięty dnia 31 grudnia 2003 r. Zgodnie z art. 110 rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 za wykonanie budżetu Urzędu odpowiada jego prezes. Prezes jest odpowiedzialny za sporządzenie i przedstawienie sprawozdań finansowych(2), zgodnie z wewnętrznymi przepisami finansowymi przyjętymi na podstawie art. 112 rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94. Trybunał jest odpowiedzialny za kontrolę tych sprawozdań zgodnie z art. 248 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
4.
Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie ze swoimi standardami i strategiami kontroli. Opierają się one na ogólnie przyjętych międzynarodowych standardach kontroli przystosowanych do specyfiki Wspólnoty. Trybunał zbadał dokumentację księgową i zastosował procedury kontroli, które uznał za niezbędne w danych okolicznościach.
5.
W ten sposób Trybunał uzyskał uzasadnione zapewnienie, że rozliczenia za rok obrachunkowy zamknięty dnia 31 grudnia 2003 r. są wiarygodne oraz że transakcje leżące u podstaw tych rozliczeń są jako całość legalne i prawidłowe. Uwagi przedstawione poniżej nie podważają opinii z kontroli wyrażonej przez Trybunał w niniejszym sprawozdaniu.

UWAGI

6.
Wykorzystanie środków za rok obrachunkowy 2003 oraz środków przeniesionych z poprzedniego roku zostało przedstawione w tabeli 2. Wersja skrócona rachunku dochodów i wydatków oraz bilansu Urzędu za rok obrachunkowy 2003 została przedstawiona w tabelach 3 i 4.
7.
Artykuł 8 nowego rozporządzenia finansowego Urzędu stanowi, że budżet Urzędu zawiera środki zróżnicowane, które obejmują środki na zobowiązania i środki na płatności. Chociaż budżet na 2003 r. został przyjęty jeszcze przed wprowadzeniem nowych zasad i zawiera jedynie środki niezróżnicowane, w momencie zamknięcia rachunków Urząd uznał za zróżnicowane środki ujęte w tytule III budżetu, finansujące jego działania operacyjne. Przyjmując ten punkt widzenia, Urząd powinien był przyjąć poprawkę budżetową wprowadzającą rozróżnienie między środkami na zobowiązania a środkami na płatności, zawierającą odpowiednie komentarze, co jednak nie miało miejsca.
8.
W bilansie wykazany jest nieodzyskany podatek VAT w wysokości 216.048 euro, zapłacony między 1997 a 2001 r. Większa część tej sumy (206.553 euro) dotyczy wniosków o zwrot podatku odrzuconych przez władze francuskie. Po zbadaniu możliwości prawnych odzyskania podatku VAT Urząd powinien dokonać niezbędnych korekt.
9.
Artykuł 42 ust. 1 lit. e) rozporządzenia finansowego Urzędu stanowi, że księgowy zatwierdza systemy określone przez urzędnika zatwierdzającego służące dostarczaniu lub uzasadnianiu informacji księgowych. Takie zatwierdzenie nie miało miejsca.
10.
System rachunkowości Urzędu składa się z trzech systemów informatycznych: systemu zarządzania wnioskami o przyznanie wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin (PVR), systemu rachunkowości budżetowej (SI2) oraz systemu rachunkowości ogólnej. Urząd powinien podjąć wysiłki na rzecz zintegrowania tych systemów, tak aby wyeliminować liczne drobne błędy powstałe w wyniku wielokrotnego wprowadzania danych, co miało miejsce w związku ze stosowaniem procedur pozaksięgowych.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniach 29 i 30 września 2004 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Juan Manuel FABRA VALLÉS
Prezes

______

(1) Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 27.

(2) Na podstawie art. 111 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 sprawozdanie dotyczące wszystkich dochodów i wydatków Urzędu za rok obrachunkowy 2003 zostało sporządzone dnia 25 marca 2004 r. i przekazane Trybunałowi Obrachunkowemu, który otrzymał je dnia 24 września 2004 r. Wersja skrócona tych sprawozdań jest przedstawiona w tabelach załączonych do niniejszego sprawozdania.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela 1

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (Angers)

grafika

Tabela 2

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin - Wykonanie budżetu za rok obrachunkowy 2003

grafika

Tabela 3

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin - Rachunek dochodów i wydatków za lata obrachunkowe 2003 i 2002

grafika

Tabela 4

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin - Bilans na dzień 31 grudnia 2003 i 2002 r.

grafika

ODPOWIEDZI URZĘDU

7.
Treść art. 8 nowego rozporządzenia finansowego pozwala uważać, że od chwili wejścia w życie nowego rozporządzenia finansowego dnia 16 września 2003 r., środki w tytule III mogłyby rzeczywiście być uważane za niemające ze sobą związku. Urząd uważa, że przyjęcie przez władze budżetowe budżetu na rok 2004, w którym widnieją środki niezależne, uwzględniające wcześniejsze zobowiązania, które oczekują na uregulowanie, niweluje brak poprawki do budżetu.
8.
Urząd wystosuje nowy wniosek o zwrot pozostającej kwoty w wysokości 206.553 EUR. W odniesieniu do pozostałej kwoty w wysokości 9.495 EUR, decyzja zostanie podjęta przed końcem 2004 r.
9.
Niniejsze zatwierdzenie jest w trakcie finalizacji.
10.
Urząd bada sposób na lepszą integrację swoich systemów informatycznych. Pewne elementy już zostały wprowadzone, np.: automatyczny transfer not debetowych i not kredytowych klientów, automatyczny transfer danych dotyczących klientów i dostawców, automatyczny transfer faktur dostawców.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024