Program konwergencji Republiki Czeskiej na lata 2004-2007.

OPINIA RADY
z dnia 5 lipca 2004 r.
w sprawie programu konwergencji Republiki Czeskiej na lata 2004-2007

(2004/C 320/01)

(Dz.U.UE C z dnia 24 grudnia 2004 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1466/97 z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji kierunków polityki gospodarczej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2,

uwzględniając zalecenie Komisji,

po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym,

WYDAJE NINIEJSZĄ OPINIĘ:

Dnia 5 lipca 2004 r. Rada przeanalizowała program konwergencji Republiki Czeskiej obejmujący lata od 2004 do 2007 r. Program tylko częściowo jest zgodny z odnoszącymi się do danych wymogami zmienionego "kodeksu postępowania dotyczącego treści i formy programów stabilności i konwergencji". W szczególności dalszego udoskonalenia wymaga jakość danych ESA95 dotyczących dochodów i wydatków zarówno pod-składników funkcjonalnych, jak i pod-sektorów sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government).

Strategia budżetowa będąca podstawą programu zmierza do stopniowego obniżenia deficytu w sektorze instytucji rządowych i samorządowych do 3,3 % PKB w 2007 r. z 12,9 % w 2003 r. (5,9 % PKB z wyłączeniem głównej, jednorazowej operacji związanej z zaksięgowanymi gwarancjami państwowymi). Program wskazuje również, że proponowana ścieżka obniżania deficytu przewiduje, że usuwanie nadmiernego deficytu zostanie zakończone do roku 2008. Ustalono, że cel ten zostanie osiągnięty środkami konsolidacji fiskalnej uchwalonymi w dużej mierze w latach 2003 i 2004. Program przewiduje, że spadek dochodów w sektorze instytucji rządowych i samorządowych w stosunku do PKB będzie aż nadto skompensowany przez obniżenie wskaźnika wydatków w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Po stronie dochodów program stanowi przejście z opodatkowania bezpośredniego na pośrednie. Po stronie wydatków program przewiduje spadek w dziedzinie transferów i subwencji oraz spożycia w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Program przewiduje niewielki wzrost udziału wydatków na inwestycje publiczne jako część PKB.

Scenariusz makroekonomiczny będący podstawą programu odzwierciedla ostrożne założenia dotyczące wzrostu tzn. wzrost o 2,8 % w 2004 r. i późniejsze jego przyspieszenie do poziomu 3,5 % w 2007 r. Scenariusz ten jest traktowany jako odniesienie dla oceny prognoz budżetowych. Prognozy dotyczące inflacji wydają się realistyczne.

Program przewiduje obniżkę deficytu do 3,3 % PKB w 2007 r. i jego późniejsze zmniejszanie przy następujących celach pośrednich: 5,3 % PKB w 2004 r., 4,7 % PKB w 2005 r. i 3,8 % PKB w 2006 r. Ścieżka dostosowania nie jest zbyt ambitna wobec braku podstawowych reform w dziedzinie wydatków na cele socjalne i przy uwzględnieniu przewidywanego ożywienia gospodarczego. Ryzyko jakiemu podlegają prognozy budżetowe jest w znacznym stopniu wyważone. Z jednej strony, ostrożny scenariusz makroekonomiczny sugeruje, że dochody mogą być wyższe od przewidywanych, a wydatki - niższe od planowanych w budżecie. Z drugiej strony wpływ licznych, jednoczesnych zmian podatkowych w 2004 r. na zachowanie czynników ekonomicznych pozostaje niepewny. Ponadto wciąż pozostają do uzgodnienia ważne pomiary oszczędności, zwłaszcza te, które dotyczą spożycia w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Stanowisko budżetowe w programie wydaje się wystarczające, by do roku 2008 obniżyć deficyt do progu 3 % PKB.

Wskaźnik zadłużenia wzrasta o 4,1 punktu procentowego w okresie objętym programem, osiągając 41,7 % PKB w roku 2007. Ewolucja wskaźnika zadłużenia może być mniej korzystna niż przewidywana, ze względu na możliwe zmiany mające wpływ na dostosowanie stosunku zapasów do obrotu.

Biorąc pod uwagę długoterminową stabilność Republika Czeska stoi w obliczu poważnego ryzyka jakim jest nierównowaga budżetowa związana z pokrywaniem kosztów starzenia się społeczeństwa. Zmierzanie do zapewnienia odpowiedniej nadwyżki pierwotnej ma podstawowe znaczenie dla zagwarantowania stabilności finansów publicznych. Ponadto strategia budżetowa oparta na stopniowej konsolidacji w okresie objętym programem wymaga uzupełnienia środkami bezpośrednio odnoszącymi się do przewidywanego, nagłego wzrostu wydatków związanych grupami wiekowymi, w tym wszechstronną reformą systemu emerytalnego i ochrony zdrowia.

W dniu 5 lipca 2004 r., na podstawie zaleceń Komisji, zgodnie z art. 104 ust. 6 Traktatu, Rada stwierdziła istnienie nadmiernego deficytu w Republice Czeskiej i zgodnie z art. 104 ust. 7 wystosowała do Republiki Czeskiej zalecenie w sprawie skorygowania nadmiernego deficytu budżetowego, zawierające jednocześnie wskazówki Rady w zakresie prowadzonej polityki.

Najważniejsze prognozy programu konwergencji Republiki Czeskiej

2003 2004 2005 2006 2007
Realny wzrost PKB (%) 2,9 2,8 3,1 3,3 3,5
Wzrost zatrudnienia (%) - 0,7 - 0,8 - 0,3 0,0 0,1
Inflacja HICP (%) - 0,1 2,8 2,6 2,2 2,2
Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych (% PKB) - 12,9 - 5,3 - 4,7 - 3,8 - 3,3
Zadłużenie publiczne brutto (% PKB) 37,6 38,4 39,7 41,0 41,7

______

(1) Dz.U. L 209 z 2.8.1997, str. 1. Dokumenty, o których mowa w niniejszym tekście, można znaleźć na stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.320.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Program konwergencji Republiki Czeskiej na lata 2004-2007.
Data aktu: 05/07/2004
Data ogłoszenia: 24/12/2004