(2004/C 319/10)(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2004 r.)
URZĄD NADZORU EFTA,
uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwane dalej "Porozumieniem o EOG"), w szczególności jego art. 109 i Protokół 1 do niego,
uwzględniając Porozumienie między państwami EFTA o ustanowieniu Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 5 ust. 2 lit. d) oraz Protokół 1 do niego,
uwzględniając akt, o którym mowa w pkt. 3.1.7 rozdziału I załącznika I do Porozumienia o EOG, tj.: Dyrektywę Rady 93/53/EWG z dnia 24 czerwca 1993 r. wprowadzającą minimalne środki wspólnotowe zwalczania niektórych chorób ryb, ze zmianami, dostosowaną Protokołem 1 do Porozumienia o EOG, w szczególności pierwsze tiret art. 6 lit. a) tego aktu,
uwzgledniając decyzję Urzędu Nadzoru EFTA nr 196/04/COL z dnia 14 lipca 2004 r. upoważniającą członka ponoszącego szczególną odpowiedzialność za swobodny przepływ towarów do podejmowania niektórych decyzji i środków, w szczególności jej pkt 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
Pierwsze tiret art. 6 lit. a) aktu stanowi, że w celu zwalczania ognisk niedokrwistości zakaźnej łososia (ISA) wszystkie ryby w zakażonym gospodarstwie muszą zostać usunięte zgodnie z programem ustanowionym przez urzędowe służby i zatwierdzonym przez Urząd Nadzoru EFTA (dalej zwany "Urzędem").
Akt, o którym mowa w pkt 3.2.29 rozdziału I załącznika I do Porozumienia o EOG, Decyzja Komisji 2003/466/WE z dnia 13 czerwca 2003 r. ustanawiająca kryteria podziału na strefy i urzędowego nadzoru w następstwie podejrzenia lub potwierdzenia występowania niedokrwistości zakaźnej łososia (ISA) określa plany pobierania próbek oraz metody diagnostyczne do celów wykrywania i potwierdzania ISA, jak również kryteria podziału na strefy i urzędowego nadzoru w następstwie podejrzenia lub potwierdzenia ISA.
Pismem z dnia 30 stycznia 2003 r. i wyjaśnieniem w piśmie z dnia 7 kwietnia 2004 Norwegia zwróciła się do Urzędu z wnioskiem o zatwierdzenie norweskiego programu usuwania wszystkich ryb w gospodarstwach zakażonych wirusem ISA, jak przewiduje art. 6 aktu i na podstawie kryteriów zawartych w decyzji 2003/466/WE.
Urząd, w ścisłej współpracy z Komisją Wspólnot Europejskich, zbadał i ocenił program przedłożony przez Norwegię w świetle aktualnie dostępnych dowodów naukowych i technicznych.
Usunięcie ryb należy przeprowadzić w taki sposób, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby na inne gospodarstwa i populację dzikich zwierząt podatnych na tę infekcję.
Podstawą do usunięcia ryb musi być analiza poszczególnych przypadków pod kątem ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby, włącznie z oceną, czy ognisko ma poważny charakter i innymi okolicznościami wpływającymi na ryzyko, przy uwzględnieniu dotychczasowych doświadczeń praktycznych i dowodów naukowych.
Ocena wykazuje, że program przedłożony przez Norwegię spełnia wymagania dla tego typu programu, a zatem należy go zatwierdzić.
Urząd Nadzoru EFTA, w drodze decyzji 222/04/COL, skierował sprawę do Komitetu Weterynaryjnego EFTA, wspomagającego Urząd Nadzoru EFTA.
Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodnie z opinią Komitetu Weterynaryjnego EFTA, wspomagającego Urząd Nadzoru EFTA,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1. Niniejszym zatwierdza się przedłożony przez Norwegię program usuwania wszystkich ryb zakażonych niedokrwistością zakaźną łososia (ISA) w gospodarstwach norweskich.
2. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 15 września 2004 r.
3. Niniejsza decyzja skierowana jest do Norwegii.
4. Autentycznym tekstem niniejszej decyzji jest tekst w języku angielskim.
Sporządzono w Brukseli, 9 września 2004 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA |
|
Bernd HAMMERMANN |
Niels FENGER |
Członek Kolegium |
Dyrektor |